علت نصب نوار ابزارهای اضافی مرورگر اینترنت چیست؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بعد از مدتی نوار ابزارهای مرورگر اینترنت زیاد می شود. گاهی مرورگر پر می شود از نوار ابزارهایی که شما نصب نکرده اید.

اما علت چیست؟ چرا کاربران با نصب غیرمجاز ابزارهای اضافی در مرورگر اینترنت روبرو می شوند؟ آیا این ابزارها علائم آلودگی سیستم است؟

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

علت نصب نوار ابزارهای اضافی مرورگر اینترنت چیست؟

بعد از مدتی که از مرورگر خود استفاده می کنید شاهد نوار ابزارهای اضافی مرورگر هستید. نوار ابزارهایی که بدون اجازه شما نصب شده اند.

این ابزارها مرورگر اینترنت را سنگین می کند. اغلب کاربردی ندارند و بلااستفاده هستند.

حتما از خود می پرسید این نوار ابزارها از کجا آمده اند و کی روی مرورگر نصب شده اند؟

دو دلیل برای نصب نوار ابزارهای اضافی مرورگر اینترنت وجود دارد:

نصب برنامه های جدید روی سیستم

یکی از دلایل می تواند نصب برنامه های جدید روی سیستم باشد. بعضی از برنامه ها هنگام نصب گزینه ای برای نصب نوارابزارهای خود دارند.

بررسی کنید که به تازگی برنامه جدیدی روی سیستم نصب کرده اید یا خیر. بسیاری از برنامه های رایگان یا شرطی باعث بروز چنین عملی می شوند.

بررسی نصب برنامه جدید

احتمالا شما حین نصب تیک این گزینه را برنداشتید. به همین علت در مرورگر اینترنت نصب شده اند.

برای مثال هنگام نصب آپدیت جاوا این گزینه وجود دارد. هنگام نصب از شما می پرسد آیا می خواهید نوارابزار را نصب کنید؟ اگر مایل به نصب نیستید حتما تیک گزینه را بردارید.

برداشتن تیک نصب نوار ابزار جاوا

پس اینگونه نوارابزارها جاسوس افزار نیستند. حتی می توانید آن ها را در مرورگر نگه دارید. اما اگر برایتان آزاردهنده است آنها را حذف کنید.

نصب پنهانی جاسوس افزار (Spyware)

دلیل دیگر نصب جاسوس افزار (Spyware) روی سیستم است. همان طور که قبلا گفتیم یکی از علائم وجود جاسوس افزار روی سیستم، نصب نوار ابزارهای اضافی مرورگر اینترنت است.

زمانی که از سایت های نامعتبر بازدید می کنید، ممکن است سایت آلوده باشد. بنابراین دانلود مخفی انجام می دهد. به این ترتیب جاسوس افزار روی سیستم شما نصب می شود.

برای مثال اگر نوار ابزاری به نام Super Internet Search دیدید، ممکن است سیستم شما آلوده شده باشد.

اما راه حل چیست؟

به هیچ عنوان از دکمه های این نوار ابزار استفاده نکنید. بلافاصله یک ضدویروس قوی دانلود و نصب کنید. سپس سیستم را اسکن کنید.

دقت کنید که ضدویروسی انتخاب کنید که قابلیت ضد جاسوس افزار داشته باشد. حتما از ضدویروس اورجینال استفاده کنید و آن را آپدیت نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.