محافظت از اطلاعات شخصی در کامپیوترهای عمومی و کافی نت ها

گاهی مجبور می شوید برای انجام امور خود به کافی نت ها و کامپیوترهای عمومی مراحعه کنید. وقتی به مسافرت می روید و یا کامپیوتر شخصی تان خراب می شود، برای امور ضروری باید از کامپیوترهای دیگر استفاده کنید.

این مسئله ممکن است حریم شخصی شما را به خطر بیندازد. علاوه بر اینکه باید به محافظت از حریم خصوصی در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی بپردازید. بایستی حواس تان به اطلاعات شخصی خود در مکان های عمومی نیز باشید.

در ادامه این مقاله به بررسی راهکارهای محافظت از اطلاعات شخصی در کامپیوترهای عمومی می پردازیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

محافظت از اطلاعات شخصی در کامپیوترهای عمومی و کافی نت ها

محافظت از اطلاعات شخصی

وقتی کامپیوترتان را به اینترنت متصل می کنید امکان به سرقت رفتن اطلاعات شما وجود دارد. با به کار بستن راهکارهای امنیت سیستم می توانید تا حد زیادی مانع نفوذ خرابکارها به سیستم تان شوید.

اگر از کامپیوترهای عمومی در مکانهایی مثل کافی نت ها، موسسات و شرکتها و سایت دانشگاه استفاده می کنید. راهکارهای زیر را به کار ببندید تا به محافظت از اطلاعات شخصی خود در اینگونه مکانها بپردازید:

پاک کردن تاریخچه مرورگر

بعد از اینکه کارهای خود را در اینترنت انجام دادید، حتما تاریخچه مرورگر خود را پاک کنید. ردپای شما در اینترنت در مرورگر ذخیره می شود. این کار توسط کوکی ها صورت می گیرد.

تاریخچه مرورگر شامل اطلاعاتی است که در فرم های ثبت نامی وارد کرده اید. نام کاربری و رمز عبور حساب های کاربری تان و فایل های موقتی اینترنتی هم جزو تاریخچه مرورگر است.

می توانید تاریخچه مرورگر را به طور دستی حذف کنید. اما این امکان نیز در مرورگرهای جدید برای محافظت از اطلاعات شخصی افراد وجود دارد که به گشت و گذارهای امن بپردازند.

به این ترتیب ردپای شما توسط مرورگر ذخیره نمی شود. استفاده از این امکان در مرورگرهای مختلف کمی متفاوت است. در مرورگرهای فایرفاکس و IE، این ویژگی Praivate Browsing نام دارد. به منوی Tools رفته و این گزینه را انتخاب کنید. می توانید از کلید میانبر Ctrl+Shift+P استفاده کنید.

در مرورگر کروم این ویژگی با نام Incognito Mode است. روی دکمه آچار کلیک کرده و گزینه New Incognito windows را انتخاب نمایید. کلید میانبر برای این ابزار Ctrl+Shift+N می باشد.

عدم ذخیره فایل روی کامپیوترهای عمومی

به هیچ عنوان فایل های دانلودی خود را روی کامپیوترهای عمومی ذخیره نکنید. هر فایل دارای اطلاعات متادیتا است. این ویژگی شامل اطلاعات مهمی است. شخصی که فایل را ایجاد کرده، نام کامپیوتر، تاریخ ایجاد و ذخیره فایل و غیره در متادیتای فایل ها وجود دارد.

وقتی فایلی محرمانه را از اینترنت دانلود و روی کامیپیوترهای عمومی ذخیره می کنید، با دسترسی خرابکارها به آنها، اطلاعات به خطر می افتد. براحتی از این اطلاعات سواستفاده کرده و به داده های شرکت و موسسه دسترسی پیدا کنند.

برای حذف متادیتا روی فایل کلیک راست کنید. گزینه Properties را بزنید. سپس به تب Details بروید.

در انتهای پنجره روی Remove properties کلیک کنید. در پنجره بعدی با انتخاب گزینه دوم بطور دستی متادیتا را حذف کنید.

توصیه می شود فایل های خود را روی فلش ذخیره کنید. زیرا حتی بعد از حذف فایلها از روی کامپیوتر امکان بازگرداندن آنها با نرم افزارهای ریکاوری وجود دارد.

عدم ذخیره رمز عبور

محافظت از حریم شخصی

زمانی که وارد حساب های کاربری خود می شوید، رمز عبور خود را وارد می کنید. مرورگر و ویندوز در پنجره ای محاوره ای از کاربر برای ذخیره رمز سوال می کند. اگر دکمه yes یا Next را کلیک کنید آن را ذخیره می کند.

به این ترتیب بعد از شما دیگران به حسابهای شما دسترسی خواهند داشت. وارد حساب شما می شوندو از اطلاعات آن سواستفاده می کنند.

متاسفانه کاربران بی توجه به سوالهای ویندوز روی دکمه ها کلیک می کنند. متوجه خطرات احتمالی آن نیستند.

در چنین شرایطی ویژگی ذخیره رمز عبور مرورگر را غیرفعال نمایید. در مرورگر فایرفاکس در منوی Tools گزینه Options کلیک کنید.

سپس در Security قسمت Passwords گزینه Remember password را غیرفعال کنید.

عدم انجام کارهای بانکی و استفاده از کارت های اعتباری

تا جایی که ممکن است امور بانکی را در کامپیوترهای عمومی انجام ندهید. بهتر است برای محافظت از اطلاعات شخصی از عابربانک استفاده کنید.

حین وارد کردن رمز کارت اعتباری خود حتما از کیبورد مجازی استفاده کنید. زیرا بعضی از نرم افزارهای جاسوسی رفتار شما را روی کیبورد کامپیوتر ذخیره می کنند. سپس بطور پنهانی برای خرابکارها ارسال می کنند.

حذف فایل های موقتی Temp

بعد از اتمام کار خود فایل های موقتی را پاک کنید. علاوه بر فایل های Temporary Files، فایل های موقتی اینترنت نیز وجود دارند. این فایل ها با نام Temporary Internet Files شناخته می شوند.

فایل های موقتی در دو مسیر زیر قرار دارند:

C:\Users\UserName\AppData\Local\Temp

C:\Windows\Temp

می توانید به مسیرهای بالا رفته، تمام فایل ها را انتخاب کنید. کلید Shift را از روی کیبورد نگه داشته، سپس کلید Delete را فشار دهید. با این کار فایل ها مستقیما پاک شده و به سطل زباله نمی روند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.