محافظت از حریم خصوصی در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی

رشد اینترنت و شبکه های اجتماعی نیازمند رعایت اصولی است. گسترش استفاده از خدمات الکترونیکی مزایای زیادی برای کاربران دارد.

این دسترسی آسان به اطلاعات پیامدهایی نیز داشته است. نگرانی از بین رفتن حریم خصوصی افراد بیشتر احساس می شود.

در سری مقاله های امنیت سیستم این بار درباره حریم خصوصی افراد سخن می گوییم. در این مقاله به راهکارهای محافظت از حریم خصوصی افراد می پردازیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

محافظت از حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی

محافظت از حریم خصوصی در اینترنت

گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی موجب به خطرافتادن حریم خصوصی افراد شده است. برای محافظت از حریم خصوصی خود از درج اطلاعات غیرضروری در شبکه های اجتماعی بپرهیزید.

ضرورتی ندارد همه بدانند شما کجا می روید. با چه کسانی زندگی می کنید. چه اتفاقاتی برایتان افتاده است. بازگویی این اطلاعات در فضای مجازی باعث سوء استفاده افراد سودجو می شود.

هم چنین با عضویت در بسیاری از سایت ها، می توانید برای خودتان حساب ایجاد کنید. حتی پروفایل شخصی داشته باشید.

برای محافظت از حریم خصوصی خود از وارد کردن اطلاعات شخصی غیرضروری جدا خودداری نمایید.

محافظت از کلمات عبور

کلمه یا رمز عبور مجوز ورود شما به حسابهای شخصی است. کلمه عبور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ورود به حسابهای بانکی، ایمیل و شبکه های اجتماعی با رمز عبور ممکن است.

کلمات عبور کلید ورود به حساس ترین و مهمترین موقعیتهای فضای مجازی است. در حفظ کلمات عبور خود نهایت احتیاط را رعایت کنید.

کلمه عبور باید از امنیت مناسبی برخوردار باشد. برای محافطت از کلمه عبور خود به چند توصیه زیر عمل کنید:

۱- در اکثر اوقات دیده می شود افراد کلمات عبور آسانی انتخاب می کنند. برای مثال چند عدد مشابه و تکراری. این کلمات براحتی قابل حدس هستند. بنابراین از کلمات عبوری که براحتی قابل حدس هستند خودداری کنید.

۲- سعی کنید از حداکثر تعداد کاراکتر برای کلمه عبور استفاده کنید. حداقل تعداد شش کارکتر است. ترجیحا، از تعداد کاراکتر بیشتری استفاده نمایید.

۳- به هیچ عنوان از اعداد به تنهایی استفاده نکنید. سعی کنید کلمه عبورتان ترکیبی از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و علائم باشد. زیرا حدس آن بسیار مشکل است.

محافظت در برابر ویروس ها، کرم ها، تروجان ها و جاسوس افزارها

به علت گسترش استفاده از اینترنت اهمیت بالای امنیت بیشتر احساس می شود. ازین رو شرکت های امنیتی اقدام به تولید نرم افزارهایی برای ایجاد امنیت کرده اند.

قبلا بطور مفصل درباره جاسوس افزارها و نحوه حذف آنها توضیح داده ایم. می دانید که نصب تنها یک آنتی ویروس کافی نیست.

برای محافظت از حریم خصوصی در برابر ویروسها، کرمها، تروجان و جاسوس افزارها از مجموعه های امنیتی استفاده کنید. به این مجموعه های امنیتی اغلب Internet Security Suite می گویند.

همانطور که نصب یک آنتی ویروس مناسب ضروری است، بروزرسانی آن نیز اهمیت ویژه ای دارد.

محافظت در برابر دسترسی های غیرمجاز

برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز به کامپیوتر باید تدبیری اندیشید. زیرا بسیاری از جاسوس افزارها بطور پنهانی روی سیستم نصب می شوند. سپس اقدام به ارسال اطلاعات شخصی شما می کنند.

از طرفی باید راه نفوذ هکرها را به سیستم بست. راهکار مناسب و موثر استفاده از فایروال (Firewall) است.

فایروال با کنترل ورود و خروج اطلاعات از سرقت اطلاعات و نفوذ هکرها جلوگیری می کند. استفاده از فایروال اهمیت ویژه ای دارد. به طوریکه در سیستم عامل ویندوز تعبیه شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.