چرا مریخ قرمز است؟

چرا خاک مریخ قرمز است؟

بر طبق مطالعات و پژوهش ها، منظومه شمسی شامل ۹ سیاره است که به دور خورشید در حال گردش هستند.  این ۹ سیاره عبارتند از: عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتو. سیاره مریخ یا بهرام (Mars) چهارمین سیاره در منظومه شمسی یعنی درست بعد از زمین نسبت به خورشید قرار دارد و جزو سیارات زمینی تقسیم بندی می شود. چرخش این سیاره به دور خورشید در مداری طولانی تر و با سرعتی کمتر از زمین انجام می گیرد. طول شب و روز در این سیاره از زمین طولانی تر است و یک سال خورشیدی نیز حدود ۶۸۷ شبانه ‌روز زمینی به طول می انجامد. با توجه به فاصله ی بیشتر این سیاره تا خورشید، نسبت به زمین نوری که به آن می رسد نمصف زمین است.

حتما شما هم عکس های مختلف از سطح مریخ را دیده اید و رنگ قرمز سطح سیاره توجه شما را جلب کرده است. حتی در بعضی از شب ها با چشم غیر مسلح به صورت یک ستاره سرخ رنگ در آسمان می توان مریخ را مشاهده کرد. اما دلیل قرمز بودن این سیاره چیست در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل متعددی بر روی رنگ یک سیاره تاثیر گذار است اما دلیل سرخی مریخ هنوز هم در هاله ای از ابهام است. اما بسیاری از پژوهشگران علت وجود قرمزی سنگ ها در مریخ را وجود اکسید آهن فراوان در سطح این سیاره می دانند و دلیل سرخی آن را زنگ آهن موجود در سطح آن معرفی می کنند.

چرا مریخ قرمز است؟

سنگ ها و خاک در سطح مریخ با توده ای از گرد و غبار عمدتا از جنس عنصر پوشانده شده است. باد شدید سنگ های سطحی و خاک سطح سیاره را تخریب می کند و آتشفشان های موجود در آن آهن را در سراسر سیاره گسترش می دهد. آهن موجود در گرد و غبار با اکسیژن واکنش می دهد و رنگ قرمز تولید می کند.

اما بسیاری از افراد می پرسند که چرا زمین مانند مریخ قرمز نیست؟ دلیل اصلی که موجب می ‌شود زمین مثل مریخ قرمز نباشد، کمبود آهن است. اگرچه زمین در پوسته خود آهن دارد اما بیشتر آهن موجود در سیاره ما در هسته آن انباشته شده است. ولی مریخ به دلیل اندازه کوچک و گرانش ضعیف‌ آهن کمتری را در هسته خود فرو برده است و بیشتر آن در سطح مریخ انباشته شده است.

علاوه بر این، در سطح مریخ بادهایی با سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت می وزند و باعث بروز طوفان های شدید در دشت های این سیاره می شوند. این طوفان ها مقدار زیادی از خاک سرخ رنگ سیاره را در فضای اطراف سیاره پراکنده می کنند و به دلیل این که نیروی جاذبه مریخ کم است، ذرات خاک و گرد و غبار هفته ها در جو سیاره معلق باقی می مانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.