چرا سیاره ها کروی هستند

چرا سیاره ها گرد هستند

هشت سیاره در منظومه شمسی ما وجود دارد. آنها فاصله های مختلفی از خورشید دارند. برخی کوچک و سنگی، و برخی دیگر بزرگ و گازی هستند اما همه ی آن ها کروی شوند؟

از مهمترین عوامل گرد یا کروی بودن سیاره ها این است که نیروی جاذبه به طور یکنواخت در همه جهات فضا اعمال می ‌شود. هر اندازه جرم مواد تشکیل ‌دهنده یک سیاره و ستاره بیشتر باشد، کشش گرانشی بیشتری به سوی مرکز آن اعمال می ‌شود و همین امر موجب شکل گیری سیاره ها به شکل کره می شود. انحرافات روی سطح سیاره خارج از شکل کروی کامل (از رشته ‌کوه‌ها گرفته تا بدن خود شما که روی زمین ایستاده است) باید نیروهای غیرجاذبه ‌ای را فراهم آورد تا در مقابل کشش گرانشی به سمت پایین دوام آورند.

چرا سیاره ها کروی هستند

تعادل هیدرواستاتیک مفهومی است که باعث کروی شدن شکل سیارات و سایر اجرام بزرگ در فضا می شود. تعادل هیدرواستاتیک در علم اخترفیزیک به حالتی گفته می شود که بین فشار گرمایی که از درون سیاره به بیرون وجود دارد و فشار جرم مواد این سیاره که از بیرون به سمت داخل وجود دارد تعادل برقرار شود. این اتفاق زمانی شکل می گیرد که یک ستاره یا سیاره یا شبه سیاره به اندازه کافی پرجرم شود که نیروی حاصل از گرانش مواد موجب فشرده کردن بیشتر مواد به شکلی هندسی کروی شود. معمولا اجرام نجومی زمانی به این مرحله می رسند که قطر آن ها از هزار کیلومتر بیشتر شود. هر چند این اندازه به چگالی مواد تشکیل دهنده ی آن ها نیز بستگی دارد.

سیارات و ستاره ها به علت وجود گرانش يا جاذبه و سرعت بالایی که در حال گردش هستند به شکل کره ای که قطب هایشان کمی مسطح است در آمده و اگر سیارکی سرگردان در فضا در این گرانش قرار گیرد و با سرعت بالایی در فضا بچرخد شکل آن نیز به مرور زمان کروی می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.