چگونه نام و مدل مادربورد کامپیوتر را مشاهده کنیم؟

پیدا کردن نام و مدل مادربورد کامپیوتر

شاید برای شما هم جالب باشد که مدل و نام مادربورد سیستم کامپیوتر خود را مشاهده کنید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که قصد خرید یک قطعه سخت‌ افزاری جدید یا ارتقای کامپیوتر خود را داشته باشید. همچنین زمانی که می ‌خواهید درایورهای سخت‌ افزار سیستم خود را آپدیت کنید، قبل از انجام هر کاری باید مدل مادربورد کامپیوتر را مشخص کنید تا سازگاری سخت افزاری قطعه جدید با قطعات قدیمی را مقایسه کنید.

اگر نمی دانید مادربورد چیست و چه کاری انجام می دهد باید بگوییم این قطعه یکی از مهمترین و اصلی ترین سخت افزارهای دستگاه های کامپیوتری است . تمام قطعات کامپیوتر یا به صورت مستقیم نصب شده و یا به قطعات مادربرد متصل می شوند و تمام اطلاعات از طریق مادربرد منتقل می شود. همچنین، کیفیت سیستم ها نیز به مشخصات مادربرد بستگی دارد.

اجزای مادربرد:

 • تراشه های حافظه اصلی (رم) و جايگاه آن
 • پردازنده و تراشه گير پردازنده
 • تراشه های حافظه BIOS
 • كمک پردازنده و جايگاه آن
 • كليد های قطع و وصل و اتصال گره ای تنظيم
 • محل اتصال كابل هاي برق
 • محل اتصال صفحه كليد
 • محل اتصال بلندگو
 • محل قرارگيری شكاف ها يا اسلات ها
 • باتری و محل اتصال آن
 • قطعات الكترونيکی مثل خازن، كريستال، مقاومت، چيپ ست

استفاده از نرم افزار CPU Z

با نصب نرم افزار CPU Z می توانید اطلاعات سیستم خود را مشاهده کنید. این برنامه حجم کمی دارد و اطلاعات بسیار کاملی را از سیستم شما نمایش می دهد. در انتهای توضیحات این برنامه، لینک دانلود آن قرار دارد.

بعد از دانلود و نصب برنامه، روی آیکون ساخته شده روی دسکتاپ کلیک کنید و یا نام برنامه را در قسمت سرچ نرم افزارها جستجو کنید و آن را باز کنید. بعد از کلیک روی برنامه با این پیغام روی سیستم خود مواجه خواهید شد. باید صبر کنید تا برنامه باز شود.

چگونه نام و مدل مادربورد کامپیوتر را مشاهده کنیم؟

بعد از باز شدن کامل برنامه این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

چگونه نام و مدل مادربورد کامپیوتر را مشاهده کنیم؟

این صفحه به صورت یک سری برگه ها قرار می گیرد که اطلاعات را به دسته های منطقی طبقه بندی می کند. این برگه ها دارای برچسب CPU ، Cache ، Mainboard ، Memory ، SPD ، Graphic ، Brench و About هستند.

انتخاب هر تب یا زبانه اطلاعات مفیدی از دستگاه را برای شما نمایش می دهد، حتی مواردی که شما حتی نمی خواستید بدانید. سعی کنید از داده ها غافل نشوید و فقط به آنچه می خواهید ببینید توجه نکنید.

به عنوان مثال ، در زبانه CPU ، کاربر متوسط به نام CPU ، مشخصات ، دستورالعمل ها ، سرعت هسته ، سرعت باس و اندازه حافظه نهان سطح ۲ علاقه مند خواهد بود. موارد مهم در این برگه شامل مقدار Max TDP است که حداکثر دمایی است که پردازنده میتواند تولید کند و می تواند در انتخاب سیستم خنک کننده به شما کمک کند. Core Voltage میزان ولتاژ هسته ی پردازنده سیستم را نمایش می دهد. Stepping شماره نسخه معماری پردازنده و Revision نسخه تغییر و بازبینی در هسته پردازنده است. Core Speed و Bus Speed به ترتیب نشان دهنده سرعت هسته و سرعت انتقال داده بین بخش های مختلف پردازنده است.

زبانه کش اطلاعات مربوط به حافظه پنهان را از برگه پردازنده توضیح می دهد.

در تب Mainboard اطلاعات زیادی پیدا خواهید کرد که در هنگام به روزرسانی یا تعویض قطعات مفید هستند. این تب مواردی مانند سازنده مادربرد ، چیپست ، BIOS و رابط گرافیکی را در بر می گیرد. در این تب موارد مهم شامل Chipset و LPCIO است که به ترتیب شامل چیپست به کار رفته در مادربرد و ورودی و خروجی های پین های آن است.

زبانه Memory نیز بسیار مفید است زیرا بیشتر افرادی که رایانه های خود را ارتقا می بخشند ، حافظه بیشتری را برای آن در نظر می گیرند. بیشتر اطلاعات این برگه برای کاربران پیشرفته است و در هنگام اورکلاک بسیار مفید است. در این قسمت میزان رم و تعداد کانال های آن با Size و Channel مشخص شده اند.

در تب SPD می توانید اطلاعات مفیدی در مورد ماژول های رم پیدا کنید.

تب Graphics شامل مشخصات کارت گرافیک سیستم است. Board Manuf تولید کننده گرافیک را نمایش می دهد و Revision نسخه بازبینی و ویرایش آن را نمایش می دهد.
 
تب Bench برای بنچمارک گرفتن از پردازنده است. در این تب میتوانید قدرت پردازنده خود را در حالت تک هسته ای و چند هسته ای بسنجید و سپس آن را با سایر پردازنده ها مقایسه کنید.

دانلود برنامه CPU Z


باز کردن درب کیس و خواندن اطلاعات مربوط به مادربورد

یکی از راه های ساده برای پیدا کردن مدل مادربورد کامپیوتر، باز کردن درب کیس و خواندن اطلاعات مربوط به مادربورد از روی آن است. اما همیشه کار به این سادگی نیست. ممکن است سیستم شما لپ تاپ باشد و باز کردن آن سخت باشد.

چگونه نام و مدل مادربورد کامپیوتر را مشاهده کنیم؟

استفاده از دستورات CMD برای دیدن مدل مادربورد

حتما شما هم با بخش Command Prompt در سیستم کامپیوتری آشنا هستید. CMD ابزاری در ویندوز برای کار با برنامه های کامندی خود ویندوز و یا سایر آنها است. شما به سادگی می‌توانید اطلاعات کامل مادربورد و تمامی سخت افزار های سیستم خود را از این طریق به‌ دست آورید. WMIC یا ابزار خط دستور مدیریت ویندوز، یک رابط کاربری مخصوص سیستم عامل ویندوز است که با استفاده از آن قادر خواهید بود این اطلاعات را به دست آورید.

کلید Windows+R را فشار داده و در کادر پنجره باز شده عبارت cmd را تایپ کرده و Enter کنید تا CMD باز شود. دستور baseboard را وارد کنید، سپس عبارت get را وارد کنید و هر سوییچی که اطلاعات مربوط به آن را لازم دارید را بزنید. اطلاعاتی از قبیل نام کارخانه سازنده، نام و مدل مادربورد، شماره سریال و مواردی از این قبیل را در مورد مادربورد سیستم مشاهده خواهید کرد.

wmic baseboard get product,Manufacturer,version,serialnumber

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.