5 قرارداد مهم و سرنوشت ساز تاریخ آی تی (IT)

0 28

تاریخ آی تی تا به حال قراردادهای مهمی به خود دیده است. قراردادهایی که سرنوشت بسیاری را تغییر داده. از خرید های جنجالی شرکت های بزرگ تا قراردادهای دوستانه. بعضی با موفقیت های بزرگی همراه بوده و بعضی با شکست مواجه شده.

آن چه در این بین مهم است زمان بندی مناسب یک قرارداد باعث این پیروزی ها و شکست ها است. در ادامه به 5 قرارداد مهم تاریخ آی تی می پردازیم. با ما همراه باشید.

5 قرارداد مهم و سرنوشت ساز تاریخ آی تی

در طول این سال ها و بررسی تاریخ آی تی به اتفاق های پرحاشیه ای برمی خوریم که مرور بعضی از آن ها خالی از لطف نیست. قراردادهای پرخطری که گاها با موفقیت های بزرگی مواجه بودند. در ادامه به بعضی از این موفقیت ها و شکست ها می پردازیم.

Googorola

شرکت گوگل در سال 2011 بخشی از تلفن همراه شرکت موتورولا را خریداری کرد. خرید یک شرکت کوچک توسط غول تبلیغاتی آی تی  تاثیر بزرگی در بازار تلفن همراه گذاشت. گوگل برای انعقاد این قرارداد 12.5 میلیارد دلار پرداخت کرد که یک رکورد جهانی به حساب می آید.

Googorola

فروش سهام اپل

زمانی که استیو جابز دوباره به اپل پیوست، این شرکت هزینه گزافی را پرداخت. اپل برای بازگشت به قدرت سابق سهام شرکت را به بیل گیتس دشمن بزرگ خود فروخت. رئیس شرکت مایکروسافت، بیل گیتس، سهام شرکت اپل را 150 میلیون دلار خرید.

خرید MySpace

در سال 2005 روبرت مورداک شبکه اجتماعی MySpace را خرید. MySpace شبکه اجتماعی محبوبی در دنیای وب بود. وی برای خرید این شبکه اجتماعی 580 میلیون دلار هزینه کرد.

خرید MySpace

آقای Ron Wayne

مطمئنا تا به حال نام آقای Ron Wayne را نشنیده اید. او سومین موسس شرکت اپل است که با استیو جابز و استیو وزنیاک اپل را تاسیس کرد. اما چند هفته بعد از تاسیس شرکت سهام خود را که 10 درصد بود 800 دلار فروخت. این اقدام بعدها با گسترش اپل و تبدیل آن به غول دنیای آی تی جزء اشتباهات تاریخ آی تی محسوب می شود.

امروزه ارزش این سهام میلیاردها دلار است.

موسس سوم اپل

فروش DOS

در سال 1980 شرکت مایکروسافت سیستم عامل QDOS را از Tim Paterson خرید. مبلغ این قرارداد تنها 75 هزار دلار بود. یک سال بعد مایکروسافت با اعمال تغییراتی سیستم عامل MS-DOS را به بازار عرضه کرد. سیستم عامل MS-DOS به استاندارد کامپیوترهای شرکت IBM تبدیل شد.

Tim Paterson نیز هم چون Ron Wayne با بهای اندکی قراردادی که به شکست او منجر شد را بست. تاریخ آی تی پر است از چنین تصمیمات مهمی که در سرنوشت دنیای فناوری و تبدیل صاحبان شرکت های کوچک به سهام داران بزرگ.

تاریخ آی تی فروش DOS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.