هک انبوه روترهای وای فای توسط سیا

هک انبوه روترهای وای فای توسط سیا

در ابتدا اگر بخواهیم تعریف کلی وجامعی از کلمه “هک” داشته باشیم باید بگوییم،هک (HACK) در لغت به معنای همان هک کردن روی چیزی یا عامیانه تر تغییر و نفوذ در یک چیزی بکار میره و همانطور که حدس می زنید هک تاریخچه قدیمی داره و فقط مختص کامپیوتر نیست ولی چون در کامپیوتر روش و نفوذ ها ملموس تر هست بیشتر منظور از هک ، هک کردن کامپیوتر هستش..

اسنادی که به تازگی توسط ویکی لیکس افشا شده نشان می دهد که سازمان جاسوسی سیا از نرم افزار هک خاصی به نام CherryBlossom برای جایگزینی میان افزار روترهای بی سیم و گنجاندن کدی در آنها استفاده می کند که به جاسوسان سازمان سیا امکان می دهد تا ترافیک اینترنت را از راه دور کنترل کرده و درخواست های ارسالی از مرورگرهای وب را برای جاسوسی های بیشتر منحرف کنند.
بر اساس دستورالعمل استفاده از این نرم افزار که در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار منتشر و در سال ۲۰۱۲ به روز شده، انبوهی از روترهای رمزگذاری شده به همین شیوه قابل هک هستند.

هک انبوه روترهای وای فای توسط سیا


سیا از هرگونه اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده ولی بر طبق افشاگری های ویکی لیکس از روش های مختلفی برای دورزدن تنظیمات امنیتی روترها و دستکاری میان افزار یا firmware آنها استفاده می کند که در برخی موارد نیازی به اطلاع از نام کاربری و کلمه عبور هم نیست. چون سیا ابزار دیگری به نام Claymore ابداع کرده که ورود به تنظیمات روتر به صورت مهمان را ممکن کرده و هکر از طریق یک لپ تاپ که در نزدیکی روتر باشد می تواند ترافیک اینترنت را سرقت کند.

از جمله روترهای هک شده به این شیوه می توان به تولیدات D-Link، Linksys، US Robotics و … اشاره کرد. برخی از این روترها برای کاربران خانگی و برخی برای استفاده های حرفه ای در کافی شاپ ها و فرودگاه ها تولید شده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.