اپل در حال توسعه سنسور تشخیص قند خون برای IWatch

اپل در حال توسعه سنسور تشخیص قند خون برای IWatch

اپل یک گروه متشکل از چندین مهندس زیست پزشکی را به منظور توسعه‌ی حسگرهای قند خون غیرتهاجمی برای استفاده در اپل واچ به استخدام خود درآورده است.

شرکت اپل قصد ارائه‌ی راهکاری ساده برای نظارت مستمر بر سطح قند خون بیماران دیابتی را دارد.

در روز چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته گروه کوچک مهندسین زیست پزشکی اپل بخشی از یک عملیات فوق محرمانه بوده که به منظور ارائه‌ی راهکاری برای نظارت دائمی غیر تهاجمی بر میزان قند خون برای اولین بار به وسیله‌ی بنیان‌گذار شرکت اپل، استیو جابز فقید مطرح شده است.

شرکت اپل حداقل به مدت ۵ سال است که بر روی این پروژه کار می‌کند.

اپل واچ

آگاهی از سطح قند خون بدون نیاز به دریافت خون از کاربر، شاهکار بسیار سختی بوده که تاکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ در ساخت چنین سیستم مشابهی ناموفق بوده‌اند.

در صورت موفقیت اپل برای ارائه‌ی این سیستم، علاوه بر داشتن مزیت فراوان برای اپل واچ، نشان دهنده‌ی علاقه‌ی تازه‌ی اپل به پژوهش‌های حوزه‌ی پزشکی است

گفته شده که گروه تحقیقاتی دیابت ، آماده برای انجام آزمایش‌های امکان‌سنجی پروژه هستند که قدم بزرگی برای کسب تاییدیه‌ی نظام بخشی لازم از فدرال آمریکا محسوب می‌شود.بر اساس این گزارش، اپل می‌تواند فرآیند آزمایش خود را در سایت‌های بالینی داخلی و اطراف منطقه‌ی خلیج سانفرانسیسکو شروع کند.

سنسور تشخیص بیماری دیابت اپل، بر اساس تابش نور بر روی پوست سطح قند خون را اندازه می‌گیرد

با وجود پراکنده بودن جزئیات، به ادعای منابع مختلف، فناوری تشخیصی اپل شامل حسگرهای مبتنی‌بر نور بوده که اثرات قند خون را به وسیله‌ی تابش نور بر سطح پوست کاربر و جریان خون موجود در پوست تشخیص داده و میزان آن را اندازه‌گیری می‌کند.

شرکت اپل در ماه خرداد (ژوئن) سال گذشته اقدام به استخدام دکتر راجیو کومار (Rajiv Kumar) کرده است. کومار متخصص کودکان بوده و قبلا برای مرکز بهداشت کودکان استنفورد کار می‌کرد. کومار یکی از اولین متخصصان پزشکی بوده که از مزایای پلتفرم هِلث‌کیت (HealthKit) به منظور تسهیل کردن مطالعه درباره‌ی نظارت بر دیابت نوع ۱ در کیت پژوهشی (ResearchKit)، بهره برده است.

شاید نزدیک‌ترین ارتباط این گزارش با شایعه‌ای باشد که در سال ۲۰۱۳ در مورد استخدام کارکنان سابق شرکت ورشکست شده‌ی C8 MediSensors به وسیله‌ی شرکت اپل، در فضای مجازی منتشر شد. قبل از خروج C8 MediSensors از دنیای تجارت، کارکنان این شرکت در حوزه‌ی سنسورهای غیر تهاجمی قادر به ردیابی مواد در بدن از جمله گلوکز (قند خون)، متخصص شده بودند.

با توجه به آغاز به کار پلتفرم هلث‌کیت در سال ۲۰۱۴ میلادی، اپل از آن زمان به طور فزاینده‌ای بر روی محصولات سلامتی و تناسب اندام متمرکز شده است. طبق گزارشی که سال گذشته منتشر شده، اولین جرقه‌های ابراز علاقه‌مندی به حوزه‌ی علوم بهداشتی به وسیله‌ی چالش خواسته شده‌ی استیو جابز به راه افتاده است. استیو جابز در این چالش خواستار رفع گسیختگی سیستم بهداشت و درمان بوده است. جابز عقیده داشت که فناوری می‌تواند شکاف داده‌ای میان بیماران و متخصصان سلامت را حل کند. این عقیده ایده‌ی فوق‌العاده‌ای به وجود آورد که در نهایت منجر به ساخته شدن Health Kit، کیت پژوهشی و سرانجام، apple watch شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.