همکاری مشترک فیسبوک، مایکروسافت، توییتر و یوتیوب جهت مبارزه با تروریسم

همکاری مشترک فیسبوک، مایکروسافت، توییتر و یوتیوب جهت مبارزه با تروریسم

بی شک باید اظهار کرد که شما نیز از شنیدن واژه “تروریسم” دچار انزجار و تنفر می شوید،پر واضح است که مفهموم ترورست به استفاده از خشونت و یا تهدید به استفاده از خشونت برای دستیابی به اهداف سیاسی، مذهبی، و یا ایدئولوژیکی گفته می‌شود. در روزگار مدرن، تروریسم یکی‌ از‌ عوامل‌‌‌ اصلی تهدید جامعه به شمار می‌رود و طبق‌‌ قوانین ضد تروریسم در اکثر کشور‌های دنیا توسط سیستم قضایی جرم به حساب می‌آید.‌‌ همچنین چنانچه در جنگی علیه غیر جنگجویان مانند شهروندان عادی، نیروهای بی‌طرف، ویا اسیران جنگی بکار گرفته شده باشد جنایت جنگی به حساب می‌آید.

بی شک باید اضافه نمود که، از طرف دیگر استفاده تروریست ها از فضاهای موجود در دنیای دیجیتال و سو استفاده از قوانین مربوط به حفظ حقوق شهروندی و حریم خصوصی باعث شده تیغ انتقادات به سمت این تکنولوژی های نوین نشانه روند.به تازگی که دولت روسیه اعلام کرد تروریست هایی که در ماه های گذشته در شهر سنت پترزبورگ اقدام به بمب گذاری و کشتن ۱۵ نفر کرده بودندبرای انجام هماهنگی های خود از پلتفرم تلگرام استفاده می کرده اند. افزایش این انتقادات باعث شده گروهی متشکل از برخی از بزرگترین شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی جهان یک توافقنامه همکاری برای مبارزه با تروریسم به امضا برسانند.

بر این اساس شرکت های فیسبوک، مایکروسافت، توییتر و یوتیوب نیز سعی نموده اند که خود را بی طرف از این موضوع یعنی موضوع مهم تروریست نشان ندهند و همرنگ جماعت بشوند،این ۴ کمپانی معروف ومعتبر همکاری مشترکی را برای مبارزه با تروریستم آنلاین آغاز خوهند کرد. مجمع جهانی اینترنت برای مبارزه برا تروریسم قصد دارد به کمک شرکت های فعال، دسترسی تروریست ها به بخش هایی از اینترنت که می توانند مورد سو استفاده و آسیب رساندن به مردم بی گناه شوند را مسدود کرده و شرایطی برای اطلاع رسانی و همکاری فوری با مقامات امنیتی برای مبارزه با تروریست ها در فضای سایبری فراهم کنند.میتوان گفت این پیشرفت بسیار خوب در زمینه مبارزه با تروریسم بحساب می آید.

 

همکاری مشترک فیسبوک، مایکروسافت، توییتر و یوتیوب برای مبارزه با تروریسم

شایان ذکر است که،هدف اصلی این مجمع بهبود تکنولوژی های مورد استفاده برای رهگیری فعالیت های تروریستی، ایجاد شرایطی برای تشخیص “نفرت پراکنی آنلاین و افراطی گری” و به اشتراک گذاری اطلاعات به دست آمده از تروریست ها با مقامات امنیتی دولتی، خصوصی و نهادهای کوچکتر است. همچنین همکاری های مشترکی با کمیته ضد تروریستی سازمان ملل متحد برای برگزاری کارگاه های آموزشی نیز در دستور کار این مجمع قرار خواهد گرفت.

ایجاد چنین نهادهایی از سوی شرکت های بزرگ دنیای تکنولوژی مانند فیسبوک و توییتر عمدتا به دلیل فشار بسیار زیاد دولت هایی اروپایی برای محدودسازی گفتار نفرت پراکننده و افراطی گری در فضای سایبری است. باید اضافه کرد که،هنوز مشخص نیست راه اندازی این مجامع با توجه به قوانین موجود برای رعایت حریم خصوصی افراد تا چه حد می توانند در مبارزه با تروریسم و استفاده تروریست ها از فضاهای تاریک دنیای آنلاین موثر باشد، اما انتظار می رود به تدریج روش مقابله با این گروه های ضد بشری شدت بیشتری پیدا کند.

امید به آن داریم که دیگر در جهان واژه  ومفهوم “تروریسم” از بین برود ودیگر شاهد اقدامات آنها نباشیم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.