تاریخچه شبکه بی سیم وای فای

تاریخچه شبکه بی سیم وای فای

شبکه وای فای یکی از گسترده ترین شبکه های بی سیم بوده که بسیاری امروزه آن را به کار می گیرند و به نوعی راه ارتباطی بشر با یکدیگر را آسان ساخته است. بنابراین آشنایی با تاریخچه این فناوری ارتباطی قطعات جالب توجه است.

اگر شما سن بالایی نداشته باشید قطعا به سختی می توانید دورانی که بدون ارتباطات امروزی بود را درک کنید. در گذشته به شکل امروزی ارتباطات رادیویی و اینترنتی وجود نداشته و مردم به سختی می توانستند در راه دور با یک دیکدیگر ارتباطی برقرار کنند. اما خوشبختانه گذشت زمان موجب روی کار آوردن سیستم های ارتباطی شد که از طریق آن می توان دو انسان را با فاصله بسیار به یکدیگر مرتبط ساخت تا این دو ارتباط تماسی با یکدیگر داشته باشند. امروز بیش از ۷٫۲ میلیارد نفر از دستگاه های تلفن همراه بهره می گیرند که در نقش ارتباطی، شخصی، کسب و کار، اخباری و برخی دیگر را دارد. تاریخ وای فای ارتباطات مدرن را تشکیل می دهد و اگرچه نباید تاریخ آن را دیرینه دانست، اما با روی کار آمدن آن بسیاری از کارها سهل تر شد.

سال ۱۸۹۶: جمعیت جهان ۱٫۶ میلیارد نفر بود و شرکت AT&T تنها شامل ۵۰۰ هزار خط در سیستم بل می شد. در آن زمان Guglielmo Marconi اولین سیستم تلگراف بی سیم را اختراع کرد و موجب اساس همه فناوری های رادیویی آینده شد.

سال ۱۹۴۷: جمعیت جهان به ۲٫۶ میلیارد رسید و اکثر خانه فاقد یک تلویزیون می شد. اما بیش از ۳٫۹ میلیون نفر در مکان های عمومی  به نشست پای تلویزیون می پرداختند. با اختراع ترانزیستور کامپیوتر و ارتباطات با یکدیگر ادغام شد. در سال ۱۹۵۶ دانشمندان آزمایشگاه بل یعنی ان باردین، والتر براتین و ویلیام شاکلی برای چنین اختراع حماسی برنده جایزه نوبل شدند.

سال ۱۹۶۲: در این زمان از هر ۱۰ خانوار ۹ خانوار از تلویزیون بهره می بردند. این یعنی بیش از ۵۲ میلیون نفر تماشاگر تلویزیون به حساب می آمدند. Telstar اولین ماهواره ارتباطی بوده که وارد جو زمین شد و به ماموریت خود پرداخت.

سال ۱۹۶۹: در این زمان بیش از ۱۲۵ میلیون نفر شاهد فرود Apollo 11 بودند که عمدتا ماموریتی به ماه داشت. Arpanet اولین نمونه پیش عملیاتی اینترنت به شمار می رفت. این شبکه اجازه می داد تا با سوئیچینگی بتوان از چند کامپیوتر در یک شبکه استفاده کرد و شبکه قابل توجهی محسوب می شد.

۱۹۸۵: بیش از ۳۴۰ هزار شهروند ایالات متحده از تلفن همراه برخوردار بودند. FCC سه باند شبکه بدون مجوز دولت دردسترس قرار داد که به ترتیب فرکانسی ۹۰۰ مگاهرتزی، ۲٫۴ گیگاهرتزی و ۵٫۸ گیگاهرتزی داشتند. سپس این فرکانس ها به مایکرویووها انتقال یافت. IEEE و WECA دسترسی به شبکه رسانه ای MAC را فراهم آورده است و سپس شبکه بی سیم بومی WLAN به نام ۸۰۲٫۱۱ با سرعت حداکثر ۲ مگابیت برثانیه روی کار آمدند.

۱۹۹۰: بیش از ۱۲٫۵ میلیون مشترک تلفن همراه در سراسر جهان وجود داشتند.  Tim Berners-Leeیکی از دانشمندان علوم کامپیوتر با همکاری Robert Cailliau اولین ارتباط موفق بین کامپیوتر و سرور در یک قدمی توسعه وب جهانی، انجام دادند.

۱۹۹۷-۲۰۰۰: جمعیت جهان به ۶ میلیارد نفر رسیده و رشدی بزرگ پیدا کرده است. بیش از ۱۴۰ میلیون کامپیوتر به فروش رفته و بیش از نصف خانواده های آمریکایی دارای کامپیوتر خانگی شدند. یک کمیته متشکل از مهندسین NCR، آزمایشگاه بل و IEEE agree درباره یک استاندارد بی سیم انتقال داده با سرعت دو مگابیت برثانیه به توافق رسیدند. با استفاده از هریک فناوری های spread¬spectrum یا frequency hopping و direct sequence transmission می توان دستیابی به انتقال داده سریعی در مقایسه با فناوری ارتباط رادیویی آن زمان داشت. استاندارد بی سیم  ۸۰۲٫۱۱a و ۸۰۲٫۱۱b یک رویکرد بزرگی محسوب شده که در سال ۱۹۹۹ توسط IEEE راه اندازی شده و ۸۰۲٫۱۱b به عنوان استاندارد ارتباط بی سیم سریع تلقی می شد. IEEE مدتی بعد تصمیم گرفته استاندارد را به وای فای تغییر دهد. سپس Lucent یک آداپتور ۱۰۰ دلاری برای وای فای توسعه داد که مدتی بعد اپل AirPort برمبنای آن معرفی کرده است. البته اپل فناوری آن را روی iBook نیز به کار گرفت و به نوعی شرکت مطرح در این زمینه قلمداد می شود.

۲۰۰۳-۲۰۰۷: تعداد کاربران تلفن همراه نسبت به تعداد صاحبان خطوط تلفن ثابت در ایالات متحده بیشتر شده است. استیو جابز در این دوره آیفون را به عنوان نخستین گوشی هوشمند اپل معرفی می کند. این دستگاه از وای فای برخوردار بوده و یک کامپیوتری با سیستم ارتباط شبکه بی سیم وای فای محسوب می شد. در آن زمان استاندارد  ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱e جای خود را به ۸۰۲٫۱۱n دادند که سرعت بیشتری را در اختیار کاربران خود قرار می داد و به نوعی عملکرد سریعتری را دارا بود. از این رو دوره بزرگی قلمداد می شد.

۲۰۰۹-۲۰۱۵: در این دوره Starbucks خبر از رایگان بودن وای فای در تمامی فروشگاه های آن را اعلام کرد. زمانی که انتقال رسانه های دیجیتال در ایالات متحده به ۵۱ درصد نسبت به دسکتاپ ۴۲ درصدی رسیده و این نشان از محبوبیت بیشتر رسانه های دیجیتال است. رسانه های اجتماعی نقش بزرگی در بهار عربی ایفا می کنند و باید این بهار را یک اقدام بزرگ تلقی کرد. در این دوره باراک اوباما اولین توییتش را در شبکه اجتماعی توییتر ارسال می کند. تعداد دستگاه های تلفن همراه بیش از تعداد انسان های روی زمین شده و در نهایت این دستگاه ها موفق شدند بر تعداد خود نسبت به انسان ها بیافزایند. استانداردهای بی سیم وای فای ۸۰۲٫۱۱v, 802.11k ۸۰۲٫۱۱u, 802.11acI و ۸۰۲٫۱۱acII دردسترس قرار گرفتند. بیشتر آنها سرعت قابل توجهی در قیاس با مدل قبلی خود داشته که نشان از پیشرفت در این زمینه دارد.

UCOPIA و Wi-Fi در همان زمان ایجاد شدند و گسترش پیدا کردند. این استانداردهای ارتباطی با گوشی های هوشمند و اینترنت رشد بزرگی پیدا کردند. انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد گسترش استانداردهای موردبحث باشیم و سرعت آنها نیز به نسبت پیشرفتی که صورت می گیرد، افزایش پیدا کند.

باتوجه به داده های فوق شما قطعا می دانید در طی سال های گذشته چه تاریخچه ای عاید وای فای شده و این فناوری در حال حاضر چه وضعیتی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.