راهنمای لاتاری امریکا

مهاجرت به کشوری مانند امریکا راه بسیار سختی است که هر کسی نمی تواند به آن دست یابد. شاید بسیاری از افراد جوان رویای زندگی در کشور امریکا در سر می پرورانند و آن را غیر ممکن می دانند. اما در مقابل این راه سخت راه آسان دیگری وجود دارد که تنها به شانس افراد بستگی دارد.

لاتاری چیست؟

ساده ترین و ارزان ترین راه برای اقامت قانونی و دائم در آمریکا ثبت نام در لاتاری (DV Lottery) است. لاتاری یک قرعه کشی است که هر ساله در اکتبر شروع و در نوامبر به پایان می رسد. برنده های قرعه کشی لاتاری، گرین کارت یا کارت اقامت دائم امریکا را دریافت می کنند.

ثبت نام لاتاری چه زمانی از سال است؟

همانطور که گفته شد از ثبتنام لاتاری از اکتبر شروع می شود و تا نوامبر ادامه خواهد داشت. این تاریخ مصادف با مهر ماه تا آبان هر سال شمسی می باشد.

اعلام نتایج لاتاری چه زمانی است؟

اعلام نتایج لاتاری همه ساله در ماه می یعنی شش ماه پس از ثبت نام لاتاری اتفاق می افتد که یعنی اردیبهشت سال هجری شمسی. این قرعه کشی کاملا شانسی و توسط کامپیوتر انجام میشود.

گرین کارت چیست؟

اما گرین کارت چیست و چه مزایایی دارد؟ گرین کارت به شما حق کار و زندگی قانونی و دائمی را مانند شهروندان معمولی آن کشور، می دهد. دارندگان گرین کارت از خدمات پزشکی، تحصیلی و دیگر مزایا برخوردار می شوند و همچنین می توانند آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا به آمریکا رفت و آمد کنند.

هر سال چند نفر در لاتاری برنده می شوند؟

همه ساله از طریق قرعه کشی ۵۵۰۰۰ نفر از سراسر جهان گرین کارت امریکا دریافت می کنند. این نفرات از کشور های مجاز در ثبتنام لاتاری انتخاب می شوند. لیست کشور های مجاز هر ساله توسط دولت امریکا قبل از لاتاری اعلام می شود.

آیا ایرانیان می توانند در لاتاری شرکت کنند؟

کشور ایران تا به امروز، جزو کشور های مجاز برای این قرعه کشی بوده است و ایرانیان می توانند در لاتاری شرکت کنند. معیار اینکه چه کشورهایی هر ساله می توانند در لاتاری شرکت کنند، میزان اتباع مهاجر ثبت شده در امریکا است. در واقع می توان گفت لاتاری فرصتی برای اتباع کشورهایی است که هر ساله تعداد مهاجر کمتری به امریکا می فرستد. به زبان ساده لاتاری روشی برای ایجاد تعادل در میان اقوام گوناگونی است که در کشور آمریکا حضور دارند. برای ثبت نام نیازی نیست حتما ساکن کشور محل تولد خود باشید، بلکه اگر مقیم کشور دیگری هم هستید امکان شرکت در لاتاری برای شما وجود دارد.

چگونه در لاتاری ثبتنام کنیم؟

ثبتنام لاتاری کاملا اینترنتی است. اگر تا به حال ثبتنام اینترنتی در هیچ سایتی انجام نداده اید بهتر است از یک فرد با تجربه کمک بگیرید. اما اگر تجربه ثبتنام های ساده در سایت های مختلف اینترنتی را دارید می توانید به راحتی در لاتاری ثبتنام کنید.

آیا ثبت نام لاتاری هزینه دارد؟

بهترین روش این است که خودتان ثبت نام را انجام دهید و برای حفظ امنیت اطلاعات شخصی خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید. همچنین بسیاری از افراد برای ثبتنام در لاتاری مورد سو استفاده قرار گرفته اند و مبالغ گزافی برای ثبتنام پرداخت کرده اند. ذکر این نکته مهم است که ثبت نام لاتاری کاملا رایگان است و نیاز به پرداخت هیچ پولی در هنگام ثبتنام وجود ندارد.

چه مدارکی برای ثبت نام لاتاری نیاز است؟

برای ثبتنام در لاتاری راه سختی در پیش ندارید. لازم نیست نگران مدارک لازم برای ثبتنام باشید، تنها یک عکس پرسنلی طبق قواعد اعلام شده و اسپل دقیق اسم و فامیل و در آخر تاریخ دقیق تولدتان به میلادی برای ثبتنام کافی است. مهم ترین و شاید سخت ترین مرحله ثبت نام لاتاری انتخاب عکس پرسنلی مناسب است، زیرا فرمت و ویژگی های خاصی برای این عکس تعیین شده است.

شرایط عکس لاتاری چیست؟

عکس لاتاری باید زاویه مستقیم به دوربین داشته باشد، شکل عکس باید مربع باشد و کیفیت ۶۰۰ پیکسل تا ۱۲۰۰ پیکسل مورد قبول است. زمینه عکس باید سفید و عکس تمام رنگی و بدون عینک و سمعک باشد. موی نباید چهره را بپوشاند. معلوم بودن گوش ها الزامی نیست. عکس با حجاب برای مسلمانان و سایر ادیانی که حجاب در آنها تعریف شده است ممانعتی ندارد. ولی گردی صورت باید کاملا واضح باشد. نیازی به چاپ عکس ندارید، عکس باید به صورت فایل دیجیتال به شما تحویل داده شود. رزلوشن تصویر ۳۰۰DPI باشد و حجم عکس حداکثر ۲۴۰ کیلو بایت باشد.

ثبت نام لاتاری چگونه انجام می شود؟

شرایط ثبت نام برای هر نفر حداقل داشتن دیپلم ۱۲ ساله (دیپلم + پیش دانشگاهی) و یا داشتن دو سال سابقه ی کار در پنج سال اخیر است. همچنین شغل مورد نظر باید نیاز به حداقل دو سال آموزش یا تجربه را داشته باشد. این شغل بایستی در لیست مشاغل اداره کار ایالات متحده در لیست JOB ZONE 4 و البته با امتیاز SVP 7 باشد. مشاغلی مانند طراحی گرافیک، طراحی وبسایت، مدیریت صنعتی یک کارخانه یا کارگاه جزو این مشاغل هستند.

افراد متاهل قادرند بصورت خانوادگی یا هرکدام جدا (البته با ذکر همسر در فایل خود) تقاضا کنند. توجه کنید که فرزندان زیر ۲۱ سال و ازدواج نکرده هم شرکت داده می شوند.

سایت ثبت نام لاتاری آمریکا

سایت رسمی کنتاکی کونسولار امریکا www.dvlottery.state.gov برای ثبت نام لاتاری تعیین شده است که تنها از اواسط یا اوایل ماه مهر تا اوایل یا اواسط ماه آبان می توان ثبتنام را انجام داد. این سایت به زبان انگلیسی است.

حداقل تمکن مالی برای لاتاری چقدر است؟

برندگان لاتاری باید ۲۵ درصد بیشتر از خط فقر در ایالات متحده تمکن مالی یا ملکی داشته باشند. میزان خط فقر در امریکا در سال ۲۰۱۷ به ازای هر نفر برابر با ۱۲۰۶۰ دلار است که با احتساب ۲۵ درصد افزایش این رقم به مقداری در حدود ۱۵۰۷۵ دلار برای یک نفر خواهد بود. این رقم به ازای افزایش هر نفر از اعضای خانواده مبلغ ۴۱۸۰ دلار به عدد خط فقر و ۵۲۲۵ دلار به میزان تمکن مالی اضافه خواهد شد.

آیا بدون کارت پایان خدمت می توان در لاتاری شرکت کرد؟

با توجه به اینکه در لیست مدارک الزامی سفارت، گواهی اشتغال به تحصیل و یا کارت معافیت یا پایان خدمت نوشته شده است، بدون وجود کارت مربوط به خدمت نمی توان اقدام به شرکت در لاتاری کرد.

آیا بدون پاسپورت می توان در لاتاری شرکت کرد؟

در صورتی که در زمان ثبت نام دارای سن ۱۸ سال تمام باشید و شرط شغلی یا تحصیلی را نیز داشته باشد می توانید ثبت نام کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code