راهنمای کامل پیاده روی اربعین

راهنمای کامل پیاده روی کربلا

با نزدیک شدن به محرم و صفر و همچنین اشتیاق زیاد مسلمانان از سراسر جهان برای سفر به عراق قصد داریم راهنمای کامل سفر به کشور عراق را در این مطلب شرح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید:

موقعیت عراق از نظر مذهبی

کشور عراق از شرق با ایران همسایه است و  در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد. پایتخت این کشور بغداد است و حدود ۹۷% جمعیت این کشور مسلمان هستند. عراق جزو مناطق گرمسیر زمین است که محل زندگی و خاکسپاری ۶ امام شیعه است. شهرهای نجف (بارگاه امیر المونین)، کربلا (بارگاه امام حسین و حضرت ابوالفضل)، کاظمین ( بارگاه امام موسی کاظم و امام محمد تقی) و سامرا ( بارگاه امام حسن عسکری و امام علی نقی) زیارتگاه های شیعیان جهان است.

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین

شهر کربلا با توجه به وجود بارگاه ملکوتی امام حسین (ع) و مرقد حضرت ابولفضل العباس یکی مراکز اصلی حضور شیعیان در عراق خصوصا در ماه محرم و صفر است. هر ساله با نزدیسک شدن اربعین حسینی میلیون ها نفر از مسلمانان از مناطق مختلف دور و نزدیک پای پیاده راهی شهر کربلای معلی می ‌شوند تا روز چهلم یا اربعین در این شهر دور هم جمع شوند و یاد قیام امام حسین (ع) را گرامی بدارند. مراسم های زیادی در این ماه در شهر کربلا برگزار می شود که خاص این شهر است.

سفر پیاده روی به سمت کربلا از شهر ها و کشور های مختلفی آغاز می شود و این سفر گاهی ۱۰ روز به طول می انجامد همه ی افراد با عشق به امام حسین سختی راه را تحمل می کنند. استان کربلا هر ساله خود را برای پذیرایی از میلیون ها زائر عزادار آماده می کند و  مردم این شهر با برپایی ایستگاه های صلواتی در طول مسیر به خدمت رسانی به عزاداران و زائران می ‌پردازند. نیروهای امنیتی نیز به طور کامل کار حفاظت از جان عزاداران را برعهده دارند.

زائران عراقی هر کدام از شهرهای خود به سمت کربلا حرکت می‌ کنند. اما بیشتر زائران ایرانی مسیر نجف تا کربلا را پیاده روی می ‌کنند. مسافت پیاده‌ روی میان دو شهر تنجف تا کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است. تعداد ۱۴۵۲ ستون در مسیر وجود دارد که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است. برای پیاده‌ روی کل مسیر زمانی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت لازم است که بهترین زمان برای شروع سفر ۱۶ صفر است.

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

دسترسی به عراق از طریق مرز

تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، شیراز، ساری، کرمان، یزد و آبادان از جمله شهر هایی هستند که از طریق هوایی به سمت عراق پرواز دارند. اما اگر قصد سفر زمینی به عراق را دارید که می توانید از مرز های مهران، شلمچه، چزابه و خسروی سفر کنید. معمولا زائرانی که قصد پیاده روی به سمت کربلا را دارند از مرز مهران یا قصر شیرین عبور می کنند. عوارض خروج زمینی از عراق ۲۵ هزار تومان است.

البته بر طبق سال های گذشته مرز بر طبق استان زائر تقسیم بندی می شود و باید توجه داشت که محدودیت هایی در این خصوص اعمال شده که بهتر است این تقسیم بندی را رعایت کنید.

مرز مهران: مهم ترین و پر رفت و آمدترین مرز با عراق است که در جنوب استان ایلام واقع شده است. از این مرز تا نجف حدود ۴ تا ۶ ساعت راه است و زائران از شهرهای تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزى، گیلان، مازندران، گلستان، لرستان، ایلام و همدان می توانند از این مرز ترد کنند.

مرز شلمچه: در استان خوزستان واقع شده است که از این مرز تا شهر نجف ۵ تا ۸ ساعت راه در پیش است و از استان های تهران، خراسان رضوى، اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیارى، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان زائران می توانند از این مرز عبور کنند.

مرز چزابه: این مرز در استان خوزستان قرار دارد و با شهر نجف فاصله ای ۴ تا ۷ ساعته دارد.  زائرین از استان های تهران، خراسان رضوى، اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبى، فارس، کرمان، یزد، سمنان و خراسان شمالى می توانند از این مرز تردد کنند.

مرز خسروی: این مرز در استان کرمانشاه قرار دارد و با نجف فاصله ای ۵ تا ۷ ساعته دارد و از استان های آذربایجان شرقى، آذربایجان غربى، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه زائرین می توانند از این مرز عبور کنند.

هزینه کرایه اتوبوس، ون و ماشین های سواری از مرز تا ترمینال نجف حدود ۱۵,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ دینار عراقی (حدود ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار تومان) است.

هزینه سواری از پایانه شهر نجف تا حرم حضرت امیر المؤمنین نفری ۳ تا ۴ هزار دینار (حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان) و هزینه ون و اتوبوس در حدود ۵۰۰ دینار (حدود ۱۵۰۰ تومان) است.

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

امنیت در مسیر نجف تا کربلا

کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران ، نقش مهمی در تامین امنیت عتبات عالیات دارد و در این مسیر سردار شهید “تقوی” و سردار سرلشکر پاسدار “قاسم سلیمانی” فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را ایفا کرده اند.

تا به حال موردی از انفجار و ناامنی در این مسیر و به هنگام پیاده روی اربعین نبوده است. به جرأت می توان گفت مسیر نجف تا کربلا یکی از امن ترین مسیرهای موجود در عراق می باشد.

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

مدارک لازم جهت اخذ ویزا عراق

ویزای سفر اربعین به عراق به دو نوع ارائه می شود که یک نوع ویزای فردی و نوع دیگر ویزای گروهی است.

ویزای فردی عراق فقط برای یک شخص صادر می ‌شود؛ برای گرفتن آن باید به شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی استان تهران، به آدرس میدان فلسطین، روبه ‌روی مسجد امام صادق(ع) مراجعه کنید. همراه داشتن اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار و همچنین دو کپی از صفحه اول آن و ۲ قطعه عکس پرسنلی الزامی است.

حق ‌الزحمه کارگزاری، جهت صدور ویزای عراق ۱۰ هزار تومان است (سال ۹۵). روال اداری اخذ ویزای عراق معمولا ۴۸ ساعت است و ویزای انفرادی کربلا (عراق) به ‌مدت ۳ ماه اعتبار دارد. با این ویزا، حداقل یک روز و حداکثر یک ‌ماه می ‌توانید در کشور عراق اقامت داشته باشید.

برای گرفتن ویزای گروهی باید به سایت سماح مراجعه کنید. در این سایت شما باید اطلاعات افراد گروه را تکمیل و ثبت نام کنید. این سایت هیچ هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌ کند و کاملا رایگان می باشد. پس از ثبتنام به شما اطلاع رسانی می شود و شما باید اصل گذرنامه (پاسپورت) تمام افراد گروه را در زمان تعیین شده به این شرکت ببرید. پس از تأیید گذرنامه ‌ها، مجوز صدور ویزای گروهی عراق صادر می ‌شود. مبلغ دریافتی ۵ هزار تومان خواهد بود.

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

نکات مهم در پیاده روی اربعین عراق:

 • اغلب افراد روز شانزدهم را برای شروع پیاده روی آغاز می کنند که این باعث همراهی با جمعیت کثیر عزاداران و لمس حس اتحاد است. اما اگر می خواهید به شلوغی نخورید می توانید روز دیگری را برای آغاز انتخاب کنید.
 • طول مسیر دو شهر نجف تا کربلا ۸۵ کیلومتر است که معمولا در طی سه روز پیاده روی طی می شود. در طی این مسیر عمودهایی وجود دارد که برای یافت افراد کاروان ها و همچنین آدرس دهی استفاده می شود.
 • اگر قصد پیاده روی کل مسیر در طی سه روز را دارید حدودا روزی ۷ تا ۸ ساعت باید پیاده روی کنید. سرعت شما در پیاده روی و میزان استراحت و توقف های میان راه می تواند در زمان رسیدن شما موثر باشد.
 • در تمام مسیر ۸۰ کیلومتری خانه ها، اقامت گاه ها و حسینیه هایی به چشم می خورد که برای استراحت زائران پیاده ساخته شده و به نام موکب گفته می شود.
 • در موکب ها صبحانه، نهار، شام، میان وعده، نوشیدنیو خدمات دیگر از جمله محل مناسب برای خواب، ماساژ و حتی شست و شوی لباس ها وجود دارد که به طور رایگان می توانید از آن ها استفاده کنید.

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

وسایل لازم برای سفر پیاده به کربلا

مسواک – خمیر دندان کوچک – نخ دندان – شامپوی کوچک – صابون کوچک – کبریت – خودکار و مداد – دستمال کاغذی – دستمال مرطوب – مفاتیح و قرآن کوچک – چسب زخم – تقویم کوچک – آجیل و کشمش – لیمو ترش – نمک- کنسرو – قاشق – ناخن گیر – چاقوی کوچک – ماسک یک بار مصرف – دستکش یک بار مصرف –  دفترچه یادداشت یا کاغذ – هدفون – شارژر – موبایل – سیم کارت – سه راهی برق – لیوان یک بار مصرف – لیوان دسته دار – ژل ضدعفونی – داروی اکن هرب – قرص مولتی ویتامین – قرص فارماتون – قرص دیکلوفناک – عسل – وازلین – کرم ضدآفتاب – روغن زیتون – ویتامین AD – پد الکل ضدعفونی – گذرنامه – چای نپتون –  پول نقد – قند و شکر – سفره ی یک بار مصرف – پونه – خاکشیر – قرص سرما خوردگی – قرص ژلوفن – قرص آموراکس – قرص رانیتیدین – قرص استامینوفن – عطر و ادکلن –  برس یا شانه

راهنمای کامل پیاده روی اربعین

2 نظرات
 1. احمدوند می گوید

  التماس دعا…

 2. هخامنش سعیدی می گوید

  ویزا از پلیس+۱۰ مگه نباید گرفت؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.