آیا در آینده روبات‌ها و ماشین‌ های هوشمند جای انسان را می‌گیرند؟

برای تسلط بر ماشین‌ های هوشمند کافی است احساسات انسانی به آن‌ها بدهید. لووی روسنتال، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی یک شرکت فناوری، یک تراشه کامپیوتری تولید کرده که شامل ۱۲ احساس انسان است. او می‌گوید: منطقی است که ماشین‌ های هوشمند که از برق و فلز ساخته شده‌اند، ما را رقیب اصلی خود بینند و سعی کنند کنترل را از انسان بگیرند. این موضوع دلیل اصلی نگرانی افرادی مانند فیزیک‌دان پروفسور استفان هاوکینگ، بیل گیتس و الون ماسک برای استفاده از هوش مصنوعی (AI) است.

اما روسنتال معتقد است که اگر ما ماشین هایی را ایجاد کنیم که با ما همکاری کنند، دیگر نگرانی وجود نخواهد داشت. او می‌گوید: ما آن‌ها را آموزش می‌دهیم تا احساس خوشحالی کنند. اگر وقتی کارشان را درست انجام می‌دهند و مشکلات را حل می‌کنند، بازخورد مثبتی از انسان‌ها دریافت کنند. تهدیدی برای ما به حساب نمی‌آیند، زیرا همیشه برای جلب رضایت انسان تلاش خواهند کرد.

او معتقد است اگر ماشین‌ها بتوانند احساسات انسانی را درک کنند و احساسات خود را بیان کنند، همکاران خوبی برای ما خواهند بود. با تجزیه و تحلیل تن صدای ما، حرکات چهره و … رایانه‌ها از احساس واقعی ما مطلع می‌شوند.

ماشین های هوشمند

چرا  انسان ها از  روبات‌ها و ماشین‌ های هوشمند می ترسند؟

بسیاری از متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که با ورود روبات‌ها و ماشین‌ های هوشمند به دنیای کار انسان شغل خود را از دست خواهد داد. ماشین آلات می توانند کارهایی را که ما انجام می‌دهیم سریع‌تر، دقیق‌تر و با هزینه پایین‌تر انجام دهند. هم‌چنین مسائلی از قبیل بیماری، اعتصاب و یا درخواست افزایش حقوق ندارند.

در حال حاضر برخی از اتومبیل‌ها به طور کامل توسط روبات ساخته شده است. در انبارهای تاریک روبات‌ها در حال کار هستند و نیازی به نور ندارند. شرکت‌ها از chatbots برای مکالمه با مشتریان خود استفاده می‌کنند. chatbots برنامه‌های هوشمندی هستند که با مشتریان به صورت آنلاین گفت و گو می‌کنند. این برنامه‌های هوشمند خدمات شرکت‌ها را به مشتریان ارائه می‌دهند.

هر تکنولوژی جدیدی یک فرصت و تهدید است. اما هوش مصنوعی فرصت‌های زیادی را ایجاد می‌کند. ممکن است جایگزین بسیاری از مشاغل شود و جای انسان را بگیرد؛ اما کمک بزرگی برای او خواهد بود. راحتی و آسایش و رفاه زیادی را به همراه خواهد داشت.

امروزه دستیارهای صوتی هوشمند در اتومبیل‌های هوشمند، خانه‌های هوشمند و … کاربرد فراوانی دارد. شركت‌های بزرگ فناوری از جمله اپل، مایكروسافت، گوگل، آمازون و سامسونگ این نکته را دریافته‌اند و در حال استفاده از آن در فناوری خود هستند.

منبع: bbc

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.