7 نکته مفید و کاربردی برای افزایش سرعت ویندوز 10

همانطور که سخت افزارهای کامپیوتری به طور مداورم در حال افزایش سرعت و پیشرفت هستند، نرم افزارها و از جمله ویندوز ۱۰ هم هر روز به افزایش سرعت و بهبود عملکرد خود ادامه می دهد. این افزایش سرعت به ویژه در قسمت startup بیش از پیش خود را نشان می دهد. اگر از ویندوز ۷ یا نسخه بالاتر استفاده می کنید، از سرعت راه اندازی سیستم خود خوشحال و شگفت زده خواهید شد. اما نکات دیگری نیز وجود دارند که بعد از راه اندازی باید به آن ها توجه کنید. حتی جدیدترین نسخه های ویندوز هم از کند شدن در طول زمان در امان نیستند. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به ترفندهای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ بپردازیم.

نکات کلیدی افزایش سرعت ویندوز ۱۰

بعد از مدتی که از نصب ویندوز بر روی سیستم تان می گذرد، کم کم خواهید دید که سرعت آن مانند روزهای اول نیست. این اصلا مساله کمی نیست و نباید به سادگی از کنار آن گذشت. شما هم حتما مانند ما با مشاهده کند شدن سرعت ویندوز و در نتیجه سیستم شخصی تان به فکر راه چاره  ای خواهید بود. البته که راه هایی برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ وجود دارد اما همه آن ها باب میل شما نخواهند بود.

مشکلی که در مورد افزایش سرعت ویندوز های کامپیوتری وجود دارد این است که در بسیار از مواقع راه کارهایی که برای افزایش سرعت ویندوز وجود دارند از شما می خواهند که برخی از ویژگی ها و عملکرد های سرگرم کننده ویندوز، مانند انیمیشن های بصری را خاموش کنید. طبیعتا شما دوست ندارید هیچ کدام از ویژگی ها و قابلیت های ویندوز را از دست بدهید. ما در ادامه نکاتی ساده و مفید را به شما آموزش خواهیم داد تا بدون اینکه ویژگی ها و کاربرد های ویندوزتان را کم کنید، شاهد افزایش سرعت ویندوز ۱۰ خود باشید.

اکثر این نکاتی که درباره افزایش سرعت ویندوز ۱۰ با شما در میان خواهیم گذاشت رایگان خواهند بود. اما در بین آن ها چندتایی هم پیدا می شوند که نیاز به پرداخت مبلغی در قسمت سخت افزار یا نرم افزار سیستم خود هستند.

نکته: مراقب تبلیغات باشید. ” افزایش سرعت ویندوز ” به کمک پاک کننده های رجیستری! این تبلیغ و این روش اکثر مواقع در نهایت منجر به بدافزار خواهد شد. شرکت مایکروسافت به طور قاطعانه اعلام کرده است که در ویندوز ۱۰ از پاک کننده های رجیستری پشتیبانی نمی کند.

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : به روزرسانی ویندوز

اولین کاری که باید در مورد افزایش سرعت ویندوز ۱۰ انجام بدهید این است که سیستم عامل خود را آپدیت و به روز رسانی کنید. برای این کار در دوره های مشخص و هر چند وقت یکبار به قسمت Windows updates بروید. در اینجا می توانید مشاهده کنید که آیا یک به روز رسانی امن و قابل اعتماد برای ویندوز شما وجود دارد یا خیر. ممکن است در طول همین آپدیت مشکل کند بودن سیستم شما برطرف شود .

اما اگر بعد از آپدیت باز هم مشکل کند بودن سیستم و ویندوز شما را کلافه کرد. می توانید از نکات زیر برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ استفاده کنید:

نرم افزار بهبود سرعت ویندوز 10

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : حتما یک نرم افزار Tune-up نصب کنید


نرم افزار های Tune-up یا همان بهینه سازی ویندوز، اولین راه کاریری است که می توانید برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ امتحان کنید. این نرم افزار ها با حذف فایل های بیهوده و تکراری، بررسی اتصال سیستم شما به اینترنت و پاک کردن فایل های رجیستری افدام به بهبود عملکرد ویندوز می نمایند. اما در زمینه استفاده از این نرم افزارها باید کمی مراقب بود. ممکن است یک بدافزار را به عنوان یک Tune-up دانلود کنید. بنابراین در دانلود این گونه نرم افزارها باید دقت زیادی به خرج دهید.

نرم افزار  Iolo System Machine احتمالا بهترین نرم افزاری است که می توانید در زمینه نرم افزار های مربوط به بهبود عملکرد ویندوز پیدا کنید.

غیر فعال کردن راه انداز ها

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : راه اندازی processes را محدود کنید


بسیاری از برنامه ها هر بار که کامپیوتر خود را روشن می کنید شروع به نصب و راه اندازی فرایند های جانبی و غیر مفید می کنند. به عبارت ساده تر یک سری از برنامه های سیستم شما در هنگام شروع به کار کردن کامپیوتر شروع به لود شدن می کنند بدون اینکه شما حتی خبر داشته باشید. بسیاری از این فرایند ها اصلا به کار شما و ویندوز نمی آید. بر خلاف ویندوز ۷ که شما در آن برای محدود کردن فرایند ها احتیاج به اجرای نرم افزار MSCONFIG داشتید، در ویندوز ۱۰ شما از طریق بخش Task Manager می توانید اقدام به محدود کردن راه اندازی  های غیر ضروری بکنید.

ساده ترین روش برای فراخوانی Task Manager اجرای دستور CTRL + SHIFT + ESC از طریق صفحه کلید می باشد. بعد از فشردن همزمان این کلید ها می توانید از طریق Task Manager وارد تب Startup شوید. در این تب شما می توانید ببینید کدام یک از برنامه ها هنگام راه اندازی ویندوز به طور اتوماتیک شروع به بارگذاری شدن می کنند.

در Task Manager ستونی به اسم Status دیده می شود که به شما نشان خواهد داد کدام برنامه ها با شروع به کار ویندوز به طور اتوماتیک شروع به لود شدن می کنند. شما می توانید به راحتی و با کلیک راست کردن روی هر کدام از برنامه ها، حالت Status آن آن ها را از Enabled به Disabled تغییر دهید تا برنامه انتخابی شما در هنگام اجرای ویندوز به طور اتوماتیک شروع به راه اندازی نکند.

کلین آپ کردن دیسک ها

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : Disk Cleanup را فراموش نکنید


از طریق Start menu وارد ابزار Disk Cleanup شوید. این ابزار بر روی تمامی نسخه  های ویندوز از جمله ویندوز ۱۰ نصب شده است. به کمک این برنامه مفید می توانید فایل های اضافی که بی دلیل فضای سیستم شما را اشغال کرده اند پاک کنید و جانی دوباره به سرعت ویندور خود ببخشید. Disk Cleanup با جستجو در فضای درایو های سیستم شما فایل های غیر ضروری از قبیل صفحات آفلاین وب و فایل دانلودر ها را شناسایی می کند و امکان حذف یکباره آنها را در اختیار شما قرار می دهد.

این برنامه در مواردی که حجم درایو شما به طور کامل در حال پر شدن است به شکل قابل ملاحظه ای بر روی کیفیت ویندوز شما تاثیر می گذارد.

افزایش رم

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : RAM سیستم خود را افزایش دهید


هیچ نسخه ای از سیستم عامل ها همانند ویندوز ۱۰، مموری یا حافظه رم سیستم را مدیریت نمی کند. اما به عنوان یک قاعده و اصل کلی به یاد داشته باشید همواره افزایش مموری و رم در بهبود عملکرد سیستم و مخصوصا ویندوز تاثیر غیر قابل انکاری دارد. البته برای بسیاری از دستگاه هایی که امروزه از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند، دیگر گزینه افزایش رم به کار نمی آید. در واقع شما اجازه ندارید تا رم دستگاه خود را افزایش یا ارتقا دهید.

اما اگر هنوز از کامپیوتر های رو میزی و یا لب تاپ استفاده می کنید، و امکان ارتقای مموری و رم سیستم خود را دارید، حتما در صورت بروز کندی در عملکرد ویندوز به این گزینه به عنوان یک راه حل فکر کنید.

ویروس کشی سیستم

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : مراقب ویروس ها و نرم افزار های جاسوسی باشید


برای در امان ماندن از شر ویروس  های کامپیوتری می توانید از گزینه Windows Defender داخلی ویندوز یا از یک برنامه آنتی ویروس مطمئن استفاده کنید. از تاثیر ویروس ها بر روی سیستم خود هرگز غافل نباشید. همواره از نصب و فعال بودن یک آنتی ویروس خوب بر روی سیستم شخصی تان اطمینان حاصل کنید. البته Windows Defender در ویندوز ۱۰ پیشرفت قابل توجهی داشته است. اما هنوز هم به تنهایی نمی تواند در مقابل ویروس های پر تعداد کامپیوتری از ویندوز شما محافظت کند.

تنظیمات پاور

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ : Power Setting سیستم را تغییر دهید

البته که اگر به دنبال صرفه جویی در برق هستید باید بدانید این گزینه اصلا مناسب شما نیست. اما به طرز قابل توجه ای سرعت پردازش را در سیستم شما بالا می برد.

به قسمت Control Panel سیستم خود بروید. گزینه System and Security را انتخاب کنید. در این قسمت گزینه Power Option را انتخاب کنید. روی “فلش کشویی” در سمت راست کلیک کنید تا “برنامه های اضافی را نمایش دهید” و سپس عملکرد بالا را انتخاب کنید.


بیشتر بخوانید :

۸ روش حل مشکل جی پی اس در ویز
تقویت وای فای – ۱۰ روش برای تقویت سیگنال وای فای (Wi-Fi)
بایوس BIOS و نحوه بروزرسانی آن چیست
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments