نشانه های هک شدن وب کم یا دوربین لپ تاپ چیست

وب‌کم‌ها می‌توانند هک شوند، این بدان معناست که هکرها می‌توانند در صورت دلخواه آن‌ها را روشن و فیلم ضبط کنند، معمولاً با “RAT” یا ابزار مدیریت از راه دور که به طور پنهانی بارگذاری شده است این کار صورت می‌گیرد. به همین دلیل افراد زیادی وب‌کم لپ‌تاپ خود را می‌پوشانند. بسیاری از بدافزارها سعی می‌کنند وب‌کم‌ها را آلوده کنند تا هکرها بتوانند (به طور بالقوه) محتوای مناسب برای اخاذی را بدست آورند. برای حفظ حریم خصوصی وب‌کم، داشتن نرم‌افزار ضد بدافزار مناسب، بسیار مهم است. اما اگر شخصی کنترل دوربین را به دست آورد، باید علائم آن را نیز بدانید.

چراغ وب‌کم در مواقع عجیبی روشن می‌شود

این یکی از ساده‌ترین نشانه‌هایی است که باید به دنبال آن باشید: وب‌کم لپ‌تاپ یک چراغ نشانگر کوچک دارد. هنگامی در کنفرانس ویدیویی شرکت می‌کنید، لازم است تا دوربین را روشن کنید. اگر متوجه شدید که این چراغ نشانگر در زمان‌های عجیب و غریب روشن می‌شود، به خصوص هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید، این نشان می‌دهد که شخصی کنترل دوربین را از راه دور به دست گرفته است.

اگر متوجه این اتفاق شدید، باید سریع برنامه‌های خود را بررسی کنید، از جمله برنامه‌هایی که هم‌اکنون در پس‌زمینه فعال هستند. ببینید برنامه‌های در حال اجرا به تنهایی دوربین را روشن می‌کنند یا خیر.

برنامه افزودنی مرورگر دوربین را روشن می‌کند

برنامه‌های افزودنی مرورگر دلیل مهم دیگری برای روشن شدن دوربین لپ‌تاپ بدون اطلاع شما است. بررسی کنید که آیا هر بار مرورگر اینترنت خود را باز می‌کنید (Chrome ، Firefox و غیره) چراغ نشانگر دوربین روشن می‌شود یا خیر.

می‌توانید تمام برنامه‌های افزودنی را غیرفعال کنید و سپس آنها را دوباره یکی یکی فعال کنید، سپس مرورگر خود را مجدداً راه‌اندازی کنید تا بدانید کدام برنامه افزودنی ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

فایلهای ویدئویی وب‌کم غیرمنتظره در لپ‌تاپ ذخیره شده است

اگر هکری موفق به کنترل از راه دور وب‌کم شود و شروع به ضبط فیلم کند، این بدان معنی است که آن فیلم‌های ضبط‌شده در هارد دیسک ذخیره شده‌اند.

بنابراین یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بررسی اینکه هک شده‌اید این است که پوشه‌های هارد دیسک را باز کنید و فایل‌های ویدیویی عجیب دوربین را که ذخیره نکردید بررسی کنید. فایل‌های ویدئویی ممکن است دارای اسامی یا برچسب‌های تصادفی باشند، بنابراین هر پرونده ویدیویی عجیب را بررسی کنید و ببینید که به نظر می‌رسد برخی از آنها با قصد خرابکاری ایجاد شده‌اند یا خیر.

برای یافتن آنها، یک پوشه دوربین اختصاصی را جستجو کنید، زیرا بیشتر دوربین‌ها هنگام استفاده از آن‌ها، به طور خودکار فیلم‌ها را در پرونده‌های خود ذخیره می‌کنند. این معمولاً در بخش document است. در غیر این صورت، سایر پوشه‌های ویدئویی را که رایانه در این زمینه ایجاد کرده است، بررسی کنید.

فایلهای-ویدئویی-وب‌کم-غیرمنتظره-در-لپ‌تاپ-ذخیره-شده-است

تنظیمات امنیتی به روش‌های عجیب و غریب تغییر کرده است

ممکن است نرم‌افزارهای مخرب، تنظیمات امنیتی را تغییر دهند تا کنترل دوربین و ارسال یا دریافت فایل‌های ویدئویی آسان‌تر شود. برنامه webcam را باز کنید و تنظیمات امنیتی و دسترسی آن را بررسی کنید تا ببینید آیا چیزی به طور مشکوک غیرفعال است. به طور خاص به رمزهای عبور webcam که تغییر کرده یا حذف شده‌اند، توجه کنید. در ویندوز ۱۰ نیز می‌توانید توانایی دسترسی برنامه‌ها به دوربین خود را غیرفعال کنید، این یک انتخاب عالی است.

اگر نرم‌افزار آنتی ویروس دارید، بررسی کنید که آیا محافظت از وب‌کم آن غیرفعال شده است یا تغییر یافته است. به دنبال ویژگی‌های دسترسی محدود و غیرفعال شده و اعلان‌های وب‌کم باشید (هشدارهایی که هنگام استفاده از وب کم به شما می گویند)، زیرا این موارد با فعال‌سازی نرم‌افزار به طور معمول به طور خودکار فعال می‌شوند. همه نرم‌افزارهای ضدویروس دارای ویژگی‌های وب‌کم نیستند، اما مطمئناً ارزش بررسی را دارند.

امنیت سیستم‌عامل خود را نیز بررسی کنید تا ببینید آیا اخیراً فایروال‌ها یا سایر اقدامات امنیتی غیرفعال شده‌اند. به مرور زمان به این تنظیمات توجه کنید تا بدانید که آیا به نظر می‌رسد که به طور ناگهانی تغییر کرده‌اند یا خیر؟

تنظیمات-امنیتی-به-روش‌های-عجیب-و-غریب-تغییر-کرده-است

virus scan برنامه‌های مشکوک را آشکار می‌کند

نرم‌افزار آنتی‌ویروس خوب در اسکن رایانه برای پرونده‌ها یا فعالیت‌های مشکوک مهارت دارد. اگر برنامه آنتی‌ویروس دارید، یک اسکن دستی را اجرا کنید و ببینید که آیا فعالیت مشکوکی را در رایانه گزارش کرده است. به مشخصات آن توجه کنید تا ببینید آیا دوربین هک شده است، و مطمئن باشید که نرم‌افزار آنتی‌ویروس شما برنامه‌ها یا محتوای مشکوک را حذف کرده است.

بدافزارها می‌توانند برای دستیابی به دوربین سعی کنند یک RAT را روی سیستم نصب کنند، عملی که بعضاً “camfaching” نامیده می‌شود. حملات بدافزارهای گسترده‌ای که از این تاکتیک استفاده کرده‌اند شامل Blackshades ، Rbot-GR ، Mirai و InvisiMole است.

یک پیام از هکر دریافت می‌کنید

هکر بعد از مدتی پیام می‌دهد و به نوعی اقدام به اخاذی نسبت به فیلم‌های می‌کند. اینگونه است که آنها سعی می‌کنند پول دریافت کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.