آیا فایرفاکس نسبت به گوگل کروم برتری دارد یا خیر؟(بخش دوم)

آیا فایرفاکس نسبت به گوگل کروم برتری دارد یا خیر؟(بخش دوم)

اگر به خاطر داشته باشید در مطلب قبلی به بخشی از مزایای مرورگ فایرفاکس نسبت به مرورگر کروم پرداختیم وبه دو مورد از مزایای آن اشاره شد وپیش از آنکه به قابلیت های فایرفاکس نسبت به کروم بپردازیم ،ابتدای کار تعریف جامعی از “گوگل کروم” و”فایرفاکس” پرداختیم ونگاهی کلی به تاریخچه و پیشینه آن دو انداختیم،حال در این بخش قصد داریم مزایا و قابلیت های دیگر فایر فاکس نسبت به کروم را عنوان نماییم وروشن سازیم که کدامیک کاراترهستند و میتوانند نیازهای شما را برطرف سازند.ایده آل تک را تا پایان دنبال نمایید.

 

۳- فایرفاکس از افزونه‌های گوگل کروم پشتیبانی می‌کند

بنیاد موزیلا از زمان معرفی فایرفاکس ۴۸، پشتیبانی باثبات از وب اسکتنشنز (WebExtensions) را در این مرورگر ارائه داد. وب‌اکستنشنز یک API برای چند مرورگر است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد افزونه‌ی مورد نظرشان را یک بار بسازند و از آن در چندین مرورگر استفاده کنند. با پشتیبانی فایرفاکس از وب اسکتنشنز، حال کاربران این مرورگر می‌توانند تمامی افزونه‌های کروم را هم نصب کنند.مطلوب است ذکر شود؛ کروم استور فاکسیفاید (Foxified) را نصب کنید. سپس می‌توانید تمامی افزونه‌های موجود در وب استور کروم را مشاهده کنید و با فشردن دکمه Add to Chrome در لبه‌ی سمت راست بالا، به Add to Firefox تبدیل خواهد شد.

شایان ذکر است که؛علاوه بر پشتیبانی از وب اکستنشنز با پایداری بالا، کار روی این API همچنان در حال انجام است. در حال حاضر تمام افزونه‌های کروم با این سیستم سازگاری ندارند و حتی می‌توان گفت بیشتر افزونه‌های مرورگر کروم از وب اکستنشنز پشتیبانی نمی‌کنند.

 

آیا فایرفاکس نسبت به گوگل کروم برتری دارد یا خیر؟(بخش دوم)

 

۴- فایرفاکس قابلیت شخصی‌سازی بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد

شاید شخصی سازی یکی از مورد مورد علاقه شما بحساب آید،درجه‌ی شخصی‌سازی، بزرگ‌ترین تفاوت بین دو مرورگر فایرفاکس و کروم است. ظاهر کروم برای همه کاربران تقریباً یکسان است. این مرورگر حتی در سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌های مختلف از طراحی یکسانی بهره می‌برد. به غیر از امکان مخفی کردن نوار ابزار‌ها یا حذف و اضافه کردن یک سری آیکون به نوار آدرس کروم، نهایتا می‌توانید پوسته‌، نوار آدرس و تب‌ها را در این مرورگر سفارشی‌سازی کنید.

به هرحال باید گفت؛ فایرفاکس قابلیت‌های شخصی‌سازی بیشتری در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. علاوه بر امکان جابه‌جایی‌ المان‌های مختلف طرح‌بندی ظاهر کلی، می‌توان برای تغییر ظاهر کلی مرورگر از تم‌ استفاده کرد. شما حتی می‌توانید از ظاهر مرورگرهای دیگری از جمله اف‌ایکس کروم، اف‌ایکس اپرا و ام‌ایکس ۴ در فایرفاکس بهره ببرید.(بی شک این قابلیت میتواند درصد رضایت شما را بالاببرد)

 

آیا فایرفاکس نسبت به گوگل کروم برتری دارد یا خیر؟(بخش دوم)

۵- فایرفاکس از ذهنیت متن باز استقبال می‌کند

شاید بعضی از شما بگویید کروم خود به‌نوعی متن باز است؛ چراکه این مرورگر بر پایه‌ی مرورگر کرومیوم توسعه داده شده است. البته باید اشاره کنیم کرومیوم به‌عنوان سنگ بنای مرورگرهای شبیه به کروم دیگری از جمله اپرا، ویوالدی، اسلیم جت و Brave هم مورد استفاده قرار گرفته است. اما یک علاقه‌مند واقعی باید چیزی بیش از اجازه به دیگران برای استفاده از کدها، به دنیای کد باز ارائه دهد. گوگل پروژه‌ی کروم را در رقابت، مثل یک محصول بسته‌ نگه داشته است تا یک محصول باز. مدل متن باز بودن کروم اساسا این است: «این کد مرورگر است، هر کاری می‌خواهید با آن انجام دهید.» این پروژه، فرهنگ متن باز بودنی را که افراد دیگر از آن استفاده می‌کنند ندارد. متأسفانه شرکت‌های امروزی از تعریف متن باز بودن سوء استفاده می‌کنند و این وضعیت خوب نیست.

از طرف دیگر فایرفاکس یک نقشه‌ی کامل و عمومی دارد که تحت تأثیر مشارکت‌کنندگان در این پروژه و نیز توسط اعضای جامعه‌ی فایرفاکس است. هم‌اکنون که این مطلب در حال نوشته شدن است، می‌توان تا هشت ماه آینده‌ی توسعه‌ی فایرفاکس را دید. این نوع همکاری بین اعضای جوامع کاربری، خاصیت اصلی توسعه‌ی متن باز واقعی است.

 

به انتهای مقایسه دو مرور گر محبوب که هرکدام از آنها در جایگاه خود از اهمیت ویژه ای بر خوردارند.باتوجه به این ۲ مطلب نظر نهایی شما چیست؟کدام مرور گر را ترجیج میدهید؟آیا برای مهاجرت به فایرفاکس آماده‌اید؟بی شک باید گفت آینده فایرفاکس خوب به نظر می‌رسد و بهتر است ذهنتان را باز کنید و برای مدتی کاربر فایرفاکس باشید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.