آیا هوش مصنوعی محیط زیست را از مرگ نجات خواهد داد؟

تصور کنید که در یک ماشین خودران نشسته‌اید و قرار است به یک سفر دلچسب بروید. در حالی که دستان خود را از روی فرمان برداشته‌اید، می‌توانید با آرامش قهوه خود را هم بنوشید. چه سفر لذت بخشی خواهد شد! اما آیا می‌دانستید که در کنار این سفر با تغییرات آب و هوایی هم مبارزه می‌کنید؟

کاهش آلایندگی با خودروهای خودران

بیشتر ماشین‌های خودران، برقی هستند که نسبت به سایر همتایان خود، گازهای گلخانه‌ای بسیار کمتری منتشر می‌کنند. به علاوه، ماشین‌های خودران با پیمودن کارآمدترین مسیرها و افزایش ظرفیت جاده‌ای، همیشه یک گام از خودروهای الکتریکی معمولی جلوتر هستند؛ در نتیجه، برخی کارشناسان تخمین می‌زنند که ماشین‌های خودران تا سال ۲۰۵۰، ۵۰ درصد آلایندگی حاصل از خودروها را کاهش می‌دهند.

واقیت این است که ماشین‌های خودران، با قدرت پردازش داده‌های هوش مصنوعی (AI) امکان‌پذیر می‌شوند، حوزه‌ای از فناوری که به سرعت در حال تحول است و می‌تواند بدون دخالت انسان تصمیم‌گیری کند، وظایفش را با کارایی بالا اجرا کرده و عملکرد کلی خود را بهبود ببخشد.

ماشین خودران

فراتر از وسایل نقلیه خودران، کاربردهای هوش مصنوعی بسیار گسترده هستند و می‌توانند برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی هم تاثیر ویژه‌ای داشته باشند؛ مانند کمک به هواشناسان برای پیش‌بینی بهتر رویدادهای شدید آب و هوایی و از طرف دیگر، اجازه دادن به کشاورزان برای کشت محصولات با آب بسیار کمتر.

با این حال، برخی از کارشناسان هشدار می‌دهند که برخی از فناوری‌های هوش مصنوعی مقادیر قابل توجهی انرژی مصرف می‌کنند که در نهایت می‌تواند حتی تغییرات آب و هوایی را تشدید کند.

در این مقاله، پتانسیل‌های هوش مصنوعی برای ایجاد آینده‌ای پاک‌ و سبزتر را معرفی کرده و محدودیت‌های دستیابی به این هدف بلندپروازانه را بررسی خواهیم کرد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

هوش مصنوعی به رایانه‌ها اجازه می‌دهد تا رفتار و تصمیم‌گیری انسان را آنالیز کرده، تقلید کنند و بهبود ببخشند. این کار با شناسایی و درونی‌سازی الگوها و ویژگی‌ها در حجم وسیعی از داده انجام می‌شود؛ فرآیندی که به عنوان یادگیری ماشین نیز شناخته می‌شود.

ممکن است هوش مصنوعی فناوری‌ای برای آینده‌ به نظر برسد، اما در واقعیت، ما هر روز با آن تعامل داریم. برای مثال، سرویس‌های ویدیویی مثل یوتیوب، برای ارائه پیشنهاد ویدیوها از یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز برای ارائه تبلیغات هدفمند از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

با یادگیری ماشینی، رایانه‌ها می‌توانند هزاران تصویر را مرتب کرده و شروع به شناسایی عناصر خاص آن‌ها کنند. به عنوان مثال، این فناوری می‌تواند هزاران عکس از پیامدهای طوفان را بررسی کرده و مشخص کند که در طوفان پیش‌رو کدام درختان می‌شکنند.

پنج روش هوش مصنوعی برای مقابله با تغییرات اقلیمی

دانشمندان از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی استفاده می‌کنند. در این قسمت به روش‌هایی که این فناوری می‌تواند، انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد و به کشورها کمک کند تا با پیامدهای گرم شدن زمین سازگار شوند، می‌پردازیم.

۱. حمل و نقل

هواپیماها، قطارها، خودروها و کشتی‌ها، از آلاینده‌ترین صنایع جهان هستند. هوش مصنوعی می‌تواند این بخش را پاک‌تر و ایمن‌تر کند. وسایل نقلیه مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند با شناسایی کارآمدترین مسیرها، مصرف انرژی را به حداقل برسانند.

هوش مصنوعی در برابر تغییرات اقلیمی

علاوه‌بر‌این، چنین فناوری‌ای می‌تواند با برقراری ارتباط بین وسایل نقلیه دیگر، تصادفات را نیز کاهش دهد. اتومبیل‌های خودران که به هیچ‌گونه دخالت انسانی نیاز ندارند، همین حالا هم در جاده‌ها هستند و چیز دور از دسترسی‌ای نیستند.

۲. پیش بینی آب و هوا

هواشناسان دقت ۱۰۰ درصدی ندارند؛ اما کارشناسان با کمک هوش مصنوعی می‌توانند تغییرات آب و هوایی، بارش شدید باران و طوفان‌های استوایی را با دقت ۹۹ درصد شناسایی کنند.

با پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و به‌موقع‌تر، مردم می‌توانند بهتر برای طوفان آماده شوند و خطرات را به حداقل برسانند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند آتش‌سوزی‌های جنگلی، امواج گرما و سایر رویدادهای شدید آب و هوایی را با دقت زیادی پیش‌بینی کند.

۳. کشاورزی هوشمند

کشاورزی در سطح جهان حدود ۷۰ درصد از کل آب شیرین مصرفی را به خود اختصاص می‌دهد. در این بخش، بر اساس برخی برآوردها، ۴۰ درصد از آب به دلیل مدیریت ضعیف منابع از بین می‌رود.

مبارزه هوش مصنوعی با تغییرات اقلیمی

اما با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، کشاورزان می‌توانند با آبیاری مؤثرتر محصولات، هدر رفت‌ها را کاهش دهند که این یک بهبود حیاتی در این حوزه محسوب می‌شود زیرا تغییرات آب و هوایی، کمبود جهانی آب را تشدید می‌کند.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند به کشاورزان در بهینه‌سازی استفاده از کود و برنامه‌ریزی بهتر فصل‌های کاشت کمک کند که منجر به برداشت محصول بیشتر نیز می‌شود. به عنوان مثال، در هند، کشاورزان محصولات بادام زمینی که مجهز به هوش مصنوعی هستند تا ۳۰ درصد عملکرد بالاتری از مزارع خود تجربه کرده‌اند.

۴. برنامه‌ریزی شهری

هوش مصنوعی با بهره‌گیری از حجم وسیعی از داده‌ها، می‌تواند در دوران تغییرات آب و هوایی، شهرها را کارآمدتر کند. برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند با پردازش سریع اطلاعات و ارسال منابع به جایی که پس از رویدادهای شدید آب و هوایی به آن‌ها بیشتر نیاز است، بالاترین بازدهی را داشته باشد.

جلوگیری از تغییرات اقلیمی با هوش مصنوعی

«شهرهای هوشمند» که از هوش مصنوعی بیشترین بهره را می‌برند، می‌توانند با بهینه‌سازی استفاده از آب و انرژی، اتلاف منابع را کاهش دهند.

۵. حفاظت از محیط زیست

ماشین‌ها مدت‌هاست که با تجزیه و تحلیل تصاویر آموزش می‌بینند. هوش مصنوعی دائما در پردازش اطلاعات بصری بهتر و بهتر می‌شود و این موضوع می‌تواند به تلاش‌های حفاظت از محیط زیست کمک شایسته‌ای کند. اما چگونه؟

هوش مصنوعی در برابر تغییرات اقلیمی

هوش مصنوعی می‌تواند تصاویر ماهواره‌ای را بسیار سریع‌تر از انسان تجزیه و تحلیل کرده و قدرت پردازشی عظیم آن، به سرعت نتایج مهمی ارائه دهد؛ مانند اینکه صخره‌های مرجانی در یک کشور خاص در حال نابودی هستند یا بخش‌هایی از جنگل در نقطه‌ای از جهان در معرض تهدید قرار دارند.

با دسترسی به پردازش بیشتر اطلاعات، دولت‌ها می‌توانند با سهولت بیشتری برای حفاظت از محیط‌زیست اقدام کنند؛ یا اینکه مصرف‌کنندگان بهتر می‌توانند این موضوع را درک کنند که آیا خرید آن‌ها به محیط زیست صدمه می‌زند یا خیر.

آیا هوش مصنوعی می تواند تغییرات اقلیمی را تسریع کند؟

سازمان ملل معتقد است که هوش مصنوعی باید نقشی محوری در مبارزه با تغییرات آب و هوایی ایفا کند. اما این سازمان می‌گوید، هوش مصنوعی محدودیت‌هایی نیز دارد. کارشناسان سازمان ملل به ویژه به مسائلی در طول چرخه حیات این فناوری اشاره می‌کنند که می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند و در نتیجه به گرم شدن سیاره کمک کند.

سه جنبه هوش مصنوعی که باعث تسریع تغییرات اقلیمی می‌شوند

۱. ساخت

بسیاری از فناوری‌های هوش مصنوعی به مواد معدنی و منابع کمیاب مانند کبالت، لیتیوم و تانتالیوم نیاز دارند. استخراج این منابع می‌تواند هزینه‌های انسانی و زیست محیطی جدی‌ای به همراه داشته باشد.

استخراج لیتیوم در آرژانتین، بولیوی و شیلی، به درگیری بین جوامع بومی، دولت‌ها و شرکت‌های استخراج، دامن زده است. در همین حال، ضایعات معدنی حاصل از استخراج تانتالیوم در جمهوری دموکراتیک کنگو، منابع آب محلی را آلوده کرده است.

۲. توسعه

فناوری هوش مصنوعی مقادیر زیادی انرژی مصرف می‌کند. در واقع گازهای گلخانه‌ای حاصل از بانک‌های بزرگ داده و مراکز پردازش اطلاعات هوش مصنوعی، با میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای صنعت هوانوردی برابری می‌کند. تجزیه و تحلیل‌ها تخمین زده‌اند که آموزش GPT-3 متعلق به شرکت OpenAI، بیش از ۵۵۰ تن دی اکسید کربن تولید و ۳.۵ میلیون لیتر آب مصرف کرده است.

جلوگیری از تغییرات اقلیمی با هوش مصنوعی

۳. مدیریت پایان عمر تجهیزات

در سال ۲۰۲۱، جهان حدود ۶۳.۳ میلیون تن زباله الکترونیکی دور ریخت که حجم آن از دیوار بزرگ چین نیز بیشتر است. متاسفانه فقط بخش کوچکی از این زباله‌ها به درستی بازیافت می‌شوند. در نتیجه، مواد سمی‌ای مانند جیوه می‌توانند به محیط نفوذ کنند، به جوامع محلی آسیب برسانند؛ هیدروکلرو فلوئوروکربن‌ها نیز می‌توانند به اتمسفر نشت کرده و به افزایش دمای جهانی کمک کنند.

آینده هوش مصنوعی و تغییرات آب و هوایی چیست؟

علیرغم همه محدودیت‌ها، هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای جامعه در برابر تهدید تغییرات اقلیمی عمل کند.

واقعیت این است که سیاستگذاران، در توسعه و به کارگیری این فناوری جدید، باید چندین سوال را در نظر بگیرند: هوش مصنوعی در چه جایی می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد؟ چگونه می‌توان هوش مصنوعی را برای همه جوامع (نه فقط ثروتمندترین‌های جهان) مقرون به صرفه و در دسترس ساخت؟ و اینکه چگونه این فناوری می‌تواند در این فرآیند بدون تسریع ناخواسته انتشار کربن، با تغییرات اقلیمی مبارزه کند؟

امتیازی به این نوشته بدهید
منبع hub.jhu.edu forbes.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//