آیفون در 30 سال آینده چگونه خواهد بود؟

آیفون به‌ عنوان یکی از تأثیرگذارترین و قدرتمندترین گوشی‌های هوشمند در تاریخ، همیشه در حال جا به جایی مرزهای تکنولوژی است. اپل با هر محصول جدیدی که عرضه می‌کند، ویژگی‌ها و پیشرفت‌های نوآورانه‌ای را نمایان می‌سازد که صنعت موبایل را یک گام به جلو می‌برد.

انتظار می‌رود نسل‌های بعدی هم از این روند تبعیت کنند. آیا شما نیز در مورد اینکه آیفون در ۳۰ سال آینده چگونه خواهد بود کنجکاو هستید؟ یا شاید هم حدس و گمان‌هایی در این رابطه می‌زنید؟ در این مقاله آینده آیفون، شرکت اپل و تأثیر آن در زندگی را بررسی می‌کنیم.

آینده شرکت اپل

مجله Forbes، اپل را در سال‌های متوالی به عنوان ارزشمندترین برند در دنیا معرفی کرده است. این امر برای شرکتی که در حوزه فناوری کار می‌کند بسیار تحسین‌برانگیز است زیرا صنعت تکنولوژی با سرعت نور تغییر می‌کند.

چیزی که شرکت اپل را از سایر رقیبان متمایز می‌سازد، این است که بر بهبود تجربه کاربری تمرکز دارد و محصولات و خدماتی با بهترین کیفیت ارائه می‌کند. همچنین این شرکت سال‌هاست که اعتماد مشتریان را به دست آورده است.

در ۳۰ سال آینده نیز انتظار می‌رود اپل به بهبود تدریجی محصولات سخت افزاری خود و حتی معرفی محصولات جدید ادامه دهد؛ اما همچنین پیش بینی می‌‌شود که اپل برند خود را برای توسعه مجموعه‌ای از خدمات مصرفی هم توسعه می‌دهد.

آیفون در سال 2050 چگونه به نظر میرسد

البته این امر برای غول فناوری یک چالش خواهد بود. قسمت هیجان انگیز ماجرا این است که امکان اختراع تکنولوژی‌های جدید و غیرعادی در طول سه دهه آینده نیز وجود دارد.

اما سوال اساسی این نیست که آیا در آینده قدرت پردازش آیفون بیشتر می‌شود یا نه، بلکه این است که چگونه؟ آیا تراشه‌های سری A در مسیر فعلی خود به تکامل ادامه می‌دهند یا شاهد جهش انقلابی خواهیم بود که آیفون را به عصر جدیدی از توانایی سوق می‌دهد؟

در حوزه قابلیت‌های دوربین، اپل به طور مداوم سطح را بالا برده و آیفون را به ابزار حرفه‌ای عکاسی و فیلم‌برداری تبدیل کرده است. تکامل دوربین آیفون از عکاسی ساده به یک سیستم پیچیده با توانایی ثبت تصاویر و فیلم‌های خیره کننده، تحسین برانگیز است.

در نهایت، باید به یاد داشته باشیم که آیفون دستگاهی است که برای افراد طراحی شده. پس، اپل بدون شک به بهبود تجربه کاربری ادامه می‌دهد و تعامل ما با آیفون را بصری‌تر، کارآمدتر و لذت‌بخش‌تر می‌سازد.

آیا در ۳۰ سال آینده هنوز هم از آیفون استفاده می‌شود؟

خیلی‌ها عقیده دارند که در سال ۲۰۵۰ نسل بشر می‌تواند به مریخ نقل مکان کرده و از طریق تله پاتی با هم ارتباط برقرار کنند.

اما حالت واقع‌بینانه‌تر آن این است در سی سال آینده هم هنوز از تلفن های هوشمند به عنوان دروازه اصلی ارتباطات استفاده خواهیم کرد و پیش بینی این است که آیفون هم در میان نقش موثر خود را حفظ خواهد کرد. البته، این آیفون‌ها بسیار بهتر، سریع‌تر و کاربردی‌تر خواهند بود.

به احتمال زیاد در سال ۲۰۵۰ آیفون ۷G و ۸G خواهیم داشت. اکنون همه تولیدکنندگان بزرگ تلفن مانند اپل در حال تجاری سازی تلفن‌های ۵G هستند.

اما نسل پنجم تکنولوژی و ارتباط بی‌سیم به دلیل پیچیدگی ساخت «سلول‌های کوچک» گران قیمت، زمان بیشتری طول کشید تا تکمیل شود. ساخت نسل‌های آینده هم به همین روال خواهد بود و تا سال ۲۰۵۰ انتظار می‌رود که پیشرفت‌های عظیمی در این خصوص شکل بگیرد.

برخی‌ها همچنین عقیده دارند که ابزار دیگری فراتر از آیفون ساخته خواهد شد که به اَبَرابزار ارتباطی جدید تبدیل می‌شود. یکی از این ابزارها «عینک هوشمند» است که امکان ارتباط، خواندن و اتصال به اینترنت را در صفحه‌نمایش روی لنز، به جای صفحه نمایش آیفون ارائه می‌دهد.

عینک اپل سال 2050

در حال حاضر اپل نتوانسته سخت افزار مورد نیاز برای عینک سبک وزن با قدرت آیفون و عمر باتری کافی برای راه اندازی آن را توسعه دهد. توجه بر این پروژه کاهش یافته، اما به طور کامل متوقف نشده است. گفته می‌شود اپل به Apple Glasses (عینک‌های اپل) به عنوان محصولی نگاه می‌کند که روزی می‌تواند جایگزین آیفون شود.

جدا از عینک‌های هوشمند احتمالی، اپل روی خودروهای خودران نیز کار می‌کند. البته اپل در سال ۲۰۲۲ پروژه Apple Car را کاهش داد و طرح‌های خود را برای یک وسیله نقلیه کاملا خودران که نیازی به تعامل کاربر ندارد کنار گذاشت. در عوض، Apple Car می‌تواند در بزرگراه‌ها از حالت خودکار استفاده کند، اما در مناطق دیگر رانندگی دستی مورد نیاز است.

اپل کار

تیم کوک، مدیر عامل اپل، شایعات مربوط به توسعه نرم افزار رانندگی خودکار را تایید کرده است. اگرچه این شرکت اطلاعات زیادی در مورد این خودرو منتشر نکرده، اما قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ با قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار دلار آن را وارد بازار کند.

علاوه بر این پروژه‌های جدید و آینده‌نگر، انتظار می‌رود تا ۳۰ سال آینده اپل همچنان آیفون‌ها، اپل واچ‌ها، تبلت‌های آی‌پد، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای زیادی را به فروش برساند.

آیا اپل به شرکت خدماتی تبدیل می‌شود؟

آیفون از سال ۲۰۰۷ به عنوان مهم‌ترین دستگاه الکترونیکی جهان مورد استفاده قرار میگیرد و از آن زمان تاکنون اهمیت آن برای مصرف کنندگان افزایش یافته است. وارن بافت، سرمایه گذار اپل در مورد آیفون می‌گوید: «این یک محصول بسیار ارزشمند برای افرادی است که زندگی خود را بر اساس آن می سازند و این در مورد افراد ۸ ساله تا ۸۰ ساله صادق است.»

به عبارت دیگر، آیفون فقط یک گوشی نیست، بلکه بهترین پلتفرم توزیع در جهان است. این امر به اپل امکان داده تا از فروش اپلیکیشن‌های iOS از طریق اپ استور سود زیادی ببرد. با این حال، به نظر می‌رسد که در آینده اپل بیشتر به یک شرکت خدماتی تبدیل خواهد شد.

شرکت غول فناوری در سال گذشته پول و منابع زیادی را برای ارائه خدمات جدید سرمایه گذاری کرده است: Apple TV+، کارت اعتباری Apple، Apple News+ و Apple Arcade، مکمل Apple Care، فضای ذخیره سازی iCloud، Apple Music و Apple Pay چندین نمونه از این خدمات هستند.

این خدمات انتظار می‌رود در سه دهه آینده افزایش پیدا کنند. در فصل آخر سال ۲۰۲۳، اپل در مجموع ۲۲.۳۱ میلیارد دلار از این خدمات درآمد کسب کرد. این در حالی است که فروش سخت افزار کاهش یافته است.

مانند غول‌های دیگر فناوری، اپل هم تلاش زیادی برای ایجاد خدمات مصرف‌کننده در دهه‌های آینده انجام خواهد داد، زیرا فروش سخت‌افزار به ناچار کاهش می‌یابد. انتظار می‌رود چندین سرویس جدید در دهه آینده معرفی شوند و خدمات موجود در طول زمان بهتر شوند.

تا سال ۲۰۵۰، تقریبا هر نوع خدمات سرگرمی، مالی یا سایر خدمات مصرف کننده، نسخه‌ای با برند اپل خواهند داشت. ممکن است برای انجام این کار اپل یک یا دو خرید بزرگ در زمینه‌های خاص انجام دهد. تا سال ۲۰۵۰، این امکان وجود دارد که بیش از نیمی از فروش اپل از این خدمات باشند و از میان این خدمات جدید، مهم‌ترین آنها سلامت است.

تیم کوک، مدیر عامل اپل، درباره ابتکارات مراقبت‌های بهداشتی اپل می‌گوید: «اگر به آینده بروید و این سوال را بپرسید که بزرگ‌ترین کمک اپل به بشریت چه بوده است؟ جواب سلامتی خواهد بود.» با توجه به اینکه اپل مهم‌ترین نوآوری‌های فناوری را در دوران مدرن اختراع کرده است و قطعا یک شرکت مراقبت‌های بهداشتی نیست، این صحبت از تیم کوک بسیار جسورانه است.

اپل هلث در ساعت هوشمند اپل

اپل همیشه قصد دارد تکنولوژی و انسانیت با هم پیوند بزند. هر چه بیشتر و بیشتر به دستگاه‌های الکترونیکی خود وابسته می‌شویم، جای تعجب نیست که این دستگاه‌ها، که تقریباً ۲۴ ساعته نزدیک بدن ما هستند، به ابزارهایی برای بهبود سلامت تبدیل شوند.

اپل در حال حاضر ابتکارات بهداشتی متعددی را در دست اجرا دارد. عملکرد الکتروکاردیوگرام داخلی اپل واچ می‌تواند ضربان قلب نامنظم را از وضعیتی به نام ایسکمی تشخیص دهد.

در یک مورد اپل واچ یک زن آلمانی ایسکمی او را تشخیص داد در حالی که دستگاه نوار قلب بیمارستان نتوانست آن را تشخیص دهد و به طور بالقوه جان او را نجات داد. می‌توان انتظار داشت که نسخه‌های بعدی اپل واچ دارای ویژگی‌های سلامتی باشند مانند ردیابی خواب، نظارت بر اکسیژن خون، اندازه گیری استرس و غیره.

دنیای جدید اپل

بدیهی است که پیشرفت آیفون در ۳۰ سال آینده فقط محدود به پردازنده‌های سریع‌تر یا دوربین‌های بهتر نیست. آینده آیفون احتمالاً دارای چشم اندازی گسترده‌تری است و نوآوری‌هایی در فناوری که هنوز تصورش برای ما ممکن نیست به وجود خواهد آمد.

آیفون در سال 2050

تا ۳۰ سال آینده مرز بین دنیای فیزیکی و دیجیتال همچنان به محو شدن ادامه می‌دهد. همانطور که اپل عمیق‌تر به دنیای واقعیت افزوده می‌پردازد، آیفون می‌تواند دروازه اصلی ما برای رسیدن به این تجربه باشد و برای همیشه نحوه تعامل ما با محیط اطرافمان را تغییر دهد.

در نهایت، آینده آیفون در توانایی آن برای سازگاری و نوآوری نهفته است. همان‌طور که تا کنون شاهد آن بود‌ه‌ایم، آیفون چیزی فراتر از یک گوشی هوشمند است.

امتیازی به این نوشته بدهید
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//