مراحل گرفتن پاسپورت

مراحل اخذ پاسپورت

پاسپورت مدرکی بین المللی و رسمی است که برای خروج از کشور لازم است. این مدرک از طرف دولت، برای اتباع یا شهروندان رسمی کشور صادر می ‌شود. به نوعی می توان گفت پاسپورت اجازه ی دولت مقصد است که به شهروند داده می شود تا از کشور خارج شود. همچنین به اجازه‌ای که به منظور گذر از خاک یا ورود به خاک کشور از دیگر دولت ‌ها گرفته می ‌شود روادید یا ویزا گفته می ‌شود.

صادر کردن گذرنامه تابع سیاست داخلی کشور است و تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها است. از نظر قانونی گذرنامه سندی است که از طرف مقامات دارای صلاحیت مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران به خارج یا اقامت در خارج از کشور یا مسافرت از خارج به ایران داده می ‌شود. مدت اعتبار گذرنامه ۵ سال است که پس از منقضی شدن دوباره قابل تمدید است.

پاسپورت یا گذرنامه شامل اطلاعاتی مثل نام شخص، تابعیت، محل و تاریخ تولد، عکس و سایر اطلاعات شناسایی است. پاسپورت به دولت ها کمک می کند بتوانند وضعیت اتباع خود را در همه ی جهان کنترل کنند.

برای گرفتن پاسپورت باید مراحل زیر را طی کنید:

مراحل گرفتن پاسپورت

مبلغ ٣٧٥٠٠ ریال به شماره حساب شهرداری که در تهران ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ است باید پرداخت شود. در شهرستان ها باید شماره حساب مورد نظر را از شعبات بانک یا دفتر پلیس +۱۰ دریافت کنید.

مبلغ ۷۵۰۰۰۰ ریال را به شماره حساب خزانه‌ داری استان باید پرداخت کرد. این پرداخت از طریق دستگاه کارتخوان دفاتر نیز می تواند انجام شود. شماره حساب ٢١٧١١٥١٣٠١٠٠٧ برای تهران است و مانند پرداخت قبلی در شهرستان ها باید شماره حساب مورد نظر را دریافت کنید.

تهیه ی اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تاییدیه‌ ثبت احوال برای متقاضی. اگر گذرنامه شما منقضی شده است، ارائه‌ اصل گذرنامه و کپی از صفحه‌های ۲ و ۶ آن، ضروری است. افرادی که مقیم خارج از کشور هستند، باید کپی تمام صفحه‌ های گذرنامه را ارائه کنند.

ارائه ی آدرس دقیق پستی و کدپستی برای گرفتن پاسپورت لازم و ضروری است. سه قطعه عکس ٤٭٦ جدید و رنگی متقاضی با زمینه‌ سفید که عکس باید برای سه ماه اخیر باشد. رضایت رسمی همسر برای زنان متاهل و رضایت رسمی ولی یا قیم برای افراد زیر ١٨سال که تقاضای گذرنامه‌ جداگانه دارند. اصل و کپی کارت پایان خدمت، کارت معافیت دائم یا موافقت نظام وظیفه عمومی برای آقایانی که به سن مشمولیت رسیده ‌اند جزو مدارک مورد نیاز برای پاسپورت است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.