نحوه تشکیل مروارید

مروارید چگونه به وجود میاید ؟

مروارید طبیعی زندگی خود را در داخل پوسته صدف آغاز می کند. زمانی که یک عنصر خارجی مانند یک دانه شن یا کمی از مواد شناور، بین یکی از دو پوسته صدف جای می گیرد، برای دفع آن از قسمت گوشته (اندام های داخلی صدف) ماده ای ترشح می کند که باعث تشکیل و به وجود آمدن مروارید داخل صدف می شود.

مروارید سنگی شفاف و براق و کروی شکل با ظاهری سیقلی است که در درون برخی نرم ‌تنان دو کفه ‌ای مانند صدف و برخی از حلزون ها تشکیل می شود. درست مانند پوسته ی مولد (صدف)، یک مروارید از کربنات کلسیم (عمدتا آراگونیت یا مخلوط آراگونیت و کلسیت) در شکل کریستالی در لایه های متمرکز تشکیل می شود.

مروارید طبیعی، به عنوان سنگ قیمتی وشناخته می شود و بسیار گران قیمت است. به همین دلیل، مروارید یک استعاره برای چیزی نادر، خوب، قابل تحسین و ارزشمند است. قیمت آنها برحسب اندازه، شکل، رنگ، کیفیت سطح، جهت و شفافیت تعیین می شود. امروزه پیدا کردن مروارید طبیعی به دلیل آلودگی آب اقیانوس ها و صید بیش از حد صدف ‌ها، بسیار سخت است و بیشتر مرواریدهایی که در بازار وجود دارد از نوع پرورشی است.

روند تشکیل سنگ مروارید بدین گونه است که پس از ورود جسم خارجی به داخل دو کفه صدف، ماده ای شاخی به نام کنچیولین به صورت لایه های بسیار نازک و متحد المرکز دور هسته ای از جسم بیگانه ترشح می شود و روی آن را ماده ای به نام مادر مروارید که کربنات کلسیم می باشد، می پوشاند. شکل اصلی مروارید گرد و کره مانند می باشد هرچند مروارید به شکل‌ های دیگری نیز مانند گلابی و دکمه و حتی شکل‌ های نامنظم هم دیده می ‌شود.

مروارید در اغلب موارد برای جواهرات استفاده می شود اما در مواد آرایشی، داروها و فرمولاسیون رنگ نیز استفاده می شود. این سنگ گرانبها به رنگ های سفید، صورتی، نقره ای ، کرم ، طلایی، آبی ، سیاه  در طبیعت موود است. گونه ی مروارید خليج فارس يكي از گرانبها ‌ترين انواع مرواريد در جهان است.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=7039
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.