تاریخچه سیستم عامل اندروید و معرفی ساختار داخلی آن

 امروزه گوشی های هوشمند قابلیت های بسیاری دارند و جای خود را بین عموم مردم باز کرده اند. همان طور که می دانید اندروید روی گوشی های هوشمند نصب شده است.

سیستم عامل اندروید از سال ۲۰۰۵ بسیار مورد توجه بوده و روزهای اوجی را پشت سر گذاشته است. البته طبق گزارشاتی مهاجرت از اندروید به ios در حال افزایش است.

در این مقاله به تاریخچه مختصری از سیستم عامل اندروید می پردازیم. سپس مختصری درباره ساختار داخلی آن صحبت خواهیم کرد. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

تاریخچه سیستم عامل اندروید

تاریخچه سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید برای تلفن های همراه تولیده شده است که توسط شرکت آندروید نوشته شد. این سیستم عامل را اندی روبین ایجاد کرد. وی در سال ۱۹۸۹ در شرکت اپل کار خود را آغاز کرد.

بعدا استخدام شرکت مایکروسافت شد. مدتی بعد شرکت اندروید (Android) را تاسیس کرد.

گوگل در سال ۲۰۰۵ شرکت اندروید را خریداری نمود. اندروید به سرعت توانست جای خود را در بازار پیدا کند. در سال ۲۰۰۸ بصورت متن باز منتشر شد.

اندروید (android) به معنی روبات انسان نما است. همان طور که از لوگوی آن نیز مشخص است. روبین این نام را بخاطر علاقه زیاد خود به روبات ها انتخاب کرده است.

نکته جالبی که در نام گذاری نسخه های مختلف اندروید است، نام دسرها و میوه هاست. هم چنین نام نسخه های مختلف آن به ترتیب حروف الفبا می باشد . مانند سیستم عامل اندروید O که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

ساختار داخلی اندروید

سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید از مجموعه ای از برنامه ها تشکیل شده است. این سیستم عامل به زبان های C و ++C نوشته شده است. اما برنامه های کاربردی آن به زبان جاوا است.

برنامه های کاربردی دریافت و ارسال پیامک، ایمیل، نقشه، مرورگر اینترنت و دفترچه مخاطبین نیز در کنار این سیستم عامل قرار گرفته است. این برنامه های کاربردی به زبان جاوا و در بالاترین لایه هستند.

پایین ترین لایه سیستم عامل هسته آن است که توان مصرفی و مدیریت حافظه را بر عهده دارد.  لایه کتابخانه روی لایه هسته قرار می گیرد. این لایه به زبان های C و ++C است. برای مثال کتابخانه رسانه ای وظیفه اجرا و ضبط موسیقی را بر عهده دارد.

لایه بعدی چارچوب برنامه های کاربردی است.  این لایه عملکرد اصلی تلفن را مدیریت می کند. عملکردهای تلفن شامل مدیریت منابع و جابجایی بین برنامه هاست.

در نهایت روی تمامی این لایه ها، لایه برنامه های کاربردی قرار دارد. کاربر مستقیما با این لایه در ارتباط است. جایی که از امکانات تلفن استفاده می کند. به دفترچه تلفن دسترسی دارد و می تواند تماس بگیرد. در اینترنت وب گردی کند. پیامک ارسال کند.

تمام برنامه های کاربردی اندروید به زبان جاوا نوشته می شوند. مانند برنامه های تقویم، پخش موسیقی، انواع بازی ها و غیره. اما این به این معنی نیست که هر برنامه جاوایی روی اندروید قابل اجرا باشد.

این مختصری در مورد تاریخچه سیستم عامل اندروید و ساختار داخلی آن بود. بی شک بحث اندروید برای علاقمندان آن تخصصی و پیچیده است. ما سعی کردیم بصورت اجمالی و ساده به معرفی ساختار لایه ای آن بپردازیم. لظفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.