چگونه می توانیم سایت های امن و معتبر را تشخیص دهیم؟

همان طور که قبلا در سری مقاله های امنیت سیستم گفتیم، خطرات متعددی در فضای مجازی شما را تهدید می کند.

اگر سری به حوادث حوزه مجازی بزنید با اتفاقهای ناخوشایندی مواجه می شوید. متاسفانه کاربران اطلاع چندانی از این خطرات ندارند.

هر کاربر فضای مجازی باید اطلاعات کافی در زمینه امنیت داشته باشد. تنها از این طریق است که می توان مانع بروز حوادث آینده شد.

در مقاله امروز به معرفی سایت های امن و معتبر می پردازیم. سپس نحوه تشخیص سایت های امن از نامعتبر را خواهیم گقت.

با ما همراه باشید.

به چه سایت هایی امن گفته می شود؟

سایت های امن

سایت های امن دارای نمادهای اعتماد هستند. این سایتها از سوی شرکت های ارائه دهنده گواهی، نماد اعتماد دریافت می کنند. سایتهایی که نماد اعتماد دارند مورد اطمینان هستند.

سایت های امن نماد اعتماد خود را در معرض دید بازدیدکنندگان می گذارند. (خصوصا فروشگاههای آنلاین). این سایتها به خوبی می دانند که برای فروش به اعتماد و اطمینان مشتریهای خود نیاز دارند. بنابراین قبل از خرید اینترنتی حتما بررسی کنید که آیا فروشگاه آنلاین نماد اعتماد دارد یا خیر؟

این فروشگاهها حتی اگر تخلفی مرتکب شوند توسط پلیس فتا قابل پیگیری هستند. می توانید به پلیس فتا شکایت کرده تا به شکایت شما رسیدگی شود.

نکته قابل توجه درباره نمادها این است که غیرقابل کپی هستند. مجرمان نمی توانند این نمادها را جعل کنند.

دقت کنید که نماد اعتماد هر سایت تاریخ انقضا دارد. کافی ست روی نماد کلیک کنید. سپس به صفحه اطلاعات سایت هدایت می شوید.

قبلا به طور مفصل درباره جاسوس افزار ها و دانلودهای مخفی صحبت کردیم. جاسوس افزارها بصورت مخفی روی سیستم شما نصب می شوند. سپس اطلاعات شخصی شما را برای هکر ارسال می کنند.

سایت های نامعتبر به این صورت جاسوس افزار و ویروس وارد سیستم شما می کنند.

وقتی وارد یک سایت می شوید. با کلیک روی لینک های سایت احتمال آلوده شدن کامپیوتر وجود دارد. حتی ممکن است آن سایت نتیجه اول گوگل باشد.

چگونه می توان سایت های امن را تشخیص داد؟ چطور قبل از کلیک روی لینک از آلوده بودن آن مطلع شویم؟

تشخیص سایت های امن و معتبر

برای تشخیص امن بودن یک سایت دو را وجود دارد:

سایت های HTTPS

اول اینکه آدرس سایت را بررسی کنید. آدرس سایت هایی که با HTTPS شروع می شوند امن هستند. بنابراین آدرس سایت هایی که در ابتدای آنها HTTP است امن نیست.

اگر آدرس سایتی با HTTP باشد می توانید حرف s را به انتهای آن اضافه کنید و سایت را دوباره بارگذاری کنید. اگر سایت پروتکل HTTPS را دارا باشد بعد از بارگذاری با HTTPS نمایش داده می شود.

اما HTTPS به چه معناست؟

سایتهایی که HTTPS دارند اطلاعات شما را بصورت رمزشده به مقصد ارسال می کنند. بنابراین داده هایی که ارسال می کنید امنیت دارد.

دومین نشانه سایت های امن وجود قفل در نوار آدرس مرورگر است. بعد از بارگذاری مجدد سایت با HTTPS علامت قفل در نوار ابزار نشان داده می شود.

این نیز نشانه امن بودن سایت موردنظر است.

سایت های امن با نشانه قفل در نوار آدرس مرورگر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.