روش های جلوگیری از هک وای فای

نکات جلوگیری از هک وای فای

استفاده از وای فای توسط دیگران یکی ار مشکلاتی است که ذهن بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است که افراد به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. هک وای فای توسط دیگران امروزه یکی از شایع‌ترین نمونه‌ی دزدی‌ در عصر تکنولوژی است، با انجام چند نکته کلیدی ساده، تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

 

روش های جلوگیری از هک وای فای

نخستین گام

در گام نخست برای ایجاد تغییرات در تنظیمات مودم در اول باید وارد صفحه تنظیمات شد مرورگر را باز کرده و آی پی  را در آن وارد کنید. توجه به این مسئله که آی پی ها در هر دستگاه متفاوت است. به طور مثال برای اکثر مودم‌ها این آی‌پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ است اما برای بعضی نیز این آی‌پی ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ است. برای دستیابی به آی پی مودم در منوی استارت command prompt را سرچ کرده و باز کنید و یا در منوی استارت Run را سرچ کرده، باز کنید و cmd را وارد کنید ودکمه اینتر را بزنید. پس از باز شدن صفحه دستورات،  ipconfig را در آن وارد کرده و اینتر را بزنید. در قسمت Wireless LAN adapter Wi-Fi و روبه‌روی Default Gateway آدرس آی‌پی مودم شما نوشته شده است، آن را کپی کرده و در مرورگر خود وارد کنید.

روشن کردن فیلتر مک آدرس

آدرس‌های فیزیکی یا مک آدرس از روش های موثر پیشگیری برای جلوگیری از هک شدن وای فای و استفاده‌ی بدون اجازه از اینترنت شماست. در این مورد فقط وسایلی به مودم وصل می شوند که آدرس آن ها در این قسمت ثبت شده باشد. برای استفاده از این روش لازم است فقط وارد Wireless MAC Address Filter  شوید و اطلاعات دستگاه هایی که تمایل دارید از اینترنت شما استفاده کنند را وارد کنید.

استفاده از پروتکل ایمنی امنیتی

مودم هایی که در اختیار کاربران قرار می گیرد با توجه به نوع و مارک خاص از چندین پروتکل امنیتی پشتیبانی می کنند. امروزه کاربردی ترین پروتکل امنیتی، پروتکل WPA2 است. کاربران می توانند با انتخاب  پروتکل WPA2  امنیت را در وای فای خود ایجاد کنند.

انتخاب یک واژه غیرقابل هک

انتخاب واژه ای مناسب وای فای می تواند در میزان بالا رفتن امنیت وای فای کاملا موثر باشد. اینکه افراد نام و مشخصات خود و یا نام های قابل شناسایی برای وای فای خود انتخاب می کنند اصلا درست نیست. برای انتخاب نام وای فای یکی از مناسب ترین راه ها استفاده نکردن از کلمات قابل حدس و بدون ترکیب اعداد و علامات و حروف است و بهترین راه، ترکیب اعداد و علامات و حروف و استفاده از واژه‌های غیرقابل حدس است. هرچه  کاراکترهای به کار رفته در نام وای فای  بیشتر باشد، احتمال هک کردن آن کمتر است.

روش های جلوگیری از هک وای فای

تغییر نام پیش فرض وای فای

برای تمامی هکرها نام وای فای راه حلی راحت برای شناخت رمز و کد گذرواژه آن می باشد.

تغییر نام پیش فرض به چیزی که مشخصات فردی و یا برند خاص کاربر نباشد بهتر است.

انتخاب درست مکان مودم

انتخاب مکان قراردادن مودم  به بالابردن امنیت مودم کمک زیادی می کند. هر مودم وای فای دارای یک شعاع برد آنتن است و هرچه این شعاع را طوری کنترل کنید که در درون محل کار یا محیط خانه‌تان باشد، مودم وای فای شما کمتر در خطر هک شدن قرار می‌گیرد.

خاموش کردن WPS

تکنولوژی WPS باعث برقراری راحت به مودم برای کاربران است. برای مثال بعضی از مودم‌ها دکمه‌ی WPS را بر روی خود دارند که با زدن دکمه و زدن  همان دکمه برروی دستگاه الکترونیک می‌توان به ‌راحتی و بدون اطلاع از رمز و کد واژه ای به وای فای وصل شد. روشن بودن همیشگی      WPS  می‌تواند امنیت را برهم بریزد. برای خاموش کردن آن، کافی است وارد صفحه‌ی تنظیمات مودم شده و در سربرگ وایرلس WPS را پیدا کرده و آن‌ را خاموش کنید.

خاموش کردن مودم

در  زمانی که به مودم هیچ احتیاجی ندارید بهتر اشت آن خاموش باشد.

به روز کردن مودم

با رفتن به سایت  شرکت مودم خود، آن‌ را به‌صورت آنلاین به‌روز کنید. و این روش بسیار موثر از هک نشدن وای فای توط هکر ها است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.