تعویض مادربورد

مراحل تعویض مادربورد

مادربورد یکی از سخت افزارهای مهم در یک سیستم کامپیوتری می باشد. جا به جا کردن و تعویض مادربورد لپ تاب امری مهم، سخت و فرایندی وقت گیر می باشد. معمولا مادربورد ها به خاطر جرقه BIOS و یا خرد شدن منبع تغذیه از کار می افتند.

همانطور که میدانید BIOS مخفف عبارت Basic input/output system می باشد. هنگامی که سیستم کامپیوتر شما روشن باشد، بایوس وارد عمل شده و تست های اولیه یک سیستم برای راه اندازی و یا همان بوت شدن را انجا می دهد.

اگر تا به حال این فرایند تعویض کردن مادربورد را انجام نداده اید، به احتمال زیاد با برخی مشکلات و موانعی مواجه می شوید. به طور کلی قطعات کامپیوتر اغلب دچار مشکل شده و نیاز به تعویض و تعمیر ان ها می باشد. یکی از این قطعات مادربورد می باشد.

تعویض مادربورد

انتخاب مادربورد

تعویض مادربورد امری مهم می باشد لذا تا از خرابی و از کارافتادگی این سخت افزار اطمینان حاصل نکرده اید، از تعویض آن امتناع کنید. اولین گام برای تعویض مادربورد، انتخاب یک مادربورد جایگزین می باشد. شما باید مدلی را انتخاب کنید که با سیستم شما همخوانی داشته باشد. در حال حاضر ۲ شرکت در زمینه تولید مادربورد فعالیت دارند ADM/intel

اطمینان از سازگاری سوکت های مادربود به CPU امری مهم و یک نکته کلیدی است. حال که شما لیستی از مادربوردهای سازگار باسیستم خود را پیدا کرده اید، شما می بایست نسبت به میزان حجم خود، مادربردی متناسب با اندازه موجود تهیه کنید. بسیاری از کیس ها مادربوردهای کوچکتر با آن ها سازگارتر است.

مادربورد های از نظر شارژ و مصرف برق تفاوت انچنانی ندارند و تنها چیزهایی که آن ها را از هم متمایز می کند، رنگ، طرح و همچنین تعداد اسلات ها می باشد.

حال که مادربورد مورد نظر خود را یافتید می بایست مادربورد قبلی ا از آن جدا کنید. برای این کار می بایست ابتدا کامپیوتر خود را خاموش کنید و تمام سیم های متصل به کیس را از آن جدا کنید. و درب بغل کیس را بردارید. و بخاطر بسپارید که هرسیم به کجا رفته تا برای بستن مجدد به مشکل نخورید.

حال شروع به برداشتن سخت افزار های موجود برداشته تا به مادر بورد برسید. ۲ قطعه را باهم جا به جا کنید. حال می‌توانید CPU، فن CPU و RAM را روی مادربورد جدید نصب کنید. قبل از بستن پیچ‌های مادربورد، پنل مربوط به خروجی‌های مادربورد را نیز که در پشت کیس قرار می‌گیرد مطابق تصویر زیر در جای خود نصب کنید و باید نصب سیم های کیس به مادربورد را شروع کنید. نکته حائز اهمیت این است که هنگام بستن پیچ‌ها دقت داشته باشید که پیچ‌ها بدنه کیس را لمس نکنند، زیرا این امر موجب بروز خرابی‌هایی در مادربورد خواهد شد. در بسیاری از مادربوردها، محل‌های مخصوصی برای بستن پیچ تعبیه شده است.

کابل‌های پاور، SATA و پس از آن کارت گرافیک، شبکه و سایر قطعات خود را به مادربورد متصل کرده و یک بار به طور کلی همه چیز را مرور کنید و اطمینان حاصل کنید که همه موارد را به درستی نصب کرده‌اید. در نهایت، کابل‌هایی برق، کیبورد و… را به کیس وصل کرده و سیستم را روشن کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.