چرا تبخال میزنیم؟

تبخال چیست؟

تبخال بیماری ویروسی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. نوع تبخال و عفونت ها براساس قسمت های بدن آلوده طبقه بندی می شوند. تبخال دهانی شامل صورت یا دهان می شود. این نوع تبخال مانند تاول های کوچک یا گروهی از آن ها مانند جوش نمایان می شوند. تبخال تناسلی، اغلب علائم کمتری ایجاد می کند و یا می تواند باعث ایجاد زخم های کوچک شود. تبخال ها معمولا طی دو تا چهار هفته بهبود می یابند. سوزن سوزن شدن یا درد ممکن است قبل از تاول ظاهر شود. تبخال بین دوره های بیماری فعال و پس از آن دوره های بدون علائم است.

قسمت اول بیماری اغلب شدیدتر است و ممکن است با تب، درد عضلانی، غدد لنفاوی متورم و سردرد همراه باشد. با گذشت زمان، قسمت های بیماری فعال کاهش می یابد و شدت تورم تبخال آن افزایش می یابد. دو نوع از ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) و نوع ۲ (HSV-2) وجود دارد. HSV-1 بیشتر به علت عفونت در اطراف دهان است، در حالی که HSV-2 بیشتر به علت عفونت های دستگاه تناسلی است.

تبخال با تماس مستقیم با مایعات بدن یا ضایعات یک فرد آلوده منتقل می شوند. حتی در زمانی که علائم از بین رفته ممکن است تبخال منتقل شود. تبخال تناسلی به عنوان یک عفونت منتقل می شود. تبخال تناسلی ممکن است در حین زایمان به نوزاد منتقل شود.

علل تبخال ممکن است عبارتند از: کاهش عملکرد سیستم ایمنی، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد. مصرف داروهای ضد ویروسی روزانه توسط فردی که عفونت را گرفته است نیز می تواند علائم را کاهش دهد. برای تبخال هیچ واکسنی وجود ندارد. پاراستامول (استامینوفن) و لیدوکایین موضعی ممکن است برای کمک به کم کردن علائم استفاده شود. درمان با داروهای ضد ویروسی مثل aciclovir یا والاسیکلوویر می تواند شدت عوارض جانبی را کاهش دهد.

در سراسر جهان میزان ابتلا به دو ویروس HSV-1 یا HSV-2 در بزرگسالان بین ۶۰ تا ۹۵ درصد است. HSV-1 معمولا در دوران کودکی فرد را مبتلا می کند اما نرخ ابتلا به هر دو با افزایش سن افزایش می یابد.

در سال ۲۰۰۳، حدود ۵۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان (۱۶٪ جمعیت) مبتلا به HSV-2 بودند که بیشترین میزان آن در بین زنان و افراد در کشورهای در حال توسعه بود. اکثر افراد مبتلا به HSV-2 متوجه نمی شوند که آلوده شده اند.

عفونت های رایج پوست یا مخاط ممکن است بر روی صورت و دهان (تبخال یا ویروسی)، ژنیتال (تبخال تناسلی) و یا دست (هرپسیم سفید) تاثیر بگذارد. اختلالات جدی تر زمانی اتفاق می افتد که ویروس به چشم آسیب برساند (هرپس کراتیت)، یا به سیستم عصبی مرکزی حمله کند و  به مغز آسیب برساند (تبخال مغزی). افراد مبتلا به سیستم ایمنی نابالغ یا سرکوب شده مانند نوزادان، گیرندگان پیوند یا افرادی که مبتلا به ایدز هستند، مستعد عوارض شدید عفونت HSV هستند. عفونت HSV نیز با نقص شناختی اختلال دوقطبی و بیماری آلزایمر همراه است، اگر چه این اغلب وابسته به ژنتیک فرد آلوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.