درمان قطعی میخچه

میخچه ضخیم شدن قسمتی از پوست به علت فشار متناوب و نیروهای اصطکاک است. ضخیم شدن پوست ممکن است باعث درد مزمن شود، همچنین در شرایط خاص، این ضخیم شدن ممکن است به تشکیل زخم منجر شود. میخچه شکلی از پوست مرده است که معمولا در سطوح پوستی نازک یا صاف (بدون مو و صاف) به خصوص در سطح پشتی انگشتان پا اتفاق می افتد و شکل آن معمولا گرد است و فشار اصلی مربوط به مرکز این دایره بوده است. هر چه این فشار ادامه پیدا کند ممکن است دایره بزرگتر شود.

درمان قطعی میخچه

ضخیم شدن پوست در نتیجه ی شار بیش از حد به آن نقطه است که بدن برای محافظت بیشتر از آن نقطه پوس کلفت تری در آن منطقه به وجود می آورد. میخچه مشکل جدی نیست و در اکثر کسانی که مدت زیادی در طول روز می ایستند، کفش نامناسب به پا می کنند و یا پایشان عرق می کند رایج است.

گاهی ممکن است با رفع فشار پس از مدتی این میخچه ها بهبود یابند اما اگر احساس درد داشته باشید و تحمل آن برایتان سخت باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

علت اصلی ایجاد میخچه:

  • جسمی که موجب فشار یا اصطکاک روی پوست می شود
  • کفش های تنگ و پاشنه بلند که ایجاد فشار روی نقاط مختلف پا می کند
  • کفش های بسیار نرم یا گشاد که ایجاد اصطکاک می کند
  • استفاده از جوراب نامناسب
  • پوشیدن کفش بدون جوراب
  • راه رفتن با پای برهنه
  • اقدامات مکرر مثل دویدن یا راه رفتن در یک مسیر خاص
  • زانو زدن روی زمین یا گذاشتن آرنج روی میز به صورت مکرر
  • بالا رفتن سن (بافت چربی کمتری در پوست افراد پیر وجود دارد که باعث می شود زخم ها و دیگر مشکلات به راحتی در پاها ظاهر می شوند)
  • افرادی که بدون استفاده از دستکش از ابزار استفاده می کند

درمان قطعی میخچه

درمان میخچه:

در ادامه قصد داریم چند روش خانگی درمان میخچه را شرح دهیم:

درمان میخچه با زرد چوبه

مقداری زردچوبه را با عسل مخلوط کنید تا خمیر تشکیل شود و آن را روی میخچه بمالید و بگذارید تا خشک شود. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید.

درمان میخچه با لیمو

یک تکه لیمو را روی میخچه ببندید و ۷ تا ۸ ساعت با جوراب پنبه ای بپوشانید. بهتر است قبل از خواب این کار را انجام دهید. این کار را هر شب تکرار کنید تا میخچه از بین برود.

درمان میخچه با روغن کرچک

یک پنبه کوچک را آغشته به روغن کرچک کنید و بر روی محل آسیب دیده بمالید. بهتر است روی آن را بپوشانید تا چند ساعت روی پوست بماند.

درمان میخچه با آسپرین

چند عدد قرص آسپرین را له کنید و با سرکه سیب و آب مخلوط کنید و روی پینه یا میخچه بریزید و ماساژ دهید سپس آن قسمت را با باند ببندید. پس از ۱۰ دقیقه باز کنید و به آرامی با سنگ پا تمیز کنید.

درمان میخچه با پیاز

یک ظرف شیشه ای را پر از سرکه کنید سپس یک برش پیاز درون آن بیندازید و یک روز آن را در هوای گرم نگهداری کنید. سپس میخچه را با همان پیاز بپوشانید و با باند آن را ببندید. چند مرتبه این کار را انجام دهید تا میخچه کاملا نرم شود.

درمان میخچه با نمک

مقدار کمی از نمک را در سطل آب گرم بریزید و پا را برای مدت ۱۰ دقیقه در آن نگه دارید. سپس پوست مرده ،نرم شده را با سنگ پا از بین ببرید و چند روز این کار را تکرار کنید تا میخچه از بین برود.

درمان میخچه با جوش شیرین

جوش شیرین را با آب و آبلیمو مخلوط کنید تا یک خمیر درست شود. خمیر را به میخچه بمالید و به مدت یک شب بگذارید تا بماند. به مدت ۵ تا ۷ شب به طور مداوم ،این عملکرد را تکرار کنید تا میخچه خشک شود و از بین برود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.