عوارض نوشابه

عوارض مصرف نوشابه گازدار

نوشابه معمولا به آبی گازدار، همراه با شیرین کننده و طعم دهنده طبیعی یا مصنوعی اطلاق می شود. شیرین کننده های نوشابه ممکن است شکر، فروکتوز بالا، آب میوه، جایگزین های شکر (نوشیدنی های رژیمی) یا ترکیبی از این ها باشد. نوشابه همچنین ممکن است حاوی کافئین، رنگ خوراکی، نگهدارنده ها و سایر مواد تشکیل دهنده باشد. آنها در نوع های مختلف، از جمله قوطی ها، بطری های شیشه ای و بطری های پلاستیکی (که در اندازه های مختلف از بطری های کوچک تا ظروف بزرگ ۲ لیتر استفاده می شود) در دسترس هستند. در رستوران های فست فود، سینما، فروشگاه ها و حتی سوپر مارکت ها می توان آن ها را مشاهده کرد.

در سال ۱۷۶۷، یک فرد انگلیسی به نام جیمز پریستلی اولین روش کشیدن آب با دی اکسید کربن را برای تولید آب گازدار کشف کرد و تاریخچه نوشابه نیز از همان زمان آغاز شد. در حال حاضر دو شرکت بزرگ آمریکای شمالی پپسی و کوکا کولا از بزرگترین تولیدکنندگان نوشابه در سراسر جهان هستند.

مصرف بیش از حد مصرف نوشابه ها با چاقی همراه است، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، پوسیدگی دندان و سطوح کم مواد مغذی از دیگر مضرات استفاده از تمامی نوشابه ها است.

نوشابه می تواند باعث کاهش عملکرد کلیه شود. محققان در یک مطالعه ۱۱ ساله دانشکده پزشکی هاروارد روی ۳۳۱۸ زن دریافتند که نوشابه های رژیمی با دو برابر افزایش خطر ابتلا به کاهش عملکرد کلیه حتی از نوشابه های معمولی خطرناکترند.

عوارض نوشابه

نوشابه خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. سطوح بالای قند در نوشابه باعث ایجاد فشار زیادی روی پانکراس شما می شود و به طور بالقوه روی تولید انسولین آن تاثیر گذار است. نوشیدن یک تا دو نوشابه در روز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را ۲۵٪ افزایش می دهد.

قوطی های نوشابه با BPA همراه هستند. قوطی های نوشابه با بسفنول A (BPA) خراب کننده اندوکرین (BPA) پوشیده شده اند که باعث بیماری های قلبی، چاقی و مشکلات جنسی مرتبط است.

نوشابه باعث از دست دادن آب بدن می شود. کافئین یک ماده ادرارآور است. از دست دادن آب بدن موجب خشک شدن سلول های بدن می شود و مشکلاتی در جذب مواد مغذی به وجود می آورد و همچنین باعث می شود بدن برای از بین بردن مواد دفعی کاری مشکل تر داشته باشد.

رنگ خوراکی کارامل در نوشابه با سرطان ارتباط دارد. رنگ قهوه ای مصنوعی در کولا یک فرآیند شیمیایی است که از شکر کارامل نشده ساخته شده است. این رنگ با واکنش قندهای با آمونیاک و سولفیت ها تحت فشار و دمای بالا ساخته می شود. این واکنش های شیمیایی منجر به تشکیلمتیلیمیدازول و متیل آمیدازول می شود که در مطالعات انجام شده موجب آسیب به ریه، کبد، یا سرطان تیروئید و یا لوسمی می شود.

یک بطری کوکاکولا حاوی ۱۷ قاشق چای خوری قند و ۲۴۰ کالری بدون ارزش غذایی است. نوشابه باعث افزایش خطر ابتلا به چاقی در کودکان می شود. همچنین نوشابه،  بیماری های قلبی را در مردان تا ۲۰% افزایش می دهد. اسید نوشابه، به مینای دندان آسیب می زند. سدیم حاوی اسید فسفریک که در نوشابه وجود دارد، کلسیم مورد نیاز بدن را از استخوان هایتان حذف می کند.

سدای حاوی اسید اسکوربیک و بنزوات پتاسیم می تواند سرطان زا باشد. مصرف بالاي مصرف نوشابه با آسم و COPD ارتباط مستقیم دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.