هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی چیست؟

هیپنوتیزم نوعی از درمان جایگزین دارو است که در آن ذهن برای کمک به انواع مشکلات مانند عفونت های بد و مقابله با استرس مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان برای طیف وسیعی از مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد و مطالعات صورت گرفته درمورد آن نتایجی دارد که برای تایید اثربخشی آن دشوار است. چندین تحلیل و بررسی سیستماتیک در شرایط مختلف به این نتیجه رسیده اند که اثربخشی هیپنوتیزم «تایید نشده» است و شواهد کافی برای کارایی آن وجود ندارد.

هیپنوتیزم یک نوع درمان است که شامل قرار دادن افراد در یک حالت خلسه مانند است. دستیابی به این حالت به علت افزایش تمرکز در فرد است. در این حالت متمرکز، فرد می تواند پذیرای پیشنهاداتی از قبیل ترک سیگار باشد.

هدف از هیپنوتیزم این است که به یک بیمار کمک کنیم تا از وضعیت خود آگاهی بیشتری کسب کند و بتواند شرایط را بهتر کنترل کند. در صورت افسردگی فرد، جلسات هیپنوتیزم ممکن است بر روی کمک به فرد در دستیابی به حالت آرامش کمک کند. در این حالت آرام، آن ها می توانند احساسات خود را بدون افزایش سطح استرس و اضطراب، مورد بحث قرار دهند.

هیپنوتیزم درمانی

جلسه هیپنوتیزم معمولا حدود یک ساعت طول می کشد. یک درمانگر آموزش دیده از تکنیک های مختلف آرامش استفاده می کند تا شما را به وضعیت هیپنوتیزم ببرد. در این حالت، مغز آگاه و بیدار است بدن شما آرامتر می شود و ذهن بیشتر به پیشنهادات درمانگر پاسخ می دهد. پیشنهادات درمانگر بستگی به شرایط شما دارد و در جهت تلاش برای درمان است. هیپنوتیزم کامل به فرد وابسته است و اگر بیمار علاقه نشان نداده و واکنش منفی و حالت خود کنترلی نسبت به تلقینات ایجاد کند مسلما درمان جواب نداده و با اختلال روبه رو می شود.

هیپنوتراپی می تواند عادت های ناخواسته یا ناسالم را هدف قرار دهد و احتمالا آن ها را با رفتارهای سالم تر جایگزین می کند. درمانگران، هیپنوتیزم را یک گزینه درمان ایمن با حداقل عوارض جانبی می دانند. برای مثال فردی که مشکلات گوارشی دارد و قسمتی از آن ناشی از اضطراب باشد یا فشار خون بالایی که قسمتی از آن ناشی از اضطراب هست را می توان با هیپنوتیزم و با کنترل بخشی از اضطراب فرد مشکل جسمانی فرد را ایجاد می کند، تا حدودی درمان کرد.

بر طبق بررسی های انجام گرفته اغلب افراد درگیر با بیماری های ذیل توانسته اند نتایج خوبی را با درمان هیپنوتیزم به دست آورند:

  • اضطراب
  • درد مزمن
  • مشکلات تمرکز
  • سندرم روده تحریک پذیر
  • کنترل سیگار کشیدن
  • دندان قروچه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.