چرا باید کنسرو را بجوشانیم؟

0 445

چرا باید کنسرو را بجوشانیم؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که قوطی های کنسرو را قبل از مصرف می جوشانید. همانطور که می دانید بر روی اکثر قوطی ها نیز نیاز به جوشاندن ۲۰ دقیقه ای درج شده است. باید توجه کرد که علاوه بر توجه به تاریخ انقضای مواد خوراکی مانند کنسرو ها از مصرف کنسروهایی که قوطی ‌های آن دارای نشت، برآمدگی، فرورفتگی و زنگ زدگی است، خودداری کنیم.

ممکن است در بعضی مواقع سموم خطرناکی در غذا تولید ‌شود که البته خاصیت کشندگی قوی دارند. یکی از کشنده‌ ترین مسمومیت ‌های غذایی بوتولیسم نام دارد. مواد غذایی پروتئینی مانند تن ماهی باید حتما پیش از مصرف جوشانده شوند چون باکتری خطرناک کلستریدیوم بوتولینوم در شرایطی که اکسیژن وجود نداشته باشد می ‌تواند سمی کشنده ترشح کند که مقدار کمتر از ۲ میکروگرم از آن قادر به کشتن یک فرد بالغ است. باید توجه داشت که کلستریدیوم، هیچ تغییری در طعم، بو و شکل ظاهری ماده غذایی کنسرو شده ایجاد نمی ‌کند و شما با مشاهده ظاهر ماده غذایی متوجه فاسد یا آلوده بودن آن نمی شوید.

دوبینی، تاری دید، خشكی زبان، فلج اندام‌ ها و عوارض گوارشی از علائم مسمومیت با سم بوتولیسم است که در اکثر مواقع ناشی از مصرف كنسروهای نجوشیده است.

اما علاوه بر کنسرو ها این مسمویت می تواند بر اثر مصرف موادی یمانند سوسیس، کالباس، کشک خام و عسل طبیعی که در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی تهیه و نگهداری شده ‌اند، ایجاد ‌شود. این مسمویت در موارد زیادی منجر به مرگ می شود.

در هنگام مواجهه با علائم اشاره شده در بالا، باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید. در این مواقع باید ضد سم متناسب با نوع سم عامل به بیمار تزریق شود. در برخی مواردی علاوه بر تزریق ضد سم، بستری شدن بیمار در بخش مراقبت های ویژه و انجام مراقبت های تنفسی لازم است که طول درمان را طولانی تر می کند.

توجه داشته باشید که برای جوشاندن کنسرو بهتر است محتویات آن را درون یک ظرف خالی کنید و سپس آن را بجوشانید. چون با بسته بودن کنسرو ممکن است قوطی آن بترکد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.