آموزش گام به گام ایجاد حاشیه در ورد ۲۰۱۳ و حذف آن

گذاشتن حاشیه در ورد باعث ایجاد نظم به صفحات مقاله و پایان نامه شما می شود. هم چنین صفحاتی که حاوی تصویر است بعد از چاپ سند در بیرون از کادر قرار نمی گیرد.

ایجاد حاشیه در ورد به راحتی انجام می شود. حتی می توانید از سایت های مختلف حاشیه های دلخواه را دانلود و استفاده نمایید. در این مقاله به آموزش ایجاد کادر دور صفحات می پردازیم. سپس نحوه حذف آن را آموزش می دهیم. برای آموزش ایجاد حاشیه در ورد ۲۰۱۳ به ادامه مقاله توجه کنید. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

ایجاد حاشیه در ورد ۲۰۱۳

حاشیه (Border) به سند شما نظم می دهد و آن را در چارچوب قرار می دهد. نرم افزار ورد دو نوع حاشیه دارد. کادری که در اطراف تمام صفحات می بینید و کادری که دور متن قرار می دهید. در کتاب های ریاضی زیاد از این نوع کادربندی دیده اید. مثلا کار تمرین های کادر در کلاس. برای ایجاد کادر دور متن در ورد اینجا کلیک کنید.

در این مقاله به گذاشتن حاشیه در ورد در اطراف صفحات می پردازیم.

برای ایجاد حاشیه در ورد به منوی Design بروید.

انتخاب منوی design

در منوی Design، ابزاری وجود دارد با نام Page Borders. این ابزار به شما در کادربندی صفحات و متن کمک می کند. روی آن کلیک کنید تا پنجره Borders and Shading باز شود.

انتخاب page borders

در پنجره Borders and Shading، سه تب وجود دارد:

تب Borders: برای کادربندی در اطراف متن به کار می رود.

تب Page Borders: برای ایجاد حاشیه دور صفحات سند از این تب استفاده می شود.

تب Shading: سایه و هاشور روی قسمتی که انتخاب کرده اید، ایجاد می کند.

تب Page Borders

به تب Page Borders بروید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید تب Page Borders قسمت های مختلفی برای ایجاد حاشیه دارد.

در بخش Setting با انتخاب گزینه Box حاشیه به طور کامل در اطراف صفحه ایجاد می شود. اگر نمی خواهید تمام چهار طرف صفحه را کادربندی کنید، در بخش preview روی هر مربع کوچک کلیک کنید تا کادر در آن طرف حذف شود.

می توانید نتیجه کار را در بخش preview مشاهده کنید.

در بخش Style نوع حاشیه ( خط، نقطه چین، خط چین و … ) را انتخاب کنید.

در بخش Color رنگ کادر را تعیین نمایید.

پهنا (ضخامت) کادر نیز با Width مشخص می شود.

ایجاد حاشیه در ورد 2013

در بخش Apply to باید مشخص کنید کدام قسمت سند کادربندی شود.

با انتخاب گزینه Whole document کل سند و تمام صفحات کادربندی می شود. گزینه This section فقط همان بخشی را که در یکی از صفحات آن کلیک کردید، کادربندی می کند. البته این گزینه زمانی که صفحات را بخش بندی کرده باشید انجام می شود.

اگر سند را بخش بندی کرده اید، This section – First page only فقط صفحه اول آن بخش و This section – All except first page تمام صفحات به جز صفحه اول بخش را در کادر قرار می دهد.

انتخاب Whole document

حاشیه Art

در ورد تعداد زیادی حاشیه طراحی شده وجود دارد. این حاشیه ها که مناسب انواع موضوعات است در بخش Art قرار دارد. روی منوی آن کلیک و انواع آن را مشاهده نمایید.

انتخاب انواع حاشیه های Art

بعد از اعمال تنظیمات روی دکمه ok کلیک کنید. مشاهده می کنید که در صفحات مشخص شده حاشیه ایجاد شده است.

حذف حاشیه در ورد

برای حذف حاشیه در ورد کافی ست در پنجره Borders and Shading (پنجره بالا)، در بخش Setting گزینه None را انتخاب کنید. سپس دکمه ok را بزنید. حاشیه حذف خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code