مراحل ایجاد فهرست مطالب در ورد ۲۰۱۳

ایجاد فهرست مطالب در ورد برای مقاله و پایان نامه و هم چنین تدوین کتاب استفاده می شود. نرم افزار ورد این قابلیت را دارد که برای مطالب خود فهرست اتوماتیک ایجاد کنید.

با ایجاد فهرست مطالب به صورت خودکار به تمام قسمت های سند دسترسی مستقیم دارید. زیرا با کلیک روی هر عنوان در فهرست به آن مطلب هدایت می شوید.

برای چگونگی ایجاد فهرست مطالب در ورد ۲۰۱۳ به صورت اتوماتیک آموزش زیر را دنبال کنید. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

ایجاد فهرست مطالب در ورد ۲۰۱۳

برای ایجاد فهرست مطالب در ورد چند مرحله را با دقت طی کنید. مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید به راحتی فهرست اتوماتیک برای مطالب خود ایجاد کنید:

مرحله اول: ایجاد عناوین مطلب در متن

ابتدا و قبل از هر کاری باید عناوینی که می خواهید در فهرست بیاورید را مشخص کنید. سپس Heading1 و Heding2 و Heading3 را در سبک ها (Style) ایجاد کنید. برای آموزش نحوه ایجاد سبک (Style) در ورد اینجا کلیک کنید.

بعد از تنظیم هر سبک برای عناوین مختلف، در متن مورد نظرتان عناوین مطلب را انتخاب کرده و هر عنوان را با Heading مخصوص خود تنظیم کنید. به این ترتیب که بعد از انتخاب عنوان، در قسمت سبک ها،  Heading1 یا Heding2 یا Heading3 را انتخاب می کنید. فرمت عنوان به سبک هدینگ در می آید.

ایجاد سبک و هدینگ برای عناوین مطلب

برای تمام عناوین فهرست عمل بالا را تکرار کنید. سپس به مرحله بعدی بروید.

مرحله دوم: فهرست بندی عناوین

برای ایجاد فهرست مطالب در صفحه مورد نظرتان کلیک کنید. سپس به منوی References بروید. ابزار Table of content را انتخاب کنید. در منوی Table of content چند نوع فهرست را مشاهده می کنید. یکی از آن ها را انتخاب نمایید تا فهرست مطالب تان ایجاد شود.

ایجاد فهرست مطالب

به این ترتیب فهرست مطالب اتوماتیک و خیلی سریع ایجاد می شود. در این روش، فهرستی که ایجاد می کنید به صورت خودکار شماره صفحات هر عنوان را شناسایی کرده و مقابل آن قرار می دهد.

با فشردن کلید Ctrl از کیبورد وقتی اشاره گر موس را روی هر یک از عناوین ببرید و کلیک کنید، مستقیما به آن صفحه هدایت می شوید. دیگر لازم نیست برای پیدا کردن یک مطلب تمام سند را جستجو کنید.

ایجاد فهرست مطالب به صورت اتوماتیک

برای ویرایش و سفارش سازی فهرست مرحله بعدی را انجام دهید.

مرحله سوم: ویرایش فهرست مطالب

اگر بخواهید فهرست مطالب تان را ویرایش کنید، در منوی References، ابزار Table of content را انتخاب نمایید. در منوی Table of content این بار گزینه Custom Table of content را بزنید.

انتخاب گزینه Custom Table of content

در پنجره محاوره ای Table of content، در تب Table of Contents اگر گزینه Show page Number تیک داشته باشد شماره صفحات را در فهرست نمایش می دهد. برای عدم نمایش شماره صفحات تیک آن را بردارید.

اگر می خواهید با کلیک روی هر عنوان به محل آن مطلب در سند بروید، تیک گزینه Use hyperlinks instead of page numbers را حتما بگذارید.

نکته: گاهی عناوین مطالب بیشتر از ۳ هدینگ است. بنابراین باید سبک های بیشتری اضافه کنید. در این صورت بعد از اینکه فهرست را ایجاد کردید، دکمه Option را انتخاب کنید.

تنظیمات فهرست مطالب

در مرحله بعدی، در مقابل هر هدینگ به ترتیب اولویت عدد مورد نظر را بگذارید. اگر هدینگی در این قسمت وجود دارد که نمی خواهید در فهرست باشد، کافی ست عدد مقابل آن را پاک کنید.

سپس دکمه OK را بزنید تا تغییرات اعمال شود.

اضافه کردن هدینگ به فهرست

برای فاصله بین عنوان و شماره صفحات می توانید از فضای خالی، نقطه چین و خط چین استفاده کنید. برای انتخاب نوع فاصله در کنار گزینه Tab leader یک منو وجود دارد. None برای زمانی است که بخواهید فضای خالی بین عنوان و شماره ها باشد.

فضای بین عنوان و شماره صفحه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.