تفاوت اکسل و اکسس چیست؟

نرم افزارهای اداری مایکروسافت شامل چندین برنامه کاربردی است که هر یک قابلیت های مجزایی دارد. امروزه در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها از چند برنامه آفیس استفاده می کنند.

مهم ترین مزیتی که این مجموعه دارد امکان برقراری ارتباط بین نرم افزارهای خود است. هم چنین محیط کاربری آسان و گرافیکی آن را بین کاربران محبوب کرده است.

نرم افزار های اکسل و اکسس دو برنامه کاربردی و قدرتمند مجموعه آفیس هستند. این نرم افزارها در شرکت ها و فروشگاهها و سازمان ها بسیار مورداستفاده قرار می گیرند. اما به راستی تفاوت بین این دو نرم افزار در چیست؟

بسیاری از کاربران تفاوت اکسل و اکسس را نمی دانند. حتی بعضی فکر می کنند این دو نرم افزار کاربرد مشابه دارند. درست است که هر دو با داده ها سروکار دارند، اما کارکرد هر کدام کاملا متفاوت است.

با ما همراه باشید تا به تفاوت اکسل و اکسس بپردازیم. با کاربرد های هر یک آشنا شویم و با توجه به قابلیت های هر یک از آن ها استفاده کنیم.

تفاوت اکسل و اکسس

تفاوت اکسل و اکسس

نرم افزار اکسل (Excel) یک نرم افزار صفحه گسترده است که برای ایجاد نمودار، محاسبات و مدل های آماری استفاده می شود. در صورتی که کاربرد نرم افزار اکسس (Access) ایجاد و نگهداری پایگاه داده یا بانک اطلاعاتی است. هم چنین به جمع آوری و مرتب سازی داده ها کمک می کند.

اشیایی که در برنامه اکسل وجود دارند شامل توابع و مدل های آماری و نمودارها هستند که روی داده ها عملیاتی انجام می دهند. اما در اکسس جمع آوری داده ها، مرتب سازی و استخراج آن ها مهم است.

اکسل در مقایسه با اکسس فضای کمتری برای ذخیره سازی داده ها دارد. زیرا Excel برای نگه داری و ذخیره داده به وجود نیامده است. از آنجایی که اکسس برای حفظ و نگه داری اطلاعات ساخته شده است، ظرفیت بیشتری برای ذخیره سازی دارد.

معمولا آموزش و یادگیری نرم افزار اکسل برای کاربران ساده تر از اکسس است. زیرا درک مفاهیم اصلی اکسس مانند صفت، موجودیت، ارتباط بین جداول، فرم ها و کوئری برای کاربران معمولی مشکل است. هم چنین محیط کاربری پیچیده تری نسبت به اکسل دارد.

جداول اکسس قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند. به همین دلیل می توان از داده های چندین جدول برای استخراج اطلاعات استفاده نمود. که این امکان در اکسل وجود ندارد.

به هر کدام از خانه های اکسس یک فیلد می گویند. هر کدام از فیلد ها دارای ساختار هستند. در صورتی که سلول های اکسل بدون ساختارند. روی این سلول ها عملیات منطقی و حسابی انجام می شود.

از دیگر تفاوت اکسل و اکسس یادگیری آن است. برای یادگیری Access پیشرفته شما نیاز به دانش برنامه نویسی دارید. اما برای اکسل پیشرفته کار با توابع و تحلیل و آنالیز داده ها مهم است.

اتصال اکسل و اکسس

خوشبختانه چون هر دو نرم افزار از یک مجموعه هستند، قابلیت اتصال به بکدیگر را دارند. می توان جداول هر کدام را در فایل دیگری وارد کرده و از آن استفاده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.