آموزش کامل طراحی و رسم جدول در ورد ۲۰۱۳

نرم افزار ورد (Word) قدرتمندترین نرم افزار واژه پرداز است. این برنامه که مهم ترین و پرکاربردترین برنامه مجموعه آفیس است برای تایپ اسناد و چاپ آن ها به کار می رود.

ابزارهای بسیاری در ورد وجود دارد که این برنامه را قدرتمند و مجبوب کرده است. یکی از کاربردهای مهم این برنامه طراحی و رسم جدول است. word دارای امکانات مختلفی برای رسم جدول است. می توان جداول متنوعی طراحی و رسم نمود.

ما در این پست به انواع رسم جدول در نرم افزار Word 2013 می پردازیم. سپس در پست های بعدی روش های طراحی و ویرایش آن را آموزش می دهیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

آموزش طراحی و رسم جدول در ورد ۲۰۱۳

برای رسم جدول در ورد ابتدا برنامه را اجرا کنید. اگر سند از قبل آماده ای دارید، آن را باز کنید. در غیر این صورت روی Blank document  (کاغذ سفید) کلیک کنید تا فایل جدیدی باز شود. مطابق تصویر زیر عمل کنید.

کلیک روی Blank document 

همان طور که مشاهده می کنید چندین منو در قسمت نوار منو یا menu bar قرار دارد. برای رسم جدول باید روی منوی Insert کلیک کنید. با کلیک روی هر منو ابزارهای مربوط به آن قابل مشاهده هستند. هر منو ابزارهای متنوع و بسیاری دارد.

از ابزار Table برای کشیدن جدول استفاده می شود. روی مثلث کنار Table کلیک کنید تا منوی آن باز شود.

انتخاب منوی Table

در منو سه روش برای رسم جدول وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح می دهیم:

روش اول:

برای کشیدن جدول به روش اول با موس روی مربع های موجود در منو حرکت کنید و وقتی به اندازه موردنظرتان برای جدول رسیدید آن را انتخاب کنید.

مشاهده می کنید که جدول با سطر و ستون دلخواه رسم می شود.

رسم جدول به روش اول

جدولی که می توانید با این روش رسم کنید حداکثر ۸*۱۰ ستون و سطر دارد. برای جداول بزرگتر باید از روش دوم استفاده نمایید.

روش دوم:

روش دوم تنها با وارد کردن تعداد سطر و ستون ها به طور اتوماتیک جدول را ایجاد می کند. در منوی Table روی گزینه Insert Table بزنید.

انتخاب گزینه Insert Table

در پنجره Insert Table در بخش Table size تعداد ستون و سطر ها را مشخص کنید. در Number of column تعداد ستون ها و Number of row تعداد سطر های جدول را وارد نمایید. بخش Autofit برای فیت کردن جدول در صفحه است. روی دکمه OK بزنید تا جدول به طور خودکار رسم شود.

وارد کردن تعداد سطر و ستون

ملاحظه می کنید که یک جدول با ۲۲ ستون و ۳۲ سطر ایجاد شد.

کشیدن جدول به روش Insert Table

روش سوم:

در این روش به صورت دستی جدول را می کشید. با انتخاب گزینه Draw Table شکل اشاره گر موس به شکل مداد می شود.

انتخاب گزینه Draw Table

روی صفحه کلیک کرده و موس را بکشید. سپس رها کنید. تمام سطر ها و ستون های جدول را همین طور رسم کنید. در این روش از پایه جدول را آن طور که می خواهید رسم می کنید.

رسم جدول به روش دستی

بعد از کشیدن جدول می توانید آن را طراحی و ویرایش نمایید. سطر و ستون ها را اضافه یا حذف کنید. اندازه و ظاهر جدول را تغییر دهید و غیره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.