هوش مصنوعی و کاربرد های آن

Artificial Intelligence یا هوش مصنوعی به هوشی گفته می شود که باعث می‌شود یک ماشین در شرایط متفاوت از خود رفتارهای متفاوت و متناسب با شرایط به‌وجود آمده نشان ‌دهد. کلیه سیستم‌ هایی که قادرند واکنش‌ هایی مانند رفتارهای هوشمند انسانی داشته باشند هوش مصنوعی دارند.

به طور کلی این رفتار ها شامل کارهایی مثل درک شرایط پیچیده، شبیه‌ سازی فرایندهای تفکری و استدلالی انسانی و ری اکشن موفق به آن ها، یادگیری دانش و استدلال برای حل مسائل است که توسط ماشین انجام می گیرد.

هوش مصنوعی از جمله علومی است که در سال های گذشته پیشرفت قابل توجهی را در علم به وجود آورده است. زبان‌ های برنامه‌ نویسی هوش مصنوعی شامل لیسپ، پرولوگ، کلیپس و ویپی اکسپرت است. در بسیاری از منابع جرج بول را به عنوان اولین مطرح کننده این علم نام برده اند. اولین بار عبارت هوش مصنوعی در سال ۱۹۶۵ به عنوان یک دانش نو مطرح شد.

پدر علم و دانش تولید ماشین‌ های هوشمند، جان مکارتی مخترع زبان‌ برنامه ‌نویسی هوش مصنوعی لیسپ است که به خاطر خدمات بی شمار او  برای پیشرفت علوم کامپیوتر در زمینه هوش مصنوعی، جایزه تورینگ را دریافت کرد.

هوش مصنوعی و کاربرد های آن

هوش مصنوعی گوگل

کمپانی گوگل نزدیک به یک دهه است که در حال فعالیت و پژوهش بر روی تکنولوژی هوش مصنوعی است که به جهت ارتقا و بهبود کاربری خود آن را در اختیار کاربران قرار داده است.

محصولات تولید شده توسط این کمپانی بر اساس یادگیری ماشین و برنامه نویسی برای نرم افزار ها به طرزی طراحی شده که بتوانند مطلبی را بیاموزند و قدرت یادگیری داشته باشند.

یکی از مهمترین محصولات شرکت گوگل، دستیار گوگل است که قابلیت درک سوال کاربر را دارد. اپلیکیشن Google Photos نیز عملکردی هوشمند دارد و با بهره گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی می تواند افراد، حیوانات و اشیا موجود در تصاویر را شناسایی کند. همچنین گوگل از doodle برای آموزش اپلیکیشن هوش مصنوعی به منظور کاربرد در بازی ببین و طراحی کن استفاده می کند.

تیم فناوری هوش مصنوعی گوگل که Google DeepMind’s AI نام دارد، یک سامانه طراحی و تولید کرده است که می ‌تواند از صحبت کردن انسان ها تقلید کند، البته این صداها هنوز با صدای واقعی انسان تفاوت‌ دارند.

هوش مصنوعی طراحی شده توسط گوگل به نام AutoML مجهز به فناوری یادگیری ماشینی است که می تواند کدهایی را طراحی کند که عملکرد بهتری نسبت به کدنویسی انجام شده از سوی طراحان این ربات نرم‌افزاری دارد.

هوش مصنوعی و کاربرد های آن

هوش مصنوعی در ایران

پدر هوش مصنوعی ایران، پروفسور کارو لوکس دانشمند برجسته ایرانی ارمنی ‌تبار بود. او ابداعاتی در حوزه ی طراحی یک شبکه عصبی هایبرید برای تشخیص کلمات منفرد فارسی داشته ‌است.

در دانشگاه های ایران هوش مصنوعی یکی از گرایش‌ های مهندسی رایانه است که موضوع ‌های مختلفی در این رشته دانشگاهی آموزش داده می شود. شبکه‌های مصنوعی، هوش مصنوعی پیشرفته، تئوری فازی و پردازش تصویر از جمله این موضوعات است. به زبان ساده می توان گفت در این گرایش به طراحی سیستم ‌های هوشمند و رباتیک پرداخته می ‌شود.

مقالات منتشر شده پژوهشگران ایرانی در رشته هوش مصنوعی که در «آی‌اس‌آی» ثبت شده، در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۷۰۰ است.

 هوش مصنوعی و کاربرد های آن

هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در حوزه ی پزشکی می تواند پیچیدگی تصمیمات مرتبط با تشخیص و درمان را برای متخصصین آسان تر کند و این علم توانسته نظر پزشکان را جلب کند. به همین دلیل، استفاده از انواع مختلف سیستم‌های هوشمند در پزشکی رو به افزایش است، به گونه‌ای که این روز ها تأثیر انواع سیستم ‌های هوشمند در پزشکی بیشمار است.

نــرم ‌افــزار جــامــع پـشتيبـان تصميـم‌گيـري در پزشكي يكي از مهم ترین نرم افزار هایی است كه با بهره گیری از هــوش مـصـنـوعـی اقدام بـه تـشـخـيـص بـيـمـاری هـا بر اساس علائم می ‌كند به صورتی كه كاربر بــا وارد كــردن نـشــانــه‌ هــاي خود بـه رايـانـه، فـهـرسـتـي از بـيـمـاری های احتمالی را دریافت خواهد کرد.

کاربرد هوش مصنوعی در علم پزشکی باعث شده است که دیگر نیازی به این که یک پزشک چندین ساعت در اتاق عمل بالای سره بیمار خود جراحی کند. ربات های پزشک کم کم جای پزشک های سنتی را می گیرد و یا اگر به ربات های کارگر دقت کرده باشید، متوجه این امر می شوید که با استفاده از هوش مصنوعی که خود انسان به او داده است، کم کم جای انسان را در این عرصه می گیرد. البته این که ربات ها کارهای سخت و طاقت فرسارا به  جای انسان ها انجام دهند، امری خوب و پسندیده جلوه می کند ولی اینکه هوش مصنوعی بخواهد باعث خانه نشین کردن انسان شود، نمی ارزد.

بطور کلی ماهیت وجودی هوش به مفهوم جمع‌آوری اطلاعات، استقراء و تحلیل تجربیات به منظور رسیدن به دانش یا ارائه تصمیم است. در واقع هوش به مفهوم به‌کارگیری تجربه به منظور حل مسائل دریافت شده تلقی می‌شود. هوش مصنوعی علم و مهندسی ایجاد ماشین‌هایی هوشمند با به‌کارگیری از کامپیوتر و الگوگیری از درک هوش انسانی یا حیوانی و نهایتاً دستیابی به مکانیزم هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.