سیگار الکترونیکی – فواید و عوارض

سیگار الکترونیکی، که به عنوان سیگار برقی و یا سیستم های تحویل الکترونیکی نیکوتین نیز شناخته می شود، دستگاه های باتری محوری هستند که همانند سیگار از آن استفاده می شود که معمولا شامل نیکوتین (البته نه همیشه)، طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی است. این دستگاه به عنوان واسطه ای برای ترک سیگار مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با ایده آل تک همراه باشید تا عوارض سیگار الکترونیکی را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه سیگار الکترونیکی

این نوع سیگار‌ها در سال ۲۰۰۴ توسط Hon Lik، که یک داروساز بود در چین تولید شد و هدف اصلی از ساخت این دستگاه، کمک به ترک سیگار بوده است. سیگار الکترونیکی، استعمال سیگار را شبیه سازی می کند و ماده ای شبیه به بخار به وجود می آورد که عموما یا بی ضرر است یا ضررهای آن کمتر از مصرف سیگار است.

صرف نظر از طراحی و ظاهر آنها، این دستگاه ها عموما به شیوه ای مشابه عمل می کنند و از قطعات مشابه ساخته شده اند. بیش از ۴۶۰ مارک مختلف سیگار الکترونیکی در حال حاضر در بازار جهانی وجود دارند.

بیشتر سیگارهای الکترونیکی از دوزهای مختلف نیکوتین برخوردارند و نمی توان گفت که ضرری برای سلامتی ایجاد نمی کنند. اما اثرات بلند مدت استفاده از این نوع سیگار ها هنوز در دست بررسی و مطالعه توسط پژوهشگران است. باید توجه داشت که این سیگارها خود حاوی نیکوتین و سایر مواد شیمیایی هستند و ترک آن هم مانند ترک سیگار سخت است و ممکن است نه تنها این دستگاه به ترک سیگار کمک نکند، بلکه به اعتیاد دیگری منجر شود.

مطالعات انجام شده نشان می دهند که در سیگار ۴۰۰۰ ماده شیمیایی وجود دارد. سیگار الکترونیکی حاوی هیچکدام از این مواد شیمیایی نیست اما خود شامل مواد شیمیایی متفاوتی است که اثرات مخرب دیگری بر روی سلامتی انسان دارد.

عوارض سیگار الکترونیکی

باید توجه داشت که استفاده از سیگارهای الکترونیکی تنها در کمک به ترک سیگار استفاده می شود و در صورت استفاده از این سیگارها در افراد غیر سیگاری، احتمال اعتیاد به نیکوتین در آن ها زیاد است.

به طور کلی می توان گفت از این دستگاه ها می توان برای کمک به ترک سیگار استفاده کرد، اما روش های بهتر دیگری وجود دارند که ضرر و ریسک کمتری دارند. مطالعات نشان می دهد افرادی که این روش را برای ترک سیگار انتخاب کرده اند، نسبت به افراد دیگر که روش های دیگری را انتخاب کرده اند، شانس کمتری برای موفقیت در ترک سیگار دارند. علاوه بر این باید عوارض سیگار الکترونیکی و اثرات آن بر بدن را نیز در نظر گرفت.

یکی از نکات مثبت استفاده از این سیگارهای برقی این است که بر خلاف سیگارهای معمولی، عوارضی برای افرادی که در محیط قرار دارند، ندارد و عوارض آن ها تنها محدود به خود شخصی است که سیگار را می کشد.

سیگارهای الکترونیکی چگونه کار می کنند؟

اکثر سیگارهای الکترونیکی شامل چهار جزء مختلف هستند:

  • یک کارتریج یا مخزن که حاوی یک محلول مایع حاوی مقادیر مختلف نیکوتین، طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی است
  • یک عنصر گرمایشی
  • یک منبع قدرت (معمولا یک باتری)
  • یک دهانه که فرد برای استنشاق استفاده می کند

استفاده از سیگار الکترونیکی در نوجوانان

سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان محبوب هستند و در حال حاضر شایع ترین شکل استفاده از تنباکو در بین جوانان ایالات متحده است. دسترسی آسان به آنها، تبلیغات جذاب، طعم های مختلف و اعتقاد بر این که این سیگار ها ضرر ندارند، باعث شده است که آنها برای این گروه سنی جذاب باشند. سازندگان سیگارهای الکترونیکی ادعا می کنند که این نوع سیگار افراد را به سمت استفاده از سیگارهای معمولی سوق نمی دهد، اما مطالعات انجام شده و آمارهای منتشر شده این ادعا را زیر سوال می برد. این آمارها نشان می دهند جوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده اند، ۶ برابر بیشتر از کسانی که تا به حال از آن ها استفاده نکرده اند، در معرض اعتیاد به سیگار قرار دارند.

علاوه بر اثرات نامطلوب این سیگار ها بر سلامتی، شواهد اولیه نشان می دهد که استفاده از سیگار الکترونیکی ممکن است به عنوان یک محصول مقدماتی برای جوانان و نوجوانان باشد که پس از آن به استفاده از سایر محصولات مبنی بر تنباکو، از جمله سیگار روی بیاورند که همین امر موجب بیماری و مرگ زودرس آن ها می شود.

عوارض سیگار الکترونیکی

عوارض سیگار الکترونیکی بر بدن :

ایجاد مسمویت: به علت وجود نیکوتین، استفاده از این دستگاه ممکن است منجر به مسمویت شود.

آسیب به سیستم ایمنی: کشیدن سیگارهای الکترونیکی و ورود مواد زیان بار آن به بدن موجب می شود صدها ژن مهم دستگاه ایمنی مهار شوند و اثراتی مرخب تر از عوارض سیگار کشیدن ایجاد کند.

آسیب به ریه: نیکوتین و سایر مواد خطر آفرین موجود در سیگار برقی، موجب تنفس سریع و سطحی، صدمه دائمی به بافت های ریه و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های ریه خصوصا سرطان می شود.

پسروی لثه: نیکوتین باعث انقباض رگ ها می شود و میزان خون رسانی در آن ها را کاهش می دهد که همین امر باعث می شود خون رسانی به لثه به میزان کافی انجام نشود و لثه پسروی کند.

تغییرات خلقی: مصرف سیگار الکترونیکی موجب عدم کنترل تکانه شود و مشکلات طولانی مدت در توانایی تمرکز و توجه ایجاد می کند و در آخر به اختلالات خلقی می انجامد.

قلب: نیکوتین موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود که در طولانی مدت همین امر موجب احتمال بالا رفتن خطر سکته و حمله قلبی شود.

مغز: بسیاری از سیگارهای الکترونیکی حاوی ماده ای به نام دی استیل هستند که به عنوان رایحه دهنده استفاده می شود. این ماده خطر سکته مغزی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

افسردگی: افسردگی، اضطراب و اختلالات عصبی و عاطفی در مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی دو برابر غیرسیگاری‌ها است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.