چاپگر سه بعدی

0 49

فناوری چاپگر سه بعدی

چاپ سه بعدی فرآیندهای مختلفی است که در آن مواد تحت کنترل سیستم کامپیوتری پیوسته یا ثابت می شوند تا یک شیء سه بعدی ایجاد شود، این فناوری با مواد اضافه شده به یکدیگر (مانند مولکول های مایع یا دانه های پودری که با هم ترکیب شده اند) حاصل می شود. چاپ سه بعدی، فرآیند ساخت اشیاء جامد سه بعدی را از یک فایل دیجیتال انجام می دهد. با یک اسکنر ۳D می توانید یک کپی دیجیتالی از یک شی ایجاد کنید.

چاپ سه بعدی هم در نمونه سازی سریع و هم در تولید افزودنی (AM) استفاده می شود. اشیاء تولید شده توسط پرینتر سه بعدی محدودیت شکل ندارند و می توانند تقریبا به هر شکل یا هندسه ای باشند و به طور معمول با استفاده از داده های مدل دیجیتالی از یک مدل ۳D یا یک منبع داده الکترونیکی دیگر مانند فایل تولید افزودنی (AMF) (معمولا در لایه های متوالی) تولید می شوند. فن آوری های مختلفی وجود دارد، مانند استریولیتوگرافی (SLA) یا مدل سازی سپرده های تلف شده (FDM). بنابراین، چاپ ۳D یا AM یک شیء سه بعدی را از مدل طراحی CAD (CAD) یا فایل AMF ایجاد می کند و معمولا به صورت پیوسته لایه های مواد را اضافه می کند. هر یک از این لایه ها را می توان به عنوان یک مقطع افقی نازک برش از شیء نهایی مشاهده کرد.

چاپگر سه بعدی

در سال ۱۹۸۱ تجهیزات و مواد اولیه تولید چاپ سه بعدی توسعه یافت. هیدو کدااما از موسسه تحقیقات صنعتی شهری ناگویا، دو روش افزودنی برای ساخت مدل های پلاستیکی سه بعدی با پلیمر ترموستات عکاسی سخت را کشف کرد. چاک هال نخستین چاپگر سه بعدی را به نام “stereolithography” در سال ۱۹۸۳ اختراع کرد.

استریولیتوگرافی به عنوان اولین تکنولوژی‌ پرینت سه بعدی شناخته می ‌شود و این دستگاه بود نخستین پرینت سه ‌بعدی تجاری را انجام داد. این تکنولوژی بر پایه ی لیزر است که با رزین ‌های فوتوپلیمر کار می ‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.