Resourcesphub

رفع مشکل قطع ناگهانی صدا در ویندوز 10 لپ تاپ یا PC

زمانی که ویندوز خود را بروزرسانی می‌کنید ممکن است مشکلات جدیدی نیز به همراه داشته باشید. برخی از رایج‌ترین آن‌ها مربوط به صدا است.  این مشکل مانع از پخش فیلم، استفاده از برنامه‌های خاص یا شنیدن هر چیزی از بلندگوهای لپ‌تاپ می‌شود.  مشکلات مربوط به صدا می‌توانند به دلیل نرم‌افزاری باشد که اجرا شده است و به Patch احتیاج داشته باشند. همچنین می‌تواند از خود ویندوز ۱۰ یا سخت‌افزار ناشی شود. اصلاحات احتمالی شامل نصب درایورهای جدید، تنظیمات افزایش سرعت یا حتی بازگشت به previous restore point است.

این راهنما با مراحل آسان شروع می‌شود سپس روش‌هایی برای رفع مشکلات صوتی توسط ویندوز ۱۰ لپ‌تاپ را ارائه می‌دهد.

Volume Controls را بررسی کنید

بسیاری از افراد بطور تصادفی دکمه بیصدا کردن صفحه کلید را فشار می‌دهند و سپس نمی‌توانند بفهمند که چرا صدا وجود ندارد.  بنابراین در ویندوز، روی نماد volume controls سیستم کلیک کنید و مطمئن شوید که هیچ علامت ضربدری روی آن وجود ندارد. همچنین، اگر صدا خیلی کم است نوار Volume  را به میزان بالاتر برسانید.

Volume-Controls-را-بررسی-کنید

راه اندازی مجدد ویندوز

اگر مشکل صوتی دارید، می‌توانید کامپیوتر را مجدداً راه‌اندازی کنید تا ببینید آیا این مشکل را برطرف می‌شود یا نه؟

برنامه Volume را بررسی کنید

ابتدا باید چک کنید که صدا در برنامه‌ای که اجرا می‌کنید خاموش نباشد.  بسیاری از برنامه‌ها دارای volume control هستند. به عنوان مثال، اگر مشغول تماشای فیلم DVD هستید، احتمالاً برنامه DVD Player نیز دارای کنترل صدا است.  بنابراین شما باید مطمئن شوید که روشن شده است . یا اگر ویدیوی یوتیوب را مشاهده می‌کنید، میزان صدا را در پخش کننده یوتیوب می‌توانید تنظیم کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، می‌توانید صدا را برای یک فیلم در یوتیوب قطع کنید. مهم نیست که بلندگوهای شما روشن باشند.  بنابراین مجدداً کنترل صدا را بررسی کرده و سپس بررسی کنید که هیچ چیزی در ویندوز یا در خود برنامه‌ای که صدا را پخش می‌کند خاموش نیست.

Volume-برنامه-را-بررسی-کنید

اتصالات کابل را بررسی کنید

اگر در هدفون یا بلندگوهای خود در زمینه صدا با مشکل مواجه هستید، باید درگاه‌هایی را که بلندگو یا هدفون را به آن‌ها وصل کرده‌اید بررسی کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، می‌خواهید بلندگوها یا هدفون خود را به درگاه Line-out وصل کنید. همچنین، اگر یک کارت ویدئویی دارید که از HDMI پشتیبانی می‌کند و از یک کابل HDMI برای اتصال از رایانه به مانیتور خود که دارای بلندگوهای داخلی است، استفاده می‌کنید، ممکن است صدای شما از بین برود زیرا کارت تصویری HDMI دستگاه صوتی پیش فرض نیست. با رفتن به کنترل پنل و سپس صدا می‌توانید این کار را تغییر دهید. روی تب پخش کلیک کنید و به دنبال دستگاهی باشید که دارای برچسب “Microphon” باشد و نام آن را با کلمات HDMI در آن جستجو کنید. آن را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Set Default کلیک کنید. بدین ترتیب اطمینان حاصل کنید که صدا از طریق کابل HDMI به مانیتور شما منتقل می‌شود. همچنین اگر رایانه‌ای با کارت صوتی جداگانه و به علاوه صدای داخلی در مادربرد دارید، باید مطمئن شوید که دستگاه خروجی در تب Playback به درستی انتخاب شده است.

اگر هدفون را وصل می‌کنید و نمی‌توانید چیزی بشنوید، اما هنگام قطع ارتباط، می‌توانید صدا را از طریق بلندگوهای داخلی لپ‌تاپ بشنوید، باید به تب Playback بروید و هدفون خود را به عنوان وسیله صوتی پیش‌فرض تنظیم کنید.  اطمینان حاصل کنید که ابتدا آن‌ها را قبل از باز کردن اپلت Sound Control Panel به رایانه وصل کنید.

اگر هدفون را در لیست نمی‌بینید، در یک فضای خالی در کادر فهرست کلیک راست کرده و نمایش موارد غیرفعال را انتخاب کنید.

اتصالات-کابل-را-بررسی-کنید

رجیستری خود را اصلاح کنید

بسیاری از کاربران گزارش دادند که بلندگوهای لپ‌تاپ آن‌ها بر روی لپ‌تاپ ایسوس کار نمی‌کنند. این مشکل در حین استفاده از درایورهای Realtek رخ می‌دهد و برای رفع مشکل، باید چند تنظیم در رجیستری را تغییر دهید. برای انجام این کار، این مراحل را دنبال کنید:

Windows Key + R را فشار داده و regedit را وارد کنید. اکنون Enter را بزنید یا OK را بزنید.

پس از باز کردن ویرایشگر رجیستری، به کلید زیر بروید:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\MMDevices\Audio\Render

در صفحه سمت راست روی Render کلیک راست کرده و Permission را انتخاب کنید.

رجیستری

 

اکنون Users را از  list of accounts انتخاب کنید.  Full Controlرا در Allow column بررسی کنید و برای ذخیره تغییرات، روی اعمال و تأیید کلیک کنید.

رجیستری-خود-را-اصلاح-کنید

پس از ایجاد این تغییر، بررسی کنید که آیا مشکل همچنان وجود دارد یا خیر؟ کاربران گزارش دادند که این راه حل مشکل دستگاه Realtek را برطرف کرده است. اما حتی اگر از Realtek استفاده نمی‌کنید، ممکن است بخواهید این راه‌حل را امتحان کنید.

دستگاه خروجی خود را بررسی کنید

برای اینکه مطمئن شوید ویندوز در صدد ارسال صدا به دستگاه هدفون، اسپیکر، بلندگوی بلوتوثی و … است، باید خروجی خود را بررسی کنید.

مرحله ۱: روی فلش کوچک در گوشه سمت راست پایین صفحه، کنار ساعت و تقویم کلیک کنید.

مرحله ۲: روی نماد بلندگو کوچک کلیک راست کرده و Open Sound Settings را انتخاب کنید.

مرحله ۳: در فهرست تنظیمات، دستگاه خروجی خود را انتخاب کنید. از منوی کشویی اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما، خواه بلندگو یا یک هدفون متصل به آن به درستی انتخاب شده باشد. در حالی که آنجا هستید، دوبار بررسی کنید که میزان صدا نیز صفر نیست.

دستگاه-خروجی-صدا-را-بررسی-کنید

درایورهای کارت صدا خود را به روز کنید

یکی از رایج‌ترین منابع مشکل صدا، ارتباط ضعیف بین ویندوز ۱۰ و کارت صدا یا تراشه مورد نظر شماست. این اغلب منجر به قطع صدا می شود. خوشبختانه روش‌هایی برای سازگاری ویندوز ۱۰ و سخت‌افزار صوتی وجود دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به روزرسانی‌های مناسب را برای کار پیدا کنید.

مرحله ۱: منوی استارت را باز کرده و Device Manager را جستجو کنید. بر روی نتیجه مربوطه کلیک کنید.

مرحله ۲: در داخل Device Manager لیستی از  آیکون‌، مشاهده خواهید کرد. کنترل کننده‌های صدا، فیلم و بازی را انتخاب کنید. اگر کارت صدا دارید، در آن‌جا نشان داده می‌شود.

مرحله ۳: با دوبار کلیک کردن روی آن، کارت صدا را باز کنید. سپس به تب Driver بروید و گزینه Update Driver را جستجو کنید. با این کار جستجوی خودکار ویندوز برای یافتن به روزرسانی‌های درایور و بارگیری آن‌ها شروع می‌شود.

مرحله ۴: پس از اتمام بروزرسانی، مجدداً سیستم را راه‌اندازی کنید و ببینید آیا اکنون audio شما کار می کند یا خیر.
در اینجا چند نکته اضافی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 • ویندوز همیشه درایورهای صوتی مناسب را به تنهایی پیدا نمی‌کند. اگر این جستجو کارایی نداشته باشد، به وب سایت سازنده کارت صدا مراجعه کرده و به دنبال کارت صدا باشید تا یک روش دستی برای دانلود هرگونه به روزرسانی پیدا کنید.
 • ممکن است درایور شما فقط به یک ضربه در بایت نیاز داشته باشد. اگر به روزرسانی کار نمی‌کند، سپس Device Manager را باز کنید. دوباره کارت صدا را پیدا کنید و بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه حذف را انتخاب کنید. این باعث می‌شود درایور شما از بین برود اما نگران نشوید. رایانه خود را مجدداً راه‌اندازی کنید و ویندوز مجدداً درایور را نصب می‌کند. Audio دوباره روشن می‌شود.

درایورهای-کارت-صدا-خود-را-به-روز-کنید

از درایور دستگاه صوتی با کیفیت بالا استفاده کنید

اگر کار روی نرم‌افزار کارت صوتی هیچ تاثیری ندارد، باید سعی کنید درایور صوتی عمومی که ویندوز ۱۰ ارائه می‌دهد را تغییر دهید. این اغلب مشکلات سازگاری را می‌تواند دور بزند و قابلیت‌های صوتی را به فعالیت‌های ویندوز بازگرداند.

مرحله ۱: مجدداً Device Manager را باز کنید و درایور صوتی خود را پیدا کنید.
مرحله ۲: بر روی درایور راست کلیک کرده و درایور Update را انتخاب کنید.
مرحله ۳: اگرچه این بار به جای اینکه اجازه دهید ویندوز به طور خودکار آن را جستجو کند، Browse my computer for driver software را انتخاب کنید.

مرحله ۴: سپس گزینه Let me را از لیست درایورهای دستگاه در My computer انتخاب کنید. با این کار لیستی ارائه می‌شود که شامل دستگاه صوتی با کیفیت عالی (High Definition) است. این درایور عمومی ویندوز ۱۰ است. برای دیدن اینکه آیا صدا را بازیابی می‌کند، آن را انتخاب و نصب کنید.

از-درایور-دستگاه-صوتی-با-کیفیت-بالا-استفاده-کنید

رفع مشکلات کورتانا و میکروفون

vocal assistant داخلی ویندوز ۱۰، (Cortana) می‌تواند انواع دستورات را از طریق صدا به تنهایی دریافت کند.

اما اگر audio به درستی کار نکند، خوب نیست. اگر کورتانا به شکلی که امیدوار بودید به شما پاسخ نمی‌دهد، ممکن است میکروفون مشکل داشته باشد.

ابتدا مطمئن شوید که رایانه شما میکروفون دارد تا Cortana بتواند بشنود. میکروفون یک ویژگی استاندارد برای بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و دسک‌تاپ‌های امروزی است، اما تضمین شده نیست. بدون میکروفون داخلی باید به جای آن از جک میکروفون و یک دستگاه خارجی استفاده کنید. این بهترین هدفون با میکروفن داخلی است که هم اکنون می‌توانید خریداری کنید.

اگر میکروفون دارید، بیایید بررسی کنید که تنظیمات Cortana صحیح است.

مرحله ۱: با کلیک کردن روی نماد مربوط به آن در نوار جستجوی ویندوز، Cortana  را باز کرده و سپس در گوشه سمت چپ پایین نماد تنظیمات cog را انتخاب کنید.

مرحله ۲: این گزینه به شما تعدادی از گزینه‌های تغییر کاربری را می‌دهد تا آنچه را که vocal assistant می‌‍تواند انجام دهد کنترل کنید. اطمینان حاصل کنید که گزینه listen for Hey Cortana commands روشن است. اگر نمی‌شنود، vocal assistantشما کار نمی‌کند.

اگر میکروفون دارید و تنظیمات کورتانا خوب است، اما به نظر می‌رسد دستیار هوشمند نمی‌تواند بشنود، تنظیمات recording device را دوباره چک کنید.

مرحله ۱: برای انجام این کار، روی فلش در گوشه سمت راست پایین صفحه، کنار ساعت و تاریخ کلیک کنید.
مرحله ۲: بر روی نماد صوتی کلیک راست کنید (به نظر می رسد بلندگو با امواج صوتی که از آن می‌آیند) و Open Sound Settings را انتخاب کنید.
مرحله ۳: در بخش ورودی از صفحه تنظیمات، مطمئن شوید که میکروفون انتخاب شده است.

مرحله ۴: دوبار روی volume settings کلیک کنید و به Device properties و برگه Levelsبروید. تنظیمات باید حداقل روی ۵۰ باشد، اما هر مقدار تا ۱۰۰ نیز خوب است.

رفع-مشکلات-کورتانا-و-میکروفون

System Restore را انجام دهید

در قسمت جستجو تسکبار “Restore” را تایپ کنید و “Create a Restore Point” را در نتایج انتخاب کنید.

Create-a-Restore-Point

برای راه‌اندازی سرویس بر روی دکمه “Restore System” در پنجره System Properties کلیک کنید. یک پنجره System Restore روی صفحه ظاهر می‌شود . برای ادامه روی دکمه “Next” کلیک کنید. در مرحله بعد، روی کادر کنار “Show More Restore Points” کلیک کنید و قبل از شروع experiencing audio issues، تاریخ بازیابی را انتخاب کنید.

System-Restore-را-انجام-دهید

برای ادامه روی دکمه “Next” کلیک کنید. بر روی دکمه “finish” کلیک کنید و ویندوز ۱۰، بازیابی رایانه را ادامه می‌دهد.

Show-More-Restore-Points-کلیک-کنید

به روزرسانی‌های خود را بررسی کنید

مانند سایر سیستم‌عامل‌های مدرن، ویندوز ۱۰ با اصلاحات و پیشرفت‌های جدید بطور مداوم در حال به روز شدن است به ویژه اگر جزئی از برنامه Insider باشید. حتی اگر این راه حل اغلب به روزرسانی درایور است، همیشه بلافاصله اتفاق نمی افتد. ممکن است کمی به روزرسانی مناسب برای درایور شما ظاهر شود، به همین دلیل مهم است که منتظر بمانید.

برخی از به روزرسانی‌های درایور به روزرسانی‌های عمومی ویندوز ۱۰ بسته‌بندی شده‌اند، و برخی دیگر به طور مستقل از سازندگان مانند Realtek در دسترس هستند. در فواصل زمانی، هم به سازنده کارت صدا خود و هم از نماد به روزرسانی ویندوز بازدید کنید و اگر هنوز مشکل صوتی برطرف نشده است، آخرین نسخه‌ها را بررسی کنید. به روزرسانی جدید، می‌تواند راه حلی برای مشکلات شما باشد. در غیر این صورت، خرید رایانه جدید با درایورهای سازگار را در نظر بگیرید.

Microsoft FixIt Troubleshooters را امتحان کنید.

مایکروسافت برای رفع مشکلات صوتی در ویندوز چندین راه‌حل FixIt را حل کرده است.  ابتدا روی Find and fix playing sounds کلیک کنید، سپس Find and fix problems with devices and hardware را پیدا کرده و برطرف کنید.

این مراحل اساساً مشکلات رایج صدا و سخت‌افزار را در لپ‌تاپ برطرف می‌کنند. همچنین، ویندوز برای رفع مشکلات صوتی یک troubleshoot داخلی دارد. فقط روی Start کلیک کنید، troubleshoot  را تایپ کنید و Enter را بزنید. در بالا،  Playing Audio را ببینید. برای اجرای برنامه troubleshoot روی آن کلیک کنید.

Troubleshooters

BIOS خود را به روز کنید

برخی از لپ‌تاپ‌های سونی و توشیبا مشکلی دارند که باید بروزرسانی BIOS انجام دهید تا صدا کار کند. گاهی در صورت بروزرسانی ویندوز یا دانلود برخی از به روزرسانی‌ها، ناگهان صدا از کار افتاد. اگر باز هم مشکل رفع نشد، مشکل می‌تواند بعلت یک بایوس قدیمی باشد.  به سایت سازنده لپ‌تاپ بروید و آخرین BIOS  را برای رایانه دانلود کنید.
کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که به BIOS بروید و مطمئن شوید که کارت صدا فعال است. گاهی اوقات دستگاه صوتی در BIOS غیرفعال می‌شود و بنابراین هر تنظیمی که در ویندوز انجام می‌دهید هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

ویدیوی آموزشی قطع صدای لپ تاپ 

۳.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. رضا می گوید

  واقعا عالی و کاربردی بود. من بعد از مدت ها که این مشکل رو داشتم بالاخره تونستم حلش کنم. ممنونم

 2. Rose می گوید

  عالی بود تونستم صدا لبتابم رو درست کنم مرسی از سایت خوبتون:)

 3. امیرحسین دولت آبادی می گوید

  سلام. اسپیکر لپ تاپ ایسوس بنده قطع شده. اصلاح رجیستری را که انجام می دهم در مرحله آخر این پیام را می دهد
  unable to save permission changes on render, access is denied
  چکار باید بکنم؟
  ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز منظورتون اینه که صدای لپ تاپ به کلی قطع شده؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

sex videos