قرار دادن پسورد و رمز برای قفل فایل در ویندوز 10

رمز عبور از پرونده‌ها و پوشه‌های ویندوز ۱۰ محافظت می‌کند. در این مقاله نحوه قرار دادن رمز برای فولدر را نشان خواهیم داد.

  • با استفاده از File Explorer، بر روی پرونده یا پوشه‌ای که می‌خواهید برای آن پسورد یا رمز عبور بگذارید، راست کلیک کنید.
  • در پایین منوی context روی Properties کلیک کنید.
  • روی Advanced کلیک کنید.

قرار-دادن-پسورد-و-رمز-برای-فایل-

  • “Encrypt contents to secure data” انتخاب کرده و بر روی Apply کلیک کنید.

قرار-دادن-پسورد-و-رمز-برای-فایل-در-ویندوز

از شما خواسته می‌شود که از کلید رمز خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر فایلی دارید که نمی‌خواهید دیگران به آن دسترسی پیدا کنند، قفل کردن آن و قرار دادن پسورد بهترین راه است. ویندوز از رمز عبور پشتیبانی می‌کند و امکانی را فراهم می‌کند تا از پرونده‌های خود محافظت کنید.

برای شروع، از File Explorer برای یافتن پرونده یا پوشه مورد نظر جهت محافظت استفاده کنید. بر روی آن راست کلیک کرده و در پایین منوی context بر روی “Properties” کلیک کنید. از اینجا، دکمه “Advanced ” را در قسمت ویژگی‌های پنجره فشار دهید.

در پایین این کادر، “Encrypt contents to secure data” را تیک بزنید. برای بازگشت به پنجره Properties اصلی، بر روی دکمه “OK” کلیک کنید. اکنون “Apply” را فشار دهید و ویندوز شروع به رمزگذاری فایل‌ها خواهد کرد.

پس از اتمام مراحل، از شما خواسته می‌شود که اگر قبلاً از این ویژگی استفاده نکرده‌اید، از کلید رمزنگاری خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. روی toast notification کلیک کنید و برای یادداشت از کلید رمزگذاری خود، نوتیفیکیشن‌ها را دنبال کنید. در صورت عدم دسترسی به پرونده‌های رمزگذاری شده، به این اطلاعات نیاز خواهید داشت، بنابراین مهم است که نسخه پشتیبان تهیه کنید.

با گرفتن بک‌آپ، پرونده‌ها ایمن هستند. آن‌ها در حساب کاربری ویندوز رمزگذاری شده‌اند. اگر شخص دیگری سعی کند به فایل دسترسی پیدا کند، چه از حساب کاربری دیگر، و چه با حذف فیزیکی هارد دیسک به نظر می‌رسد محتویات متن بی‌معنی هستند.

می‌توانید رمزگذاری را در هر زمان با رفتن به پنجره Properties و باز کردن صفحه Advanced Attributes دوباره معکوس کنید. کافی است کادر ” Encrypt contents to secure data” را انتخاب  کنید و برای بستن ویندوز، روی OK کلیک کنید. پس از رمزگذاری، می‌توانید دکمه ” Details” را فشار دهید تا اطلاعات مربوط به گواهی رمزنگاری و مراحل بازیابی را ببینید.

یادآوری می‌کنیم که این روش برای اهداف با امنیت بسیار بالا در نظر گرفته نشده است. با این حال، اگر از یک کامپیوتر مشترک استفاده می‌کنید و می‌خواهید برخی از فایل‌ها را برای سایر کاربران دستگاه غیرقابل دسترس نگه دارید، ایده آل است. به یاد داشته باشید که هر زمان که از صفحه خارج می‌شوید حساب خود را با (Win + L) قفل کنید. بنابراین پرونده‌ها به محض لاگین شدن، از حالت رمزگذاری خارج می‌شوند.

اگر به حمایت‌های قوی‌تری نیاز دارید، می‌توانید از نرم‌افزارهای دیگری که به طور خاص برای این منظور طراحی شده ‌اند، استفاده کنید. اگر می‌خواهید همه فایل‌ها رمزگذاری شوند، لازم به فعال کردن ویژگی BitLocker ویندوز (فقط نسخه Pro و Enterprise) خواهید بود. این رمزگذاری دیسک را با کلیدهایی که به TPM بسته شده اند ، ماژول سخت افزاری اختصاص داده شده برای ذخیره گواهینامه ارائه می دهد.

BitLocker در سطوح متفاوت با رمزگذاری پرونده کار می‌کند و مشکلات مختلف را حل می‌کند. این ویژگی، کل درایو را رمزگذاری می‌کند.

بنابراین پس از شروع ویندوز، هر چیزی روی درایو رمزگشایی شده و در دسترس همه قرار می‌گیرد. رمزگذاری پرونده‌ها فقط پس از لاگین شدن از بین می‌رود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.