برنامه Mobiwol NoRoot Firewall | محدود کردن اینترنت موبایل

محدود کردن اینترنت موبایل همیشه هم بد نیست؛ مخصوصا اگر حجم بسته‌های شما به سرعت تمام می‌شود. در این مواقع، ممکن است برخی از برنامه‌های مزاحم در پس زمینه موبایل شما در حال اجرا شدن باشند؛ بدون آنکه از آن‌ها باخبر باشید.

برنامه‌های زیادی در فروشگاه گوگل پلی وجود دارد که با آنها می توانید از تلفن هوشمند خود بیشترین استفاده را داشته باشید.خوشبختانه برای هر کاری و هر چیزی یک برنامه وجود دارد! برای محدود کردن اینترنت موبایل هم اپلیکیشن‌هایی در دسترس هستند؛ در این زمینه ما به شما Mobiwol NoRoot Firewall را پیشنهاد می‌دهیم.

برخی از این برنامه‌ها از اینترنت کم (پهنای باند کم) استفاده می‌کنند؛ اما برخی از برنامه‌های بدنام هم وجود دارد که می‌توانند منابع تلفن هوشمند شما (مثل پهنای باند اینترنت) را مسدود کنند. چنین برنامه‌هایی به دلایل مختلف در پس زمینه اجرا می‌شوند و به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند. اگر شما دارای اینترنت محدود هستید، لازم نیست اجازه دهید که این برنامه‌ها به طور همیشگی از اینترنت شما استفاده کنند.

در این مقاله از مجله تکنولوژی ایده آل تک شما را با اپلیکیشن محبوب و پرکاربرد Mobiwol NoRoot Firewall بیشتر آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

برنامه Mobiwol NoRoot Firewall

برای در دست گرفتن کنترل گوشی هوشمند خود و محدود کردن اینترنت در آن، برنامه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. هنگامی که صحبت از فایروال برای یک گوشی اندروید روت نشده می‌شود، NoRoot Firewall Mobiwol یک برنامه بسیار محبوب است که قابلیت‌های مناسبی دارد.

به همین خاطر در این راهنما، نحوه محدود کردن اینترنت موبایل توسط Mobiwol را آموزش خواهیم داد تا متوجه شوید چگونه می‌توانیددر صورت لزوم، دسترسی اپلیکیشن‌های دلخواه را به اینترنت محدود کنید. قبل از هرکاری، ابتدا باید این برنامه را از لینک‌های زیر دانلود کرده و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید:

دانلود اپلیکیشن Mobiwol NoRoot Firewall 

دانلود برنامه از کافه بازار

دانلود برنامه از گوگل پلی


عملکرد اصلی Mobiwol NoRoot Firewall

Mobiwol یک فایروال برای اندروید است که به شما امکان قطع دسترسی برنامه‌‌ ها به اینترنت را می‌دهد. به علاوه شما می‌توانید به طور دلخواه فقط دسترسی WiFi را مسدود کنید؛ فقط دسترسی به اینترنت گوشی را مسدود کنید یا دسترسی به WiFi و اینترنت گوشی را به طور همزمان مسدود کنید.

توجه!
علاوه بر قطع اینترنت اپلیکیشن‌ ها در موبایل، شما می‌توانید فیلترها و شرایط دلخواه را بر اساس آدرس IP، نام دامنه و آدرس هاست تنظیم کنید.

البته NoRoot Firewall Mobiwol معایبی هم دارد، مثلا از آدرس IPv6 پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین نمی‌تواند روی اتصالات LTE کار کند. اگرچه اتصال برنامه به نظر محدود است؛ اما به صورت رایگان در دسترس است. بنابراین به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

نحوه محدود کردن اینترنت موبایل توسط Mobiwol NoRoot Firewall

برنامه «Mobiwol: NoRoot Firewall» را از فروشگاه گوگل پلی بارگیری کنید. برنامه Mobiwol را باز کرده و روی «Firewall Rules» ضربه بزنید. سپس نکته‌ای را مشاهده خواهید کرد که نحوه فعال کردن حالت پیش زمینه را فقط برای یک برنامه خاص نشان می‌دهد.

پس از خواندن آن، روی نماد بستن واقع در گوشه پایین سمت راست صفحه برنامه ضربه بزنید.

روی «Firewall Rules» ضربه بزنید
روی «Firewall Rules» ضربه بزنید

بعد از ضربه زدن روی «Firewall Rules»، لیستی از همه برنامه‌های نصب شده روی تلفن هوشمند خود را مشاهده خواهید کرد. هربرنامه در مقابل خود، دارای یک نماد اینترنت درون شبکه‌ای و Wi-Fi است. نماد درون شبکه، نشان دهنده اینترنت تلفن همراه است؛ درحالی که نماد Wi-Fi نشان دهنده اتصال به شبکه Wi-Fi است.

تذکر!
وقتی نمادها آبی رنگ (یا تیک خورده) باشند، به این معنی است که آن برنامه، هم به اینترنت تلفن همراه و هم به Wi-Fi دسترسی دارد.برای غیرفعال کردن هر یک از این دو، کافی است روی آن ضربه بزنید.

به محض این که روی هر یک از اتصالات ضربه بزنید تا غیرفعال شود، رنگ سیاه را مشاهده خواهید کرد. این بدان معناست که اکنون برنامه به اینترنت تلفن همراه یا اتصال Wi-Fi دسترسی نخواهد داشت.

حالا به صفحه اصلی برگردید و روی گزینه «Firewall Status» ضربه بزنید تا فایروال تلفن همراهتان را روشن کنید. از شما درخواست تأیید می‌شود. برای فعال کردن فایروال، روی گزینه «تأیید» ضربه بزنید. حالا تمام برنامه‌هایی که می‌خواستید دسترسی آنها به اینترنت را مسدود کنید، نمی‌توانند به اینترنت متصل شوند.

روی گزینه «Firewall Status» ضربه بزنید
روی گزینه «Firewall Status» ضربه بزنید

نکاتی درمورد عملکرد Mobiwol NoRoot Firewall

شما می‌توانید دسترسی برنامه‌ ها به اینترنت را در پس زمینه (Background) مسدود کنید. کافی است به لیست برنامه‌ها در«Firewall Rules» بروید و برنامه‌ای که نمی‌خواهید در پس زمینه به اینترنت دسترسی داشته باشد را به سمت راست بکشید.

دسترسی برنامه‌ ها به اینترنت را در پس زمینه مسدود کنید
دسترسی برنامه‌ ها به اینترنت را در پس زمینه مسدود کنید

مشاهده خواهید کرد که عبارت «No Background» مشخص می‌شود. اگر می‌خواهید برنامه در پس زمینه به اینترنت دسترسی داشته باشد،دوباره انگشت خود را به سمت راست بکشید.

توجه!
همچنین به خاطر داشته باشید که Mobiwol برای محدود کردن اینترنت موبایل، یک اتصال VPN ایجاد می‌کند و ممکن است شبکه اینترنت شما تحت نظارت باشد.هنگامی که Mobiwol را فعال می‌کنید، یک پیغام از شما درخواست می‌کند که یک اتصال VPN ایجاد کند. از طرفی هشداری هم به شما نشان داده می‌شود که فقط در صورت اعتماد به برنامه، دسترسی VPN به Mobiwol را فعال کنید.
پیغام درخواست اتصال به VPN
پیغام درخواست اتصال به VPN توسط Mobiwol

Mobiwol به VPN نیاز دارد، زیرا این برنامه به این ترتیب کار می‌کند. در واقع اتصال به VPN را شبیه‌سازی می‌کند که به معنی اتصال همه برنامه‌ها به اینترنت از طریق Mobiwol است. سپس این به Mobiwol اجازه محدود کردن اینترنت موبایل برای برنامه‌ها را می‌دهد.

استفاده از VPN تنها راه جلوگیری از دسترسی اینترنت به برنامه‌ها، در گوشی‌های روت نشده است. این واقعا درست است و هیچ راه دیگری برای جلوگیری از دسترسی برنامه‌ها به اینترنت در گوشی روت نشده وجود ندارد.

اکنون برخی از شما احتمالا فکر می‌کنید: «آیا با وصل شدن Mobiwol به VPN، سرعت اینترنت ما کم نخواهد شد؟» خیر، کم نخواهد شد. از آنجا که Mobiwol اتصال واقعی با VPN برقرار نمی‌کند، هیچ تاثیری هم در سرعت اینترنت شما ندارد.

توجه داشته باشید که Mobiwol به طور پیش فرض، طوری تنظیم شده است که در بوت اندروید اجرا نشود. شما می‌توانید از طریق تنظیمات، آن را به طور خودکار در بوت اندروید اجرا کنید؛ اما باید هر بار که گوشی خود را راه اندازی می‌کنید یا Mobiwol را روشن می‌کنید، به صورت دستی اجازه دسترسی به VPN را به Mobiwol بدهید. این واقعا تقصیر Mobiwol نیست؛ بلکه یک ویژگی امنیتی است که در اندروید اجرا می‌شود.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که اگر بعد از نصب Mobiwol، شاهد یک سری تبلیغات خواهید بود. در صورت داشتن یک تلفن همراه روت شده، نیازی به Mobiwol نیست. اگر دستگاه روت شده دارید، توصیه می‌شود برنامه «DroidWall» را بررسی کنید.

با این حال برنامه Mobiwol یک فایروال عالی برای محدود کردن اینترنت موبایل روت نشده است. امیدواریم که این راهنمابرای شما مفید واقع شده باشد. حتما تجربیات خود درمورد استفاده از فایروال Mobiwol را با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x