باز کردن فایل TSV

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید به این معنی است که یک فایل با پسوند TSV دارید . باز کردن فایل TSV مقداری دردسر برای شما ایجاد خواهد کرد ، چرا که فقط با برنامه های مشخصی باز خواهند شد . مجله اینترنتی ایده آل تک امروز به بررسی این نوع از فایل ها پرداخته است . بعد از خواندن این مقاله شما به راحتی می توانید این فایل ها را در نرم افزار های کاربردی باز کنید .

منظور از یک فایل TSV  چیست ؟

فرمت فایل TSV  مخفف عبارت ” Tab Separated Values ” می باشد . این فایل ها قالبی برای ذخیره سازی متن می باشند که در آن ها مقادیر متنی به وسیله تب هایی از هم جدا شده اند . برای آنکه بیشتر از این گیج نشوید باید از یک مثال ساده برای این فایل ها استفاده کنیم . جدول هایی که در نرم افزار اکسل ایجاد می کنید بهترین نوع از این فایل ها می باشند .

این مدل فایل ها معمولا به وسیله نرم افزار های ” Speadsheet ” یا همان صفحات گسترده ایجاد و استفاده می شوند . مقادیر ذخیره شده در این فایل ها می توانند شامل داده های متنی ، ریاضی ، علمی و یا آماری باشند که به وسیله سطرها  و ستون هایی از هم جدا شده اند . فایل های TSV در واقع بسیار شبیه به فایل های CSV هستند . با این تفاوت که در فایل های CSV برای جدا سازی داده ها ، به جای تب ها از کاما استفاده می شود .

می توانید علاوه بر نرم افزار های صفحه گسترده ،از  انواع نرم افزار های تولید و ویرایش متن هم برای باز کردن فایل های TSV استفاده کنید .

چگونه یک فایل TSV را باز کنیم ؟

در نظر داشته باشید که در اکثر مواقع وقتی بر روی یک فایل TSV دبل کلیک می کنید ، به طور پیش فرض برنامه اکسل ( Microsoft Excel ) برای بازکردن این فایل ها اجرا می شود که در واقع بهترین برنامه برای مشاهده و ویرایش فایل های TSV نیز محسوب می شود . اما اگر به هر دلیلی این فایل به طور پیش فرض در برنامه های دیگری مانند ویرایشگر های متن اجرا شد شما باید مسیر اجرای فایل را عوض کرده و آن را در اکسل باز کنید .

همانطور که قبلا عرض کردیم این فایل ها در ویرایشگر های متن مانند Notepad و یا ورد ( Microsoft Word ) هم اجرا می شوند . مشکلی که زمان اجرای این فایل ها با ویایشگرهای متن به آن برخورد می کنید این است که نمی توانید آن ها را ویرایش کنید . در پاره ای از مواقع این ویرایشگر های متن حتی محتوای فایل شما را به درستی نمایش نمی دهند و  یک ترکیب نامفهوم از اعداد و کاراکترها را به جای مقادیر اصلی فایل شما نمایش می دهند . بنابراین شما به یک نرم افزار صفحه گسترده احتیاج دارید که بهترین آن ها نرم افزار اکسل می باشد .

از دیگر نرم افزار های صفحه گسترده می توان به : LibreOffice و Apache OpenOffice اشاره کرد . اما بهترین نرم افزار در این زمینه همان نرم افزار اکسل می باشد .

باز کردن فایل TSV در ویندوز ۱۰

 

ابتدا بر روی آیکون فایل کلیک راست کرده تا منوی کشویی برای شما ظاهر گردد . در این مرحله گزینه OpenWith  را انتخاب کرده تا لیستی از برنامه هایی که می توانند این فایل را اجرا کنند در مقایل شا قرار بگیرند .
از برنامه های موجود به دنبال برنامه اکسل بگردید . با کلیک بر روی آن در منوی ظاهر شده ، فایل TSV شما در برنامه اکسل باز می شود و شما می توانید محتویات آن را مشاهده و ویرایش کنید .

اگر در منوی ظاهر شده برنامه اکسل را مشاهده نکردید بر روی گزینه ” Choose another appکلیک کنید

باز کردن فایل tsv

در این قسمت باز هم به دنبال برنامه اکسل بگردید . اگر می خواهید برنامه اکسل را به عنوان برنامه پیش فرض برای انتخاب این فایل ها انتخاب کنید تیک قسمت ” Always use this app to open .tsv files را فعال کنید . اگر باز هم برنامه اکسل را مشاهده نکردید بر روی گزینه ” More appsکلیک کنید

فایل های tsv

اگر هنوز موفق به پیدا کردن برنامه اکسل در منوهای ارائه شده نشده اید گزینه ” Look for another app on this PC را انتخاب کنید .

باز کردن فایل در اکسل

درایوی که ویندوز سیستم در آن نصب شده است را انتخاب کنید و بعد ” excel.exeرا تایپ کنید . در مرحله آخر برنامه اکسل که برای شما ظاهر شده را انتخاب کرده و در نهایت ” OK ” را بزنید .

باز کردن tsv در کامپیوتر

اگر برنامه اکسل را بر روی سیستم خود نصب نکرده اید می توانید پکیج نرم افزاری “Office ” را تهیه و نصب کنید . برنامه اکسل در داخل این پکیج قرار دارد و به طور اتوماتیک بر روی کامپیوتر شما نصب خواهد شد .

آیا می توان فرمت یک فایل TSV  را تغییر داد ؟

پاسخ ما به این سوال ” بله ” خواهد بود . از آنجایی که شما این فایل را در برنامه اکسل باز کرده و بر روی آن تغییرات مورد نظر خود را اعمال کرده اید ، می توانید در هنگام ذخیره نهایی فایل گزینه ” Save As ” را انتخاب کنید و فایل را با هر فرمتی که می خواهید ذخیره کنید .

تذکر :  لطفا سعی نکنید با تغییر پسوند یک فایل نوع آن را تغییر دهید . تغییر نوع یک فایل تنها از طریق نرم افزارهای خاصی امکان پذیر است . 

آیا نوع دیگری از فایل TSV  هم وجود دارد ؟

 

پاسخ ما به این سوال هم ” بله ” خواهد بود . از فرمت TSV برای نوع خاصی از فایل های ویدیویی هم استفاده می شود . زمانی که شما یک برنامه تلویزیونی را از طریق یک گیرنده دیجیتال یا ماهواره ای ضبط می کنید ، این فیلم با فرمت TSV ذخیره می شود . این فایل ها فیلم را در قالب ” فرمت کد گذاری پیشرفته ” یا همان ” AVC ” ، صدا را در فرمت “MPEG-1 ” و متن را با فرمت ” زیرنویس “TELETEXT ” ذخیره می کند .

احتمالا مقداری گیج شده اید . پس بیاید راحت تر در مورد این مدل از فایل صحبت کنیم : وقتی شما یک فیلم را از تلویزیون خود ذخیره می کنید ، این فایل فقط به وسیله برنامه هایی که بر روی گیرنده های دیجیتال قرار دارند اجرا می شوند . این بدین معنی است که شما امکان مشاهده فایل هایی با فرمت TSV را بر روی سایر دستگاه ها و سیستم ها ندارید . متاسفانه در بسیاری از گیرنده ها ، زمانی که شما فیلم را ذخیره می کنید هیچ راه حلی برای تبدیل فرمت و باز کردن آن در یک برنامه دیگر وجود ندارد .

سخن پایانی : در اکثر مواقع زمانی که راجب فایل TSV صحبت می شود منظور همان فایل متنی می باشد که توسط نرم افزار های صفحات گسترده اجرا می شود . اما برای آشنایی بیشتر شما همراهان ایده آل تک ، نوع ویدیویی این فایل هم در انتهای مطلب ذکر شد .


مطالب زیر هم ممکن است برای شما جالب باشند : 

آموزش گام به گام و تصویری نصب آفیس ۲۰۱۶

آموزش رفع مشکل باز نشدن فایل ورد (Word) در آفیس

چرا پاورپوینت در گوشی باز نمی شود؟

 

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=14823
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.