آموزش فعال کردن گزینه Debugging USB در گوشی اندروید

استفاده از اندروید آسان است، اما ویژگی‌های پنهان بسیاری برای کاربران دارد. بسیاری از این موارد در فهرست گزینه‌های Developer پنهان شده‌اند. این ویژگی‌ها برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های اندروید بسیار ضروری هستند، اما برای کاربر متوسط اهمیتی ندارند. یکی از شناخته‌شده‌ترین ویژگی‌های Developer اندروید، USB Debugging است. بیایید بررسی کنیم که حالت Debugging  USB اندروید برای چیست و آیا به آن نیاز دارید یا نه؟

حالت Debugging USB چیست؟


Debugging  USB به یک دستگاه اندروید اجازه می‌دهد تا با رایانه‌ای که SDK Android را اجرا می‌کند، ارتباط برقرار کند.

هنگامی که برنامه‌های اندروید را توسعه می‌دهید، باید کیت توسعه‌دهنده نرم‌افزار Android (SDK) را روی رایانه نصب کنید. SDK ابزارهایی را که برای ایجاد برنامه برای یک پلتفرم خاص نیاز دارند، به توسعه‌دهندگان می‌دهد.

معمولاً آن را در کنار Android Studio نصب می‌کنید که یک محیط توسعه برای نرم‌افزارهای اندرویدی است. این مجموعه شامل ابزارهایی است که برای هر توسعه‌دهنده بسیار حیاتی است، از جمله Debugging  برای رفع مشکلات و ویرایشگر تصویری لازم است.

Libraries یکی دیگر از مؤلفه‌های اصلی SDK است. اینها به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد بدون نیاز به کدگذاری مجدد، توابع مشترک را انجام دهند. به عنوان مثال، اندروید دارای عملکرد چاپی داخلی است، بنابراین هنگام نوشتن یک نرم‌افزار، نیازی به روش جدید چاپ ندارید. شما می‌‌توانید تنها وقتی که زمان انجام این کار باشد، از روش داخلی موجود در کتابخانه استفاده کنید.

از طریق دستگاه اندروید می‌توانید کارهای زیادی را انجام دهید. اما توسعه‌دهندگان به گزینه‌های بیشتری نیاز دارند. بنابراین از ابزارهایی که در اندروید استودیو و SDK Android استفاده شده‌اند استفاده می‌کنند.

اگر به Android Studio احتیاج ندارید، می‌توانید فقط SDK Android را نصب کنید. اگر می‌خواهید تلفن خود را روت کنید یا کارهای پیشرفته دیگری انجام دهید، باید آن را نصب کنید.

فعال کردن Debugging  USB به گوشی موبایل امکان برقراری ارتباط با رایانه را می‌دهد تا بتوانید از این ابزارها استفاده کنید.

نکات مربوط به خرید بهترین اندروید باکس ۲۰۲۰ چیست

چگونه می‌توان Debugging USB را در اندروید فعال کرد؟


در دستگاه‌های مدرن اندروید، Debugging  USB را در فهرست گزینه‌های Developer پیدا خواهید کرد که به طور پیش‌فرض پنهان است.

برای باز کردن قفل آن، به تنظیمات و سپس About phone بروید. یک Build number entry را در پایین مشاهده خواهید کرد. چندین بار روی آن ضربه بزنید، و اعلانی را مشاهده خواهید کرد که به شما اطلاع می‌دهد که اکنون یک developer هستید.

چگونه-می‌توان-Debugging--USB-را-در-اندروید-فعال-کرد؟

حالا به قسمت تنظیمات و About phone  بروید. در Android Pie باید ورودی سیستم را باز کنید و بخش Advanced را گسترش دهید. در اینجا ورودی جدیدی با عنوان Developer options را مشاهده خواهید کرد. در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، Developer options entry  را که به جای About phone ذکر شده است مشاهده خواهید کرد.

به دنبال Debugging  USB در زیر عنوان Debugging باشید. برای فعال کردن آن، به نوار لغزنده ضربه زده و هشدار اندروید را تأیید کنید.

به-دنبال-Debugging--USB-در-زیر-عنوان-Debugging-باشید

اکنون Debugging USB را روشن کرده‌اید. برای استفاده از آن، فقط کافی است گوشی را با استفاده از کابل USB به رایانه وصل کنید. وقتی این کار را انجام دادید، از طریق گوشی prompt مشاهده خواهید کرد که از شما می‌خواهد Debugging USB را برای آن رایانه خاص مجاز کنید یا خیر. این یک ویژگی امنیتی است که به منظور محافظت از دستگاه طراحی شده است، بنابراین قبل از پذیرش این موضوع اطمینان حاصل کنید که به رایانه اعتماد دارید.

 

USB Debugging اندروید چه کاری انجام می‌دهد؟


بدون USB Debugging نمی‌توانید از طریق کابل USB دستورات پیشرفته‌ای را به گوشی موبایل ارسال کنید. بنابراین، developers باید USB Debugging را فعال کنند تا بتوانند برنامه‌ها را در دستگاه آزمایش کنند.

هنگامی که new build اپلیکیشن را در Android Studio ایجاد کرده و می‌خواهید آن را تست کنید، می‌توانید تنها با چند کلیک آن را به دستگاه منتقل کنید. پس از build، بلافاصله روی دستگاه اجرا و ظاهر می‌شود. این روش، سریع‌تر از دستیابی به فایل‌های APK به صورت دستی است.

افرادی غیر از توسعه‌دهندگان، معمولاً USB Debugging را برای روت کردن گوشی فعال می‌کنند. روت کردن برای دستگاه‌های مختلف، متفاوت است. اما بیشتر روش‌ها شامل برخی از نرم‌افزارهایی است که شما از روی دسک‌تاپ اجرا می‌کنید. هنگامی که USB Debugging را فعال کرده و گوشی را وصل کردید، می‌توانید از ابزاری برای ارسال دستورالعمل‌های روت کردن به دستگاه استفاده کنید. نصب رام سفارشی، شامل یک فرآیند مشابه است.

برای استفاده از دستورات Android Debug Bridge (ADB) نیز به Debugging USB نیاز دارید. با استفاده از این موارد، می‌توانید فایل‌های APK ذخیره شده در رایانه را بر روی گوشی نصب کرده،

فایل‌ها را منتقل کنید و گزارش‌های مربوط به خطاها را در Debugging مشاهده کنید.

سوالات متداول

آیا USB Debugging ایمن است؟

از لحاظ تئوری، با فعال کردن USB Debugging، وصل کردن گوشی به درگاه شارژ عمومی می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر شخصی به درگاه دسترسی داشت، می‌تواند به طور بالقوه اطلاعات را از گوشی سرقت کند یا برنامه های مخرب را به سمت آن سوق دهد. به همین دلیل اندروید عبارت تأیید را نشان می‌دهد، بنابراین به شخصی که به آن اعتماد ندارید متصل نمی‌شوید.

آیا می‌توانم USB Debugging را با استفاده از ADB فعال کنم؟

برای استفاده از adb با دستگاه متصل به USB، باید USB Debugging را در تنظیمات سیستم دستگاه، در Developer options فعال کنید. در نسخه ۴.۲ و بالاتر اندروید، به طور پیش‌فرض صفحه Developer options مخفی می‌شود. برای مشاهده آن، به Settings > About phone بروید و روی Build number هفت بار ضربه بزنید.

چرا USB Debugging اندروید را فعال کنیم؟

USB Debugging برای developers بسیار مهم است اما هنوز ترفندهای مفیدی را برای کاربران در اختیار دارد. توصیه می‌کنیم وقتی از آن استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش کنید. این باعث افزایش امنیت گوشی می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.