رفع مشکل کار نکردن تاچ یا صفحه لمسی گوشی موبایل

در تلفن‌های هوشمند ممکن است صفحه لمسی نسبت به عملکرد شما پاسخگو نباشد. در این مقاله دلایلی که باعث بروز مشکل صفحه لمسی می‌شود و راه‌حل‌های رفع مشکل را ارائه می‌دهیم.

 1. محیط خارج از خانه باعث می‌شود صفحه حساسیت کمتری داشته باشد.

 • آهنربای روی گوشی باعث می‌شود صفحه لمسی به درستی کار نکند. بنابراین، گوشی موبایل را از میدان مغناطیسی دور نگه دارید.
 • الکتریسیته ساکن، عرق و روغن حاصل از گوشی موبایل هیچ واکنشی به لمس کردن ندارد. قبل از لمس مجدد صفحه، مطمئن شوید که دست شما تمیز و خشک و عاری از الکتریسیته است.
 • تحت تأثیر جریان الکتریکی قرار دارد. برای متوقف کردن شارژ، گوشی اندروید را از برق جدا کنید، سپس گوشی از وضعیت صفحه لمسی مرده خارج می‌شود.
 • عملکرد صفحه لمسی گوشی ممکن است در دمای بالا یا پایین دچار مشکل شود.
 1. خرابی موبایل منجر به کار نکردن صفحه لمسی می‌شود.

در مرحله اول، دکمه روشن و خاموش را فشار دهید تا گوشی اندروید دوباره راه‌اندازی شود، بنابراین ممکن است گوشی به حالت عادی برگردد. با این حال، صفحه لمسی ممکن است هنوز به درستی کار نکند. در چنین شرایطی، سعی کنید تلفن را به حالت ریکاوری ببرید تا این مشکل حل شود:

 • برای خاموش کردن تلفن هوشمند، دکمه خاموش را فشار دهید.
 • دکمه روشن و خاموش را فشار دهید و نگه دارید.
 • بعد از آنکه نماد اندروید روی صفحه ظاهر شد، دکمه‌ها را رها کنید.
 • برای انتخاب “wipe data/factory reset” از دکمه‌های میزان صدا استفاده کرده و دکمه روشن را فشار دهید تا تأیید شود. “Yes – delete all user data” را انتخاب و تأیید کنید، سپس گزینه “Reboot system now” را با استفاده از دکمه میزان صدا انتخاب و تأیید کنید.

با این حال، ریست فکتوری تمام اطلاعات گوشی موبایل از جمله عکس، پیام، برنامه نصب شده، مخاطبین و غیره را از دست می‌دهد. بنابراین قبل از استفاده از این روش به clearly توجه کنید.

 1. مشکلات اپلیکیشن App باعث می‌شود صفحه لمسی تلفن کار نکند.

اگر از یک اپلیکیشن استفاده می‌کنید و صفحه لمسی پاسخگو نیست، سه حالت وجود دارد:

 • app مخرب، سیستم تلفن را آلوده می‌کند و منجر به عدم عملکرد صفحه لمسی یا صفحه تاچ گوشی می‌شود. بنابراین برای رفع مشکل گوشی ویروس را از بین ببرید
 • اپلیکیشن بسیار بزرگ است و برای سیستم تلفن غیرقابل استفاده است. بنابراین سرعت سیستم را کند می‌کند، یا حتی باعث می‌شود صفحه نمایش کار نکند. اپلیکیشن را حذف کنید تا گوشی موبایل به درستی کار کند.
 • برخی از اپلیکیشن‌ها از صفحه لمسی پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین نمی‌توانید از برنامه‌های گوشی لمسی استفاده کنید.

۴- تنظیمات شخصی Personal باعث اختلال سیستم می‌شود.

برخی از تنظیمات شخصی ممکن است باعث اختلال در سیستم تلفن نشوند و صفحه لمسی به آن هیچ واکنشی نداشته باشد. اگر صفحه لمسی تلفن کاملاً بی‌پاسخ باشد، برگرداندن به تنظیمات کارخانه دستگاه اندروید در حالت ریکاوری ممکن است کمک‌کننده باشد.

 • برای خاموش کردن تلفن هوشمند، دکمه خاموش را فشار دهید.
 • دکمه روشن و خاموش را فشار دهید و نگه دارید.
 • بعد از آنکه نماد اندروید روی صفحه ظاهر شد، دکمه‌ها را رها کنید.
 • برای انتخاب “wipe data/factory reset” از دکمه‌های میزان صدا استفاده کرده و دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا تأیید شود. “Yes – delete all user data” را انتخاب و تأیید کنید. سپس گزینه “Reboot system now” را با استفاده از دکمه میزان صدا انتخاب و تأیید کنید.
 1. عدم بروزرسانی سیستم‌عامل باعث می‌شود صفحه نمایش گوشی موبایل کار نکند.

اگر به دلیل قطع اتصال اینترنت یا مشکلات دیگر، تلفن بروزرسانی نشود، نتیجه این می‌شود که سیستم گوشی آسیب دیده و تلفن نمی‌تواند از صفحه لمسی استفاده کند. بنابراین، می‌توانید به وب سایت رسمی موبایل خود بروید تا سیستم‌عامل بروزرسانی آن را پیدا کنید.

راه‌حل‌هایی-برای-صفحه-لمسی-با-مشکلات-نرم‌افزار

راه‌حل‌هایی برای صفحه لمسی با مشکلات نرم‌افزار


مواردی وجود دارد که مشکل نرم‌افزار اصلی‌ترین دلیل عدم کارکرد صفحه لمسی است.

سیم کارت و میکرو SD گوشی را حذف کنید: موقعیت‌هایی وجود دارد که یک سیم کارت یا کارت حافظه معیوب باعث عدم کارکرد تاچ گوشی می‌باشد. اما رفع این مشکل بسیار آسان است. گوشی موبایل را خاموش کنید. سیم کارت و میکرو SD را خارج کنید، سپس آن را مجدداً وارد کنید. سپس دستگاه را دوباره راه‌اندازی کنید و ببینید آیا صفحه تاچ گوشی به درستی کار می‌کند یا خیر.

راه‌اندازی مجدد تلفن در حالت ایمن: یک اپلیکیشن خراب (یا برنامه ها) می‌تواند باعث ایجاد مشکل در صفحه تاچ شود. اپلیکیشن را شناسایی و حذف کنید. گوشی را روشن خاموش کنید.

 1. وقتی نماد سازنده گوشی را می‌بینید، دکمه روشن / خاموش را فشار دهید و دکمه Volume Down را نگه دارید.
 2. هنگامی که دستگاه بالاخره بوت شد و نشانگر Safe Mode را در گوشه پایین سمت چپ نشان داد، دکمه Volume Down را آزاد کنید.

راه‌اندازی مجدد تلفن در حالت ریکاوری: اگر صفحه تاچ تلفن شما بعد از اعمال هر یک از روش های قبلی کار نمی کند، گوشی را ریکاوری کنید.

راه‌حل‌هایی-برای-صفحه-لمسی-با-مشکلات-سخت‌افزاری

راه‌حل‌هایی برای صفحه لمسی با مشکلات سخت‌افزاری


یک مشکل سخت‌افزاری می‌تواند به دلیل مشکل کارخانه ایجاد شود. از طرف دیگر، می‌تواند نتیجه آسیب‌های فیزیکی بعد از افتادن گوشی باشد.

پنل صفحه لمسی را به سرعت تعویض کنید، اما قبل از هزینه کردن، چند مورد را امتحان کنید.

صفحه تاچ گوشی را آزمایش کنید: برای تست کردن باید توسط یک کد به آن دسترسی داشته باشید. کد موردنظر برای هر برند گوشی موبایل متفاوت است. اما متداول‌ترین آن‌ها موارد زیر است:

سامسونگ و بیشتر گوشی‌های اندرویدی:  # ۷۳۵۳ #*

HTC: *#*#3424#*#*

Sony: *#*#7378423#*#*

Motorola: *#0*#

بسته به گوشی، کد را با استفاده از شماره‌گیر وارد کنید. از اینجا TSP Dot Mode یا TSP Grid Mode را انتخاب کنید، سپس آزمایش صفحه تاچ گوشی را شروع کنید. TSP Dot Mode یک x کوچک را در هر نقطه‌ای روی صفحه نمایش قرار می‌دهد، بنابراین می‌توانید حتی کوچکترین گوشه پنل را بررسی کنید.

TSP Grid Mode یک لایه شبکه روی صفحه نمایش ایجاد می‌کند، بنابراین می‌توانید با ضربه زدن بر روی آن، هر بخش را آزمایش کنید. در اصل، این گزینه آزمایش بهتری است، زیرا می‌توانید انگشتان خود را در کل صفحه بکشید و ببینید که آیا نقاط مرده یا بخش‌هایی وجود دارد که به درستی پاسخ نمی‌دهند.

چند ضربه به صفحه لمسی بدهید: اگر تلفن افتاده باشد، ممکن است کابل دیجیتایزر سست شود و یک تماس ناقص برقرار کند، از این رو باعث می‌شود صفحه لمسی کار نکند. به چند گوشه پنل ضربه بزنید و ببینید که آیا بعد از آن مشکل ادامه دارد یا خیر.

هرگونه آسیب ناشی از مایع را بررسی کنید: متأسفانه همه گوشی‌ها در برابر آب مقاوم نیستند، بنابراین اگر گوشی حتی چند ثانیه با آب در تماس باشد، به طور جدی روی صفحه نمایش اثر می‌گذارد و در نتیجه مشکلاتی ایجاد می‌کند. یک راه‌‎حل بسیار جالب برای این کار وجود دارد که می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری در مورد تعویض صفحه لمسی معیوب، امتحان کنید. تلفن را در الکل ایزوپروپیل ۹۹% فرو ببرید. الکل به سرعت تبخیر می‌شود و تقریبا روغن صفر می‌شود. در اینجا از الکل به عنوان حلال یا مایع تمیزکننده استفاده می‌شود.

اگر صفحه لمسی یا تاچ گوشی موبایل بعد از امتحان کردن تمام نکات فوق کار نمی‌کند، بدیهی است که صفحه نمایش نیاز به تعویض دارد. اگر خوش شانس باشید که هنوز در دوره گارانتی است، می‌توانید آن را به صورت رایگان تعویض کنید.

بازنشدن و خالی بودن اپ استور App store روی گوشی موبایل آیفون

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.