راه هایی برای کاهش مصرف باتری موبایل و بهینه سازی آن

این روزها ما بیشتر از هر زمان دیگری در موبایل‌های خود غرق شده‌‌ایم. کافیست فقط چند دقیقه تلفن همراه ما به هر دلیلی از دسترسمان خارج شود؛ آن‌وقت است که دنیا از یک کف دست نیز برای ما کوچک‌تر می‌شود و آرام و قرارمان را از دست خواهیم داد. یکی از بدترین اتفاقاتی که این روزها برای افراد مختلف رخ می‌دهد، تمام شدن شارژ باتری موبایل و خاموش شدن آن است.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما همواره به شارژر و پریز برق دسترسی ندارید. بنابراین باید راهکارهایی برای کاهش مصرف باتری موبایل خود بیابید. این دقیقا همان موضوعی است که در این مقاله از مجله تکنولوژی ایده آل تک به آن خواهیم پرداخت.

هرچند در سال‌های اخیر و با ورود پاور بانک‌ها به بازار، مشکل تمام شدن شارژ موبایل و خاموش شدن آن، تا حد زیادی مرتفع شده است؛ اما هنوز هم یافتن روش‌هایی برای کاهش مصرف باتری موبایل، می‌توانند بسیار سودمند واقع شوند.

راه‌های زیادی وجود دارند که به کمک آن‌ها  می‌توانید به بهینه سازی مصرف باتری موبایل کمک کنید. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اجازه ندهید باتری شما بمیرد

شما می‌توانید با چند راهکار ساده از کاهش عمر باتری خود جلوگیری نمایید. اگر می‌خواهید باتری شما به این زودی‌ها کیفیت خود را از دست نداده و برای حداقل چند سال، مانند روز اول برای شما کار کن، لطفا موارد زیر را رعایت نمایید:

راه هایی برای مقابله با کاهش عمر باتری

شارژ باتری را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید

سعی کنید شارژ باتری موبایل شما از  50 درصد پایین‌تر نیاید؛ یا حداقل آن را بین 40 تا 80 درصد حفظ کنید. این اتفاق می‌تواند به افزایش عمر باتری شما کمک شایانی نماید.

بعد از پر شدن شارژ باتری، آن را از برق جدا کنید

این درست است که شارژر شما می‌تواند بعد از پر شدن باتری، از ورود برق به آن جلوگیری نماید؛ اما با این‌حال توصیه می‌کنیم زمانی که شارژ باتری به 100 درصد رسید، آن را از برق جدا کنید.

اجازه ندهید موبایل شما تمام شب به شارژر متصل باشد

یکی از عادت‌های غلطی که در زمینه استفاده از تلفن‌های همراه وجود دارد این است که برخی افراد قبل از خواب، گوشی خود را به شارژ متصل کرده و اجازه می‌دهند که باتری موبایل تا صبح روز بعد شارژ شود. لطفا این عادت را فراموش کنید؛ زیرا در نهایت منجر به مرگ باتری شما خواهد شد.

شارژ‌های دوره‌ای را ترجیح دهید

بهتر است در طول شبانه روز و به طور متناوب گوشی‌ خود را شارژ نمایید؛ تا اینکه اجازه دهید باتری آن کاملا خالی شده و سپس تا 100 درصد آن را به شارژر متصل نمایید. خالی شدن باتری و به صفر رسیدن آن، می‌تواند در نهایت منجر به کاهش کیفیت عملکرد آن شود.

از کامپیوتر و با USB ماشین برای شارژ موبایل استفاده نکنید

حتما باتری موبایل خود را با استفاده از آداپتور اصل و اورجینال خودش شارژ نمایید. اگر به هر دلیلی آداپتور اصلی را از دست دادید، حتما با مراجعه به نمایندگی‌های معتبر، یک آداپتور جایگزین مناسب تهیه نمایید.

از usb کامپیوتر برای شارژ تلفن همراه استفاده نکنید

از روش‌ه‌های دیگر نظیر :استفاده از شارژر سایر گوشی‌ها، اتصال به لپ تاپ و کامپیوتر و یا اتصال به USB ماشین برای شارژ کردن گوشی خود پرهیز کنید.

البته حتی با رعایت موارد بالا نیز در نهایت یک اصل مشخص و محرز وجود دارد: کیفیت باتری‌ها در هر صورت با گذشت زمان پایین خواهد آمد. اما می‌توانیم با استفاده درست و اصولی از آن، این افت کیفیت را تا حد ممکن به تاخیر بیندازیم.

Airplane Mode دوست باتری موبایل شماست

حالت Airplane Mode تمامی سیگنال‌های رادیویی ورودی و خروجی تلفن همراه شما را قطع می‌کند و عملکردهایی مانند ایمیل، پیام‌ها، تماس‌ها، Wi-Fi و بلوتوث را متوقف می‌نماید. البته این کار رسما تلفن همراه شما را از دسترس دیگران خارج کرده و تمامی راه‌های ارتباطی با شما را قطع می‌کند؛ اما با این حال برای مواقعی که به شارژر دسترسی ندارید می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

حالت هواپیما می تواند مصرف شارژ باتری شما را بهینه کند

البته در صورتی که نمی‌خواهید تمامی دسترسی‌ها به تلفن همراه خود را قطع نمایید؛ می‌توانید مواردی مانند بلوتوث، وای فای و … به صورت جداگانه غیر فعال کنید. فراموش نکنید که حالت Airplane Mode عملکرد وسیله‌های متصل به تلفن همراه شما ( از قبیل هندزفری بلوتوثی و ساعت‌های هوشمند ) را نیز قطع خواهد کرد.

برنامه‌های خود را آپدیت کنید

به محض اینکه با یک آپدیت جدید برای هر کدام از برنامه‌های خود مواجه شدید، سریعا روی آن ضربه بزنید. زیرا این کار به کاهش مصرف باتری موبایل شما کمک خواهد کرد. توسعه دهندگان، برنامه‌های خود را بصورت دوره‌ای به روز می کنند و بخشی از دلیل آن، بهینه سازی حافظه و عمر باتری دستگاه است.

آپدیت برنامه های موبایل

برخی از این به روز رسانی‌ها ممکن است هیچ ویژگی جدیدی به برنامه اضافه نکند؛ اما مطمئن باشید بر روی مصرف باتری موبایل شما تاثیر خواهد گذاشت. به روز رسانی دستی برای افزایش عمر باتری، مفیدتر از آپدیت اتوماتیک است.

تذکر: تلفن همراه خود را همواره به روز کنید و فقط برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید را نگه دارید و اپلیکیشن‌های بی مصرف را پاک کنید. تلفن همراه شما جای علاقمندی‌های قدیمی نیست.

بنابراین یک برنامه را به صرف اینکه در گذشته برای شما مفید بوده نگه ندارید! فراموش نکنید هر برنامه‌ای که روی موبایل شما نصب شده، به نوعی در حال تخلیه شارژ باتری است.

از پس زمینه‌های تیره استفاده کنید

بیشتر مردم عاشق پس زمینه به ویژه از نوع متحرک آن هستند ( این یکی از جالب‌ترین قسمت‌های داشتن تلفن همراه است). اما این لذت تماشایی، ممکن است به قیمت افزایش مصرف شارژ باتری موبایل شما تمام شود. استفاده از پس زمینه‌های تیره می‌تواند به کاهش مصرف باتری موبایل شما کمک کند؛ زیرا پیکسل‌های تیره به انرژی کمتری برای نمایش تصاویر احتیاج دارند.

پس زمینه های تاریک در کاهش مصرف باتری موبایل موثر هستند

همچنین برای اینکه باتری تلفن همراه شما دیرتر تمام شود، بهتر است با بک گراندهای متحرک خداحافظی کنید. پس زمینه‌های ثابت اگر چه به زیبایی نوع متحرک آن نیستند، اما انرژی کمتری نیز از باتری شما مصرف می‌کنند.

نور صفحه نمایش را کم کنید

صفحه نمایش‌هایی با روشنایی زیاد، نه تنها باتری موبایل را سریعا تخلیه می‌کنند؛ بلکه به چشم شما نیز آسیب می‌رسانند. همیشه روشنایی صفحه موبایل خود را در پایین‌ترین حالتی که با آن راحت هستید قرار دهید.

کاهش نور صفحه نمایش برای بهینه سازی باتری موبایل

ابتدا میزان روشنایی صفحه را که به طور خودکار از طریق تلفن تنظیم شده است، با روشنایی بهینه برای چشمان خود مقایسه کنید. در بیشتر موارد روشنایی که به صورت اتوماتیک برای صفحه در نظر گرفته می‌شود، بیشتر از مقدار مورد نیاز است؛ بنابراین بدون ترس یا نگرانی آن را کم کنید.

خدمات لوکیشن یا موقعیت مکانی را غیر فعال کنید

به جز مواردی معدود در شبانه روز (مانند زمانی که از برنامه‌های مسافرتی استفاده می‌کنیم و یا می‌خواهیم آدرس دقیق خود را در قسمتی از یک برنامه درج نماییم) ما نیازی به خدمات مربوط به لوکیشن یا موقعیت جغرافیایی خود نداریم.

خدمات لوکیشن را غیر فعال کنید

لزومی ندارد تمامی برنامه‌هایی که ما بر روی موبایل خود نصب می‌کنیم؛ به لوکیشن ما دسترسی داشته باشند؛ بنابراین می‌توانیم برای آن‌ها خدمات این بخش را غیر فعال نماییم. این کار البته برای برنامه‌هایی مانند اسنپ، ممکن است به غیر فعال شدن کاملا آن‌ها منجر شود.

از اپلیکیشن‌های بهینه ساز باتری استفاده کنید

همانند تمامی جنبه‌های دیگر، برنامه‌هایی نیز برای بهینه سازی مصرف باتری تلفن همراه طراحی شده‌اند که می‌توانید یکی از آن‌ها را دانلود و نصب نمایید. این برنامه‌ها به شما می‌گویند که چه برنامه‌ها یا عملکردهایی، در حال استفاده از باتری تلفن هستند.

برنامه بهینه ساز باتری

آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که به صورت دستی به اعمال برخی تنظیمات جهت کاهش مصرف باتری موبایل خود بپردازید. همچنین بد نیست بدانید برخی از برنامه‌ها دارای امکاناتی هستند که به شما در پیکربندی تنظیمات دستگاه، برای به حداکثر رساندن عمر باتری کمک می‌کنند.

در دستگاه‌های اندرویدی، برنامه AccuBattery می‌تواند به عنوان یک برنامه بهینه‌ساز مصرف باتری کمک زیادی بکند. با استفاده از لینک زیر، وارد فروشگاه گوگل پلی شده و این اپلیکیشن مفید و کاربردی را در تلفن همراه اندرویدی خود نصب کنید.

دانلود برنامه از گوگل پلی

این برنامه به شما می‌گوید که چه برنامه‌هایی در حال حاضر بیشترین شارژ باتری را مصرف می‌کنند. همچنین با استفاده از امکانات آن، می‌توانید به اعمال تنظیماتی جهت کاهش مصرف شارژ موبایل خود بپردازید.

برای کاربرانی که از دستگاه‌های iOS نیز استفاده می‌کنند، دانلود و نصب برنامه Battery HD+ توصیه می‌شود. با ضربه زدن روی لینک زیر، وارد فروشگاه اپ استور شده و این اپلیکیشن مهم را دانلود و نصب نمایید.

دانلود برنامه از اپ استور

این برنامه یک پنل مدیریتی مناسب جهت تحلیل و بهینه سازی مصرف شارژ باتری گوشی همراه، در اختیار شما قرار می‌دهد.

حالت Power-Saving را فراموش نکنید

این حالت در اکثر گوشی‌های اندروید و iOS تعبیه شده و می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. این حالت، عملکردهای تلفن همراه شما به صورت خودکار بر روی وضعیتی تنظیم خواهد کرد که کمترین مصرف برق را به همراه داشته باشند. حالت کم مصرف، تمام ویژگی‌های غیر ضروری را خاموش می‌کند.

در گوشی‌های iOS می‌توانید از طریق مسیر زیر به این حالت دسترسی داشته باشید:

Settings > Battery > Low Power Mode 

گوشی‌های اندروید نیز از طریق مسیر زیر، حالت صرفه جویی در مصرف شارژ باتری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند

Device Care > Battery > Power Mode

کاهش مصرف باتری شیائومی

مواردی که در قسمت‌های قبل به آن‌ها اشاره شد، به طور کلی و برای تمامی تلفن‌های همراه کاربرد داشتند. در این قسمت قصد داریم به بررسی کاهش مصرف باتری شیائومی به عنوان یکی از محبوب‌ترین برندهای گوشی موبایل در کشورمان بپردازیم.

کاربران تلفن‌های همراه شیائومی، برای کاهش مصرف باتری دستگاه خود، باید به سراغ قابلیت مفید و کاربردی developer options بروند. این ابزار، گزینه‌های مختلفی را برای افزایش عمر مصرفی باتری تلفن‌های همراه شیائومی، در اختیار شما قرار خواهد داد. برای فعال کردن این قابلیت، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد بخش تنظیمات یا Setting تلفن همراه خود شوید.
  • وارد منوی phone یا my device شوید.
  • 7 بار روی گزینه “MIUI Version” ضربه بزنید.
بعد از فعال کردن developer options دوباره وارد بخش تنظیمات شده و از قسمت Additional settings روی Developer options ضربه بزنید. در این صفحه، باید به دنبال گزینه “Force GPU rendering” باشید و آن را فعال کنید.

Force GPU rendering باعث می‌شود که پردازنده ما مجبور نباشد تمامی دستورهای رندر صفحه را پردازش نماید. این اتفاق در نهایت منجر به کاهش بار GPU و کمتر شدن مصرف باتری تلفن همراه خواهد شد.

فعال کردن گزینه “Disable HW overlay” نیز سبب می‌شود انرژی مصرف شده در GPU به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نموده و باتری گوشی برای مدت زمان بیشتری دوام بیاورد.

کاهش مصرف باتری گوشی سامسونگ

تلفن‌های همراه سامسونگ نیز هم‌چنان در بازارهای کشورمان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. علاوه بر روش‌های معرفی شده در قسمت‌های قبل، از یک روش اختصاصی نیز می‌توانید برای کاهش مصرف باتری این تلفن‌های همراه استفاده کنید.

AOD یا همان Always On Display قابلیتی است که باعث می‌شود بدون فعال کردن صفحه نمایش، به اطلاعاتی از قبیل ساعت، تاریخ و … دسترسی داشته باشید. به طور طبیعی، هر فعالیتی که باعث شود صفحه نمایش شما همیشه روشن باشد، مقداری انرژی از باتری شما مصرف می‌کند. به همین دلیل، خاموش کردن AOD یک روش مفید و کاربردی برای کاهش مصرف باتری موبایل سامسونگ است.

برای خاموش کردن AOD در تلفن‌های همراه سامسونگ باید مطابق مراحل زیر جلو بروید:

  • وارد بخش تنظیمات یا همان Setting تلفن همراه خود شوید.
  • در منوی تنظیمات، به دنبال گزینه “Lock screen and security” باشید.
  • در صفحه جدید، از بخش  Lock screen روی گزینه Always On Display ضربه بزنید.
  • با کشیدن تاگل به سمت چپ، وضعیت AOD را غیرفعال یا Off کنید. aod را غیرفعال کنید

کلام پایانی

تمامی مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، می‌توانند باعث کاهش مصرف باتری موبایل شما شوند. اما نکته‌ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که کاهش کارایی باتری تلفن همراه با گذشت زمان، امری اجتناب ناپذیر است.

بنابراین انتظار نداشته باشید که باتری موبایل شما همیشه مانند روز اول کار کند. اما با رعایت مواردی که گفته شدند، می‌توانید زمان بیشتری از باتری گوشی خود استفاده نمایید.

چرا باتری تلفن به سرعت در حال تخلیه است؟

این اتفاق معمولا به دلیل اجرای برخی از برنامه‌ها در پس زمینه یا بک گراند تلفن همراه شما رخ می‌دهد. این برنامه‌ها بدون نشانه یا علامت خاصی اجرا می‌شوند و کاربران معمولا متوجه آن‌ها نخواهند شد.

چه چیزی باعث کاهش عمر باتری تلفن می شود؟

مواردی از قبیل اتصال مداوم تلفن همراه به شارژر، اجرای همیشگی برنامه‌ها در پس زمینه، شارژ کردن از طریق usb کامپیوتر و … می‌توانند منجر به کاهش عمر باتری تلفن شوند.

چگونه می توانم جلوی تخلیه باتری تلفن خود را بگیرم؟

برای جلوگیری از تخلیه سریع باتری تلفن می‌توانید قابلیت‌های اضافی از قبیل بلوتوث، جی پی اس و … را غیرفعال کنید. هم‌چنین برنامه‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را پاک کرده و همواره از حالت صرفه جویی در مصرف باتری نیز استفاده نمایید.

5 | (2)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//