فرق 5G و 4G در چیست؟ مزایای اینترنت پرسرعت 5G

وقتی درباره فرق 5G و 4G صحبت می‌کنیم، منظورمان اتصال است. اتصال یک معیار ایده آل برای ارزیابی قدرت، کیفیت و ارزش اینترنت است. اما آیا سرعت 5G در مقایسه با 4G به همان اندازه که برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند یک تغییر بزرگ در دنیای اینترنت ایجاد می‌کند؟

تراکم جمعیت، سرعت و مسافت بر سرعت ارتباط دستگاه‌ها با هم در یک شبکه تأثیر می‌گذارد. بسیاری از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که شبکه‌های 5G عملکرد مربوط به موارد را بهبود می‌بخشد و ویژگی‌های شبکه مانند پویایی، انرژی، سرعت و دامنه خدمات را افزایش می‌دهد. همه این‌ها بر روی کاغذ ساده به نظر می‌رسد اما در مقیاس جهانی اثرات قابل توجهی دارد. بهره‌وری بهتر یعنی اینترنت 5G انرژی کم‌تری نسبت به 4G LTE هدر می‌دهد. اتصال بهتر به این معنی است که میلیون‌ها نفر که در شهرهای پرجمعیت زندگی می‌کنند بتوانند هم‌زمان بدون ایجاد مشکل در تأخیر یا سرعت اینترنت به یکدیگر وصل شوند. پویایی بهتر به این معنی است که بتوانیم در هنگام مسافرت سریع‌تر از همیشه در ارتباط باشیم.

بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در حال حاضر اینترنت پرسرعت 5G را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. اما هنوز در دسترس اکثر بازارهای مصرفی نیست. ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی کم کم 5G را در شبکه‌ها و برنامه‌های خود ادغام می‌کنند که به نوبه خود نیاز به نسل جدیدی از دستگاه‌ها خواهد داشت. هنگامی که 5G به راحتی در دسترس همه قرار گیرد، چه تاثیری بر زندگی ما خواهد داشت؟ دانستن اینکه شبکه‌های قبلی در گذشته چه تاثیری داشته‌اند می‌تواند تصوری از اثرات 5G در آینده به ما نشان دهد.

تاریخچه فناوری موبایل

هر نسل از استانداردهای ارتباط بی‌سیم پیشرفت‌هایی را در این فناوری به ارمغان آورده است. اما چرا 5G به عنوان مهم‌ترین جهش در تاریخ ارتباطات بی‌سیم تلقی می‌شود؟ بیایید به دستاوردهای هر نسل بپردازیم.

هنگامی که شبکه‌های 2G به طور تجاری در سال 1992 راه‌اندازی شدند، فناوری موبایل در حال پیشروی بود. اولین نسل ارتباط بی‌سیم (1G) که یک فناوری آنالوگ بود، 2G با فناوری دیجیتال معرفی شد. 2G درها را برای تصاویر، پیام‌های رسانه‌ای، متن و مکالمات تلفنی رمزگذاری شده دیجیتالی برای ارسال به شبکه‌های مختلف باز کرد.

فناوری‌های جدید بعدی 2G را طی سال‌ها از بین بردند، اما هنوز بخش‌های بزرگی از کره زمین به شبکه‌های 2G متکی است. بخش‌هایی از اروپا، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و آفریقا برای ارتباطات از شبکه‌های 2G استفاده می‌کنند.

تاریخچه فناوری موبایل

نسل سوم اینترنت (3G) در سال 2001 به بازار معرفی شد و از قابلیت‌های بی‌سیم بهره برد که تا به امروز هم در حال استفاده از آن‌ها هستیم. 3G فناوری تلفن‌های هوشمند را به ما ارائه داد که به ما امکان می دهد در وب جستجو کنیم ، تصاویر را به اشتراک بگذاریم ، فیلم بارگذاری کنیم و عملکردهای دیگری که قبلاً غیرممکن بود را انجام دهیم.

ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی اهداف بزرگی برای این نسل داشتند. آن‌ها به دنبال برقراری ارتباط كامل، پتانسیل گسترده‌تر داده‌ها، تحویل داده‌ها و گسترده‌ترین طیف برنامه‌های تاریخ بودند. از همه مهم‌تر، آن‌ها قصد داشتند تا همه این خدمات را با کم‌ترین هزینه در اختیار مشتریان خود قرار دهند. بالاخره از طریق توسعه سیستم ارتباطات سیار جهانی، یک زیرساخت شبکه‌ای که بهترین عناصر 2G را با فناوری‌های جدیدتر 3G ترکیب کرده است، به این اهداف دست یافتند.

پرش بین نسل سوم و چهارم اتصال به شبکه بزرگ‌ترین صنعتی بود که تاکنون تجربه می‌کردیم. انتقال از 3G به 4G بدون دستیابی به موفقیت‌های فناوری در صنایع مختلف طی دهه قبل نمی‌توانست انجام شود. فناوری 4G که شناخته‌شده‌ترین آن 4G LTE (نسل چهارم اینترنت موبایل) است شکل گرفت. انعطاف‌پذیری و قابلیت اطمینان ارائه‌شده توسط این فناوری بی‌نظیر بود و بسیاری از صنایع فواید حضور در یک شبکه بسیار سریع‌تر را تجربه کردند.

مهم‌ترین ویژگی نسل چهارم این است که تلفن‌های هوشمند را به رایانه‌های قدرتمندی تبدیل کرده است که در جیب‌های ما قرار می‌گیرند. با معرفی جریان HD و سرعت بخشیدن به مرور وب باعث شد بسیاری از کارهایی که ما در رایانه‌های رومیزی یا لپ تاپ انجام می‌دهیم با تلفن هوشمند انجام گیرد. با استفاده از نسل چهارم اینترنت 4G، تقریباً در هر مکانی که کار می‌کنیم با کمترین تأخیر می‌توانیم ارتباط پایدار برقرار کنیم.

5G چیست و چگونه کار می‌کند؟

اکنون به 5G (نسل پنجم اینترنت موبایل) می‌رسیم که حامل‌ها به تدریج در شهرهای منتخب در سراسر جهان در حال چرخش هستند. ظهور این فناوری بیش از یک دهه طول کشید و با سرعت بالاتر بارگذاری و کاهش شدید زمان تأخیر، می‌تواند جایگزین فناوری 4G LTE شود.

5G با عملکرد در سه باند، زمان تأخیر بسیار کمی دارد. این سه باند، یک اتصال انعطاف‌پذیر و قابل‌انعطاف ایجاد می‌کند که با چگونگی و مکان اتصال کاربر سازگار است. این اینترنت پرسرعت احتمالاً تا پایان سال 2020 در هر منطقه بزرگ مترو در سراسر ایالات متحده در دسترس خواهد بود.

باند با فرکانس بالا از سه باند این نسل، در اطراف برج‌هایی قرار دارد که اتصالات فوق‌العاده سریع و مسافت‌های کوتاه را ارائه می‌دهند. این برج‌های کوچک در مناطق پر ازدحام و پرجمعیت، مانند استادیوم‌های فوتبال و مراکز همایش مستقر می‌شوند. پیشرفت‌های اخیر دامنه مؤثر آنتن‌های 5G را افزایش داده است، اما این بدان معنی نیست که آن‌ها از نقایصی برخوردار نیستند. برخلاف سیگنال‌های باند کم و باند میانه، موانع جسمی مانع سیگنال‌های باند بالا می‌شوند. دیوارها، ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها می‌توانند دامنه آنتن‌های باند بالا را کاهش دهند و انواع خاصی از شیشه و سایر مواد می‌توانند سیگنال‌های آنها را کاملاً مسدود کنند.

آنتن 5G

5G از امواج رادیویی با فرکانس بالا که قبلاً غیرقابل دسترسی بود، بین 30 تا 300 گیگاهرتز بهره می‌برد. به عنوان “mmWave” تبلیغ و به بازار عرضه شدند. اما به دلیل هزینه زیاد و مقررات سخت‌گیرانه دولت، هم‌چنان کنار مانده‌اند. در بعضی از تلفن‌های هوشمند این آنتن تعبیه شده است و از اینترنت 5G پشتیبانی می‌کنند. اگرچه این امواج جدید شبکه باعث افزایش سرعت فوق‌العاده‌ای می‌شوند. اما فرکانس‌های بالاتر مشکل بیشتری با نفوذ در موانع و شی دارند. به همین دلیل WiFi 2.4 گیگاهرتزی برای خانه‌ای با دیوارهای ضخیم سیمانی مناسب است. در حالی که 5 گیگاهرتز برای دست‌یابی به سرعت‌های بالا در یک شبکه مطلوب است.

زیرساخت‌های 5G کمی پیچیده‌تر از 4G برای فعال‌سازی و توزیع خواهد بود. تقویت‌کننده‌های سیگنال و تجهیزات ویژه طراحی شده در مکان‌های عمومی از جمله استادیوم‌ها، مراکز خرید، سالن‌های تئاتر و … مورد نیاز خواهد بود. وقتی زیرساخت‌ها کامل توسعه یابند، این عوارض جانبی کاهش پیدا می‌کنند. اما فرق 5G و 4G چیست؟

تاثیر 5G و 4G

فرق 5G و 4G چیست؟

فرق 5G و 4G چیست

با استفاده از باندهای جداگانه برای برقراری ارتباط، اینترنت پرسرعت 5G هوشمند‌تر، با انرژی کارآمدتر و سریع‌تر از هر یک از پیشینیان خود است. برخی پیش بینی می‌کنند رمقایسه با 4G، تقریباً 10 برابر سریع‌تر از شبکه فعلی شما خواهد بود.

در حالی‌که 4G اغلب در ساعات اوج مصرف به سختی می‌افتد و سرعت را کاهش می‌دهد، 5G به تعداد بیشتری کاربر امکان اتصال هم‌زمان را می‌دهد. این ویژگی مشکل کندی شبکه را از بین می‌برد و به کاربران امکان می‌دهد تلویزیون زنده را با کم‌ترین کندی تماشا کنند. اما کارشناسان صنعت ادعا می‌کنند که کاهش تاخیر و سرعت بالا تنها قابلیت کوچکی برای این فناوری امیدوارکننده است و فناوری‌های آینده از اتصال 5G به پیشرفتی برای تأمین برخی از مهم‌ترین پیشرفت‌های ارتباطی استفاده خواهد کرد.

اکثر ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در حال حاضر به دنبال سرمایه‌گذاری در روترهای 5G Wi-Fi هستند. زیرا اتصال با این شبکه به اندازه کافی پایدار است تا به راحتی دستگاه‌های خانگی از شبکه 5G استفاده کنند.

سرعت 5G چقدر است؟

فرق 5G و 4G در میزان سرعتی است که نسل پنجم اینترنت موبایل ارائه می‌کند. کارشناسان پیش بینی می‌کنند 5G نسبت به نسل‌های قبلی 10 برابر سریع‌تر باشد. این سرعت بسیار گسترده باعث ایجاد فرصت‌های هیجان‌انگیز بسیاری برای صنایع و مصرف‌کنندگان می‌شود. به عنوان مثال، افزایش اتصال به معنی تماس ویدیویی با وضوح فوق‌العاده 4K است. 4K استاندارد صنعت فیلم‌های دیجیتال تجاری است.

در تصویر زیر قدرت سیگنال به سرعت شبکه در اینترنت 4G را در مقابل 5G مشاهده می‌کنید.

مزایای اینترنت پرسرعت 5G

تأخیر کم عامل اصلی فرق 5G و 4G است. این مزیت به تنهایی کافی است تا بسیاری از بزرگ‌ترین صنایع جهان را به خود اختصاص دهد تا بتوانند هر چه سریع‌تر این شبکه را در اختیار بگیرند. برخی از کارشناسان صنعت پیش بینی می‌کنند که 5G در نهایت به ایجاد شهرهای هوشمند و سایر پروژه‌های بزرگ خواهد شد. اما چگونه این فناوری جدید بر مصرف‌کنندگان در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد:

  • خدمات بهداشتی: ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی می‌توانند برای ردیابی بیماران و به اشتراک‌گذاری اطلاعات سریع‌تر از گذشته، شبکه‌های حسگر ایجاد کنند.
  • بهبود زیر ساخت‌ها: ارتباط بهتر به معنای مسافرت و توزیع کارآمدتر کالا و خدمات در سراسر جهان است.
  • امنیت عمومی: یک شبکه گسترده و زمان واکنش سریع باعث می‌شود کارهای عمومی به سرعت به حوادث و شرایط اضطراری پاسخ دهد و شهرداری‌ها می‌توانند سریع و با کاهش هزینه وارد عمل شوند.
  • وسایل نقلیه هوشمند: 5G به وسایل نقلیه امکان برقراری ارتباط بین خود و زیرساخت‌های موجود در جاده، بهبود ایمنی و هشدار دادن رانندگان نسبت به شرایط سفر و اطلاعات مربوط به عملکرد را می‌دهد.
5 | (1)
منبع synopsys
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//