سیستم عامل iOS 14 | بررسی کامل قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید

اولین سخنرانی افتتاحیه WWDC  ( کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل ) به صورت آنلاین و به صورت مستقیم در YouTube  پخش شد و مطمئناً تا سال‌ها در اذهان باقی خواهد ماند. برای خیلی‌ها این یک رویداد مهم است؛ چرا که سرانجام اپل از اینتل جدا شد و سیلیکون سفارشی خود را برای Mac منتشر کرد. قطعاً بسیاری از آن، به عنوان یکی از جدی‌ترین به روز رسانی‌های iOS که در طی سال‌های گذشته انجام داده است، یاد خواهند کرد.

iOS 14 شب گذشته با تعدادی پیشرفت‌های جدید برای بالا رفتن کیفیت زندگی و همچنین قابلیت‌های نوآورانه معرفی شد. البته هنوز زمان زیادی تا رسیدن iOS 14 به لیست دستگاه‌های پشتیبانی شده باقی مانده است؛ اما بدون شک ارزش انتظار کشیدن را خواهد داشت. شاید باید از خود بپرسید حالا که iOS 14 بسیاری از ویژگی‌های مهم اندروید  را پذیرفته است، آیا خرید یک گوشی اندرویدی منطقی‌تر نیست؟

ابزارک‌ها : بالاخره در حد عالی!

iOS 14 یک تغییر بسیار شدید در الگوی بصری صفحه اصلی ایجاد کرده است. خیلی عجیب نیست اگر بگوییم از زمانی که طراحی Skeuomorphic جایگزین طراحی مسطح iOS 7 شد که همه ما آن را خیلی دوست داشتیم و از آن استقبال کردیم، iOS دیگر چنین تغییرات اساسی را ایجاد نکرده بود. ممکن است ابزارک‌های صفحه اصلی و برنامه کتابخانه در یک صفحه نباشند؛ اما باز هم نحوه کارکرد شما با تلفن همراه را برای همیشه تغییر می‌دهد.

ابزارک‌ها دوباره طراحی شده اند. با اینکه آنها هنوز هم اطلاعات مفید را در یک نگاه به شما نشان می‌دهند؛ اما از این به بعد فوق‌العاده عالی هستند. ابزارک‌هایی که قبلاً به پنجره اختصاصی در سمت چپ صفحه اصلی محدود شده بودند، اکنون می‌توانند آزادانه به هر طرف جابجا شوند، از طریق صفحه اصلی تغییر اندازه دهند و با نمادهای برنامه شما مطابقت داشته باشند.

ویژگی های جدید سیستم عامل IOS 14

حتی در صورت تمایل می‌توانید آیکون‌های برنامه را به نفع ابزارک‌های جدید کاملاً کنار بگذارید. بهترین ویژگی ابزارک‌های جدید این است که هماهنگ به نظر می‌رسند و از زیبایی عناصر اطراف خود پیروی می‌کنند. همین باعث می‌شود آنها بسیار طبیعی به نظر برسند و حس اضافی بودن در صفحه را نداشته باشند. یکی دیگر از خوبی‌های در کنار هم بودن ابزارک‌ها این است که به شما اجازه می‌دهد خودتان یک آلبوم با ابزارک‌های کمتر ایجاد کنید. اسکرول کردن و کار با آنها تقریباً مشابه استفاده از Apple Watch  است.

یاد می‌گیرید که برنامه کتابخانه را دوست داشته باشید

یکی دیگر از ابزارک‌های جذاب در صفحه اصلی iOS (که با بهم ریختگی آیکون‌ها شبیه به یک میدان جنگ می‌شود!( App Library یا برنامه کتابخانه است. دیگر دوره‌ای داشتن تعداد یک عالمه صفحه اصلی طبقه بندی نشده با برنامه‌ها و فایل‌های پراکنده گذشته است. برای باز کردن برنامه مورد نیاز خود، دیگر احتیاجی به حافظه گوشی نخواهید داشت. به لطف برنامه کتابخانه، فقط چند ضربه با مرتب کردن صفحه اصلی هوم آیفون و سازماندهی منظم همه برنامه‌ها در دسته‌های مشخص فاصله دارید.

کتابخانه های جذب از ویژگی های جدید سیستم عامل اپل

حالا با پوشه‌هایی که خودتان می‌توانید ایجاد کنید چه تفاوتی دارد؟ برنامه ساده کتابخانه مرتب سازی را برای شما انجام می‌دهد، حتی اگر صدها برنامه نصب شده داشته باشید و برای همین می‌توانید به شدت در وقت خود صرفه جویی کنید. برنامه کتابخانه به یک شکل دیگر هم وقت شما را صرفه جویی می‌کند؛ آن هم با ضربه زدن روی نوار جستجو در بالای صفحه که نه تنها به شما این امکان می‌دهد یک برنامه خاص را جستجو کنید؛ بلکه همه برنامه‌های شما را در یک لیست به ترتیب حروف الفبا مرتب می‌کند. برای همین، پیدا کردن برنامه مورد نظری که دنبالش می‌گردید بسیار آسان است.

حالا دیگر تماس‌های ورودی اضطراب کمتری ایجاد می‌کنند

تماس های ورودی در ios 14

اپل سرانجام تلاش کرد و برای تماس‌های ورودی، یک صفحه تماس فشرده با iOS 14 معرفی کرد. دیگر در حین کار با گوشی، ناگهان با دریافت تماس کارتان متوقف نخواهد شد؛ زیرا تماس‌ها اکنون می‌توانند به صورت بنرهایی در بالای صفحه اصلی شما نمایش داده شوند. این بنرها می‌توانند جابجا شوند و برای همین تماس شما قطع نمی‌شود. با این حال، اگر هنوز همان پنجره تمام صفحه تماس ورودی قدیمی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید آن را انتخاب کنید.

در این ویدئو با سیستم عامل iOS 14 بیشتر آشنا خواهید شد

 

تصویر در تصویر اینجا است

Picture-in-Picture(تصویر در تصویر) و با نام مختصر PiP، قبلا در iOS9 و فقط در آیپد ارائه شد. در کمال تعجب، این نسخه در آیفون در دسترس نبود تا اینکه بلاخره با iOS 14 ظاهر شد. به لطف این ویژگی جدید، اکنون می‌توانید هنگام ارسال ایمیل یا جستجو در وب، به تماشای فیلم‌های خود در یک پخش کننده مینی و جمع و جور ادامه دهید. این قابلیت امکان کار کردن بدون هیچ وقفه‌ای را به شما می‌دهد. البته احتمالاً PiP در نمایشگرهای بزرگ‌تر آیپد بیشتر از صفحه نمایش محدودی که در آیفون وجود دارد، مفید است؛ اما با این وجود داشتن گزینه PiP خبر خوبی است و در حال حاضر فقط با انتخاب برنامه‌های محبوب کار می‌کند.

پیام‌ها و اموجی‌ها

از این به بعد پیام‌ها هم مثل یک برنامه چت کامل به نظر می‌رسند و از هر جهت تحت پشتیبانی قرار می‌گیرند. شما می‌توانید مخاطبین خاص خود را در یک گروه چت عضو کنید. آنها حتی اگر چت گروهی را هم بی صدا کرده باشند، ارسال پیام به آنها هشدار می‌دهد. پاسخ‌های درون شبکه‌ای هم یکی دیگر از ویژگی‌های نجات دهنده زندگی است که تجربه گفتگوهای دسته جمعی را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. حتی چت‌های گروهی می‌توانند با یک تصویر کوچک دلخواه هم تزئین شوند و با این کار آنها را شخصی سازی کنید!

حرف از شخصی سازی شد، حالا دیگر گزینه‌های بیشتری برای شخصی سازی اموجی‌ها وجود دارد. شما می‌توانید یک خون آشام بزرگ صورتی را با یک کلاه گاوچران و تعداد زیادی پیرسینگ درست کنید! این واقعاً یک پیروزی بزرگ نیست؟ امکانات شخصی سازی کردن قطعاً تمامی ندارند؛ اما درحال حاضر و با این قابلیت فکر نمی‌کنیم هنوز هم کسی در انتخاب‌های خود محدود باشد.

Siri جمع و جور

احتمالاً با الهام گرفتن از تازه‌ترین دستیار مجازی گوگل که سال گذشته معرفی شد، اپل هم دستیار مجازی تمام صفحه و تاریخ دار خود، یعنی سیری را به طور کامل از بین برده است. دستیار مجازی کنونی اطلاعات را در بنرهای تر و تمیزتر و نزدیک بالای صفحه نمایش قرار می‌دهد و دیگر کار شما را قطع نمی‌کند. تغییر بزرگی که از مدت‌ها پیش لازم بود و احتمالاً همان تغییری است که به سیری کمک خواهد کرد افراد بیشتری از طراحی قدیمی آن دل بکنند.

iOS 14 و ویژگی‌های جزئی دیگر

طبق معمول همراه با به روز رسانی iOS، تعداد زیادی ویژگی‌های کوچک هم وجود دارد که اعمال آنها به هیچ عنوان وقت‌گیر نیست؛ اما به محض اینکه شروع به کار می‌کنند، خود را به رخ کاربران می‌کشند. طبیعتاً این مورد در iOS 14 هم وجود دارد. در اینجا تعدادی از قابلیت‌های جذاب و جدید وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید:

  • با زدن دو یا سه ضربه پشت آیفون می‌توانید یک شورتکات از پیش تعریف شده را راه اندازی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید با دوبار ضربه زدن روی آیفون خود دوربین را راه اندازی کنید یا حتی آن را با یک شورتکات خودکار سفارشی جایگزین کنید. با این حال، این ویژگی جدید دارای محدودیت‌های سخت افزاری هم است؛ زیرا فقط در آیفون‌هایی که دارای Tap to Wake هستند کار می‌کند (iPhone X، XS and XS Max، XR، ۱۱، ۱۱ Pro، ۱۱ Pro Max). متاسفانه آیفون‌های قدیمی‌تر (۶s ، ۶s Plus ، SE 1st Gen ، ۷ ، ۷ Plus ، ۸ ، ۸ Plus و SE 2nd Gen) از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.
  •  می‌توانید دوربین جلوی خود را به یک آینه تبدیل کنید و به طور پیش نمایش سلفی بگیرید

ویژگی های باورنکردنی سیستم عامل آی او اس 14

  • تعداد زیادی اموجی در صفحه کلید iOS موجود است. پیگیری همه موارد جدیدی که بی خبر اضافه می‌شوند دشوار است؛ اما از این به بعد اپل هوای شما را دارد. از این پس ویژگی جدیدی برای جستجوی اموجی‌ها وجود دارد که به شما این امکان می‌دهد دقیقاً همان شکلکی را که می‌خواهید پیدا کنید. البته وجود دیکته بر روی دستگاه ایفون هم یکی دیگر از قابلیت‌های لیست ما است.
  • دیگر می‌توانید برای هر روز هفته آلارم‌های جداگانه تنظیم کنید. حتی در صورت تشخیص آلارم‌های آتش سوزی، دود یا آژیرهای خطر، میو گربه، پارس سگ، آلارم‌های لوازم خانگی، زنگ‌ در، شیر آب، گریه نوزادان، فریاد، بوق ماشین یا ضربات در، صدا به شما هشدار می‌دهد. این یک ویژگی جدید و بسیار به درد بخور برای کمک به افرادی است که مشکل شنوایی دارند. همچنین به طور خودکار و پیشرفته، با برنامه شورتکات هم کار می‌کند.
  • یک بخش NFC Tag Reader جدید برای کنترل مرکزی موجود است.
  • پاییز آمد و آیفون خود را به iOS 14 به روز رسانی کرد. برای همین، از این به بعد ایرپادهای شما می‌توانند به طور خودکار جابجا شوند و به دستگاه‌ مورد نظر اپل شما وصل شود. این باعث می‌شود که سرعت جستجو برای دستگاه سریع تر شود.

تعدادی ویژگی‌های جزئی و بسیار کوچک دیگری هم وجود دارد که همراه با سیستم عامل iOS 14 ارائه می‌شوند؛ اما به دلیل اختصار از ذکر آنها خودداری می‌کنیم.

نتیجه گیری

iOS هرگز تا این حد شبیه اندروید نبوده است. این یعنی اینکه طرفدار کاربران است. iOS و اندروید طی این سال‌ها چندین قابلیت را از یکدیگر یاد گرفته‌اند و بسیاری از آنها فقط در اندروید یا iOS دردسترس بودند؛ اما از این به بعد در هر دو سیستم عامل در دسترس قرار گرفتند.

این چیز بسیار خوبی است. مهم نیست که چه کسی اول این کار را انجام داده یا چه کسی بهتر آن را انجام داده است، مهم این است که هر دو سیستم عامل به تدریج تجربه کاربر را با استفاده از قابلیت‌های به درد بخور و مفید بهبود می‌بخشند. اگر کسی هرگز نخواهد از چیزی ایده یا الهام بگیرد، ما هنوز هم در عصر تاریکی به سر خواهیم بود.

به نظر می‌رسد که به روزرسانی iOS 14 همانی است که طرفداران سال‌ها به دنبال آن می‌گشتند. ارائه چندین مورد برای بالا رفتن کیفیت زندگی، مطمئناً نه تنها کاربران طولانی مدت iOS را راضی می‌کند، بلکه باعث استقبال بیشتر مهاجران اندرویدی هم می‌شوند. با بهبود عملکرد قسمت امنیتی iOS  و چند به روزرسانی در قسمت‌های قدیمی iOS، کاملاً منطقی بود که iOS 14 سرانجام بعضی از مزاحمت‌های جزئی حیوانات خانگی را حل کند و جذابیت بصری سیستم عامل را هم بهبود بخشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.