تفاوت دانلود و آپلود

دانلود و آپلود چیست؟

اصطلاحات ” آپلود ” و ” دانلود ” برای اشاره به انواع نقل و انتقالات داده های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت میان این دو جهت ارسال فایل های در حال انتقال است. کلمه load به معنی بار است. پس Downlod یعنی پایین گذاشتن بار و Upload یعنی بالا گذاشتن بار.

فایل های ارسال شده از یک کامپیوتر و یا دیگر دستگاه های الکترونیکی به یک سرور مرکزی منتقل می شوند که این فرآیند آپلود نام دارد. در دانلود، فایل ها از یک سرور به یک واحد محیطی کوچکتر، مانند کامپیوتر، گوشی های هوشمند و یا دیگر دستگاه منتقل می شوند. این دو نوع مختلف از انتقال از طریق اینترنت است. فایل های دیجیتالی با فرمت های مختلف را می توان از طریق هر سیستمی مثل کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، گوشی موبایل و … که به اینترنت متصل است، آپلود یا دانلود کرد.

تفاوت دانلود و آپلود

آپلود کردن همان کاری است که صاحبان سایت ها انجام می دهند تا فایل هایی که می خواهند روی وبسایت خود قرار دهند در دسترس بازدید کنندگان قرار گیرد. یعنی تمامی فایل های قرار گرفته روی وب سایت ها اعم از تصاویر، فیلم ها، نرم افزار ها، موزیک و… همگی در فضایی آپلود شده اند. اما آپلود کردن فقط محدود به سایت ها نیست. شاید شما هم فرآیند آپلود را انجام داده باشید. ارسال عکس یا فیلم از طریق شبکه های اجتماعی به دوستانتان یک نوع آپلود است و وقتی دوست شما تصاویر را باز می کند، فایل را دانلود کرده است. فایل های آپلود شده در فضای اینترنت از طریق هر کاربری که لینک دانلود آن را در اختیار داشته باشد، قابل دسترسی است.

برخی از وب سایت ها، به کاربران فضایی ارائه می دهند که بتوانند فایل های خود را به راحتی و رایگان در آن آپلود کنند. این امکان نه تنها قابلیت به اشتراک گذاری فایل با سایر کاربران را فراهم می کند، بلکه حتی در زمانی که شما فضایی برای ذخیره سازی فایل های پر حجم خود ندارید نیز به کار خواهد آمد. شما می توانید در این گونه موارد فایل خود را آپلود کنید و لینک آن را نزد خود نگه دارید تا در زمان مناسب آن را دانلود کرده و استفاده کنید.

به زبان ساده می توان گفت:

 • آپلود فرآیند قرار دادن صفحات وب، تصاویر و فایل ها بر روی یک وب سرور است. برای ایجاد فایل قابل مشاهده برای همه در اینترنت، شما باید آن را آپلود کنید.
 • دانلود کردن روند گرفتن صفحات وب، تصاویر و فایل ها از یک وب سرور است. هنگامی که کاربران این فایل را به رایانه خود کپی می کنند، آن را بارگیری یا دانلود می کنند.
2 نظرات
 1. وحید می گوید

  سلام لطفا بنده را راهنمایی کنید
  اگر بخوام از کامپیوتر به درگاه بانک متصل بشم آیا این آپلود است یا دانلود ؟ و اینکه کلا باز کردن صفحات وب جزو آپلود حساب میشود یا دانلود ؟

  1. الهام ابراهیمی می گوید

   بازدید از سایت ها دانلود هست اما اگر چیزی رو داخل سایت بارگذاری کنید اون آپلود هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.