اینترنت 5G و مزایای آن چیست و چه زمانی عرضه می شود؟

اینترنت ۵G نسل پنجم شبکه تلفن همراه است که خبرهای پیرامون آن رو به افزایش می‌باشد. ۵G نسل بعدی اینترنت ۴G به حساب می‌آید. این فناوری سرعت اینترنت را ۱۰ تا ۲۰ برابر می‌کند. امکان اتصال هزاران کاربر را در یک لحظه به یک نقطه -بدون اینکه اختلالی در شبکه رخ دهد-، سرعت بالا، تاخیر کم و اینترنت اشیا (قابلیت اتصال وسایل مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت) از قابلیت‌های این فناوری جدید است. اما اینترنت ۵G چیست و چه مزایایی دارد؟ کارکرد این فناوری در کجاست و چه زمانی عرضه می‌شود؟ آیا برای استفاده از نسل پنجم شبکه تلفن همراه به گوشی جدید نیاز است؟ آیا ایران بستر مناسب برای عرضه این فناوری را خواهد داشت؟

اینترنت ۵G چیست؟

نسل پنجم اینترنت تلفن همراه یا اینترنت ۵G بعد از نسل چهارم (۴G)، سرعت اتصال به اینترنت بیشتری دارد. به طوری که سرعت دانلود و آپلود فایل چند برابر نسل ۴G است. این اینترنت پرسرعت بستری امن برای ارتباطات با ثبات برقرار می‌کند. انتظار می‌رود این نوع اینترنت، برای فناوری‌هایی مانند «اینترنت اشیا» به کار رود.

مزایای اینترنت ۵G

از برتری های این اینترنت نسل پنجم نسبت به اینترنت های قبلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالا بودن سرعت اینترنت

یکی از مزیت‌های نسل پنجم اینترنت سرعت بالا و چندین برابر آن نسبت به ۴G است. علاوه بر سرعت بالا، تاخیر بسیار پایین ۵G باعث کاربرد آن در بسیاری از موارد می‌شود. تصور کنید در بازی‌های آنلاین یک گیمر حرفه‌ای در سطح بین‌الملل با حریف خود بازی می‌کند. گیمر باید از اینترنتی با تاخیر پایین استفاده کند و با فشردن یک دکمه تغییرات به صورت آنی اعمال شود. اینترنت ۵G با تاخیر بسیار پایین‌تر از ۴G، این تغییرات و اطلاعات را ارسال می‌کند.

پهنای باند بیشتر

با بهره‌مندی از اینترنت ۵G قادر به تماشای ویدئوهایی با کیفیت بسیار بالا به صورت آنلاین خواهید بود. در حال حاضر ۴G قابلیت تماشای ویدئوهایی با کیفیت ۴K را دارد. اما اگر تمام کاربران بخواهند هم‌زمان فیلم را مشاهده کنند، شبکه مختل می‌شود.

سازگار با وسایل هوشمند

هم‌چنین با ورود نسل پنجم شبکه تلفن همراه و کاربرد آن در اینترنت اشیا و وسایل هوشمند، انسان دنیای جدیدی از تکنولوژی را تجربه خواهد کرد. بعضی از وسایل به حجم بیشتری از اینترنت نیاز دارند و بعضی به حجمی کمتر. ۵G نیاز هر وسیله درنظر گرفته و پهنای باند مناسب را در اختیار آن قرار می‌دهد. این امر شامل تلفن‌های هوشمند، خودرو، یخچال، عینک‌های واقعیت افزوده، ساعت‌های هوشمند و لباس‌ها می‌شود.

کاربرد آن در خودروهای هوشمند و اتصال آن‌ها به یکدیگر از مزیت دیگر این فناوری است. برای کنترل ترافیک خودروها باید در هر لحظه از خودروهای اطراف خود اطلاع داشته باشند. به همین دلیل به اینترنت پرسرعتی نیاز است تا بتواند به تمام خودروها با سرعت بالا سرویس بدهد.

اینترنت 5G

نیاز ما به فناوری ۵G

با گسترش روزافزون تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند به کاربران آن‌ها اضافه می‌شود. از طرفی استفاده از حجم زیادی از اینترنت برای تماشای ویدئوهای با کیفیت و پخش موسیقی انکارناپذیر است. رویای زندگی هوشمند به کمک اینترنت اشیا و کنترل وسایل مختلفی چون یخچال و خودروها احساس به وجود اینترنتی پرسرعت‌تر را بیشتر می‌کند.

با افزایش کاربران موبایل و اتصال همزمان آن‌ها به یک نقطه شبکه با اختلال روبرو خواهد شد. در صورتی که فناوری ۵G به راحتی امکان ارائه سرویس به هزاران گجت   به‌طور همزمان را دارد.

زمان عرضه این فناوری

نسل پنجم شبکه اینترنت تا سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد. عرضه آزمایشی آن در شهر Bournmouth واقع در انگلستان است شرکت مخابرات Ooredoo در قطر نیز این فناوری را به صورت محدود راه اندازی کرده است. قرار است کره جنوبی و چین نیز در سال ۲۰۱۹ سرویس‌های خود را عملیاتی کنند.

اینترنت ۵G در ایران

در سال ۲۰۱۹ شرکت‌های سازنده تلفن همراه خبر از تولید گوشی‌های مجهز به نسل پنجم اینترنت داده‌اند. ایران نیز در حال راه‌اندازی این شبکه پرسرعت است. شرکت‌های سامسونگ و هواوی از شرکت‌هایی هستند که تلفن‌های خود را به این فناوری مجهز خواهند کرد. مسلما برای بهره‌مند شدن از این فناوری مجبور به تعویض گوشی خود خواهید شد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی از «پوشش ۶۶ درصدی اینترنت‌ ۳G و ۴G» در روستاها و تمامی شهرها خبر داده و اعلام کرده است که اینترنت ۵G نیز «در سال جدید ارائه خواهد شد». او توسعه این فناوری را از اهداف جدیدی دانست که برای انجام آن تلاش خواهد کرد. ارائه فناوری ۵G تحول بزرگی در اینترنت و ارتباطات ایجاد می‌کند. وی در توئیت خود نوشت:

پیش به‌سوی ۵G هدفی است که در کنار توسعه‌ی ‌IOT برای سال ۹۸ در نظر داریم. هم‌اکنون، تمامی شهرها و بیش‌از ۶۶ درصد روستاها دارای پوشش ۳G/4G هستند که در سال‌آینده باوجود مانع بودن تحریم‌ها، تلاش بیشتری برای گسترش #دسترسی‌همگانی انجام خواهیم داد. نسل جدید ارتباطات منتظر ماست!

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.