نحوه خالی کردن حافظه آیفون ؛ آموزش نکات مهم و کلیدی

فضای ذخیره سازی آیفون شما پر شده است ؟ از موضوع کلافه شده اید ؟ به دنبال راه حل مناسبی برای این موضوع می گردید ؟ با ایده آل تک همراه باشید تا قدم به قدم همراه شما برای حل این مشکل جلو برویم . بعد از خواندن این مقاله شما به راحتی می توانید برنامه هایی که بیشترین فضا را در آیفون شما اشغال کرده اند شناسایی کنید و تصمیم بگیرید کدام برنامه را از دستگاه خود پاک کنید. در ادامه با نحوه خالی کردن حافظه آیفون همراه شما خواهیم بود:

چه مقدار از فضای دستگاه IOS شما باقی مانده است ؟ آیا هر زمان که می‌خواهید سیستم عامل خود را به روز کنید و یا یک برنامه جدید نصب کنید؛ از عصبانیت می‌خواهید با مشت به دیوار ضربه بزنید ؟ چگونه می‌توانید با وجود حفظ برنامه‌هایی که به آن‌ها احتیاج دارید؛ فضای دستگاه خود را آزاد کنید ؟ با دنبال کردن چند مرحله ساده می‌توانید به یک آیفون یا آیپد سازماندهی شده و در عین حال با فضای دسترسی مطلوب دست یابید.

تمامی فضای استفاده شده را بررسی کنید

فضای کلی آیفون

در اولین قدم شما می‌خواهید بدانید چه مقدار از فضای دستگاه خود را مصرف کرده و چقدر فضای آزاد برای شما باقیمانده است. برای اینکار باید مسیر زیر را دنبال کنید

Settings > General > [device] Storage

در قسمت بالای صفحه نمایش دستگاه خود، یک نوار نموداری رنگی مشاهده خواهید کرد که به شما نشان می‌دهد؛ چه مقدار از فضای کل دستگاه مصرف شده و فضایی که برای شما باقیمانده چقدر است . لزومی ندارد با دقت به این اعداد توجه کرده و در آن‌ها دقیق شوید. شما برای آپدیت IOS خود به ۵ گیگابایت فضا احتیاج دارید. در صورتی که می‌خواهید بدون هیچ مانعی به عکس گرفتن و رکورد فیلم از لحظات مختلف زندگی خود بپردازید؛ به تنها ۲ گیگابایت فضا نیاز خواهید داشت. بنابراین لزومی ندارد به طور جدی به دنبال خالی سازی بخش زیادی از فضای دستگاه خود باشید. همین که فضای مورد نیاز شما خالی باشد و خللی در عملکرد و سرعت آیفون یا آیپد شما به وجود نیاید کافیست.

جالب است زمانی که فضای استفاده شده را با فضای باقیمانده جمع می‌کنید؛ عدد کوچکتر از کل فضای دستگاه شما خواهد بود و دلیل ایت اتفاق نیز واضح است: بخشی از فضای موجود برای سیستم عامل اختصاص داده شده است و شما هرگز نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

برنامه‌هایی که بیشترین فضا را اشغال کرده‌اند شناسایی کنید

برنامه های سنگین آیفون

در زیر فهرستی از قسمت ” Storage شما می‌توانید تمامی برنامه‌های سیستمی و نصب شده بر روی دستگاه خود را به همراه میزان فضایی که اشغال کرده‌اند؛ مشاهده نمایید. هر برنامه‌ای را که انتخاب کنید؛ یک صفحه جدید برای شما باز خواهد شد که فضای مصرفی توسط برنامه را در دو فسمت متفاوت نشان خواهد داد : بخش اول که به رنگ خاکستری در بالای صفحه مشخص شده است؛ فضایی که خود برنامه و نصب آن اشغال کرده است را در اختیارتان قرار خواهد داد؛ در حالی که بخش دوم فضای مصرفی به وسیله data و documents را نشان می‌دهد. با مشاهده  این صفحه می‌توانند برنامه‌هایی را شناسایی کنید که خودشان فضای زیادی را اشغال نکرده‌اند؛ در حالی که داده‌های ذخیره شده توسط آن‌ها سر به فلک کشیده‌اند. در صورت تمایل و عدم نیاز، می‌توانید برخی از این داده‌ها را که کمتر به آن‌ها احتیاج دارید را پاک کنید.

برنامه‌هایی که به آن‌ها احتیاج ندارید را بیابید

پس از آنکه همه برنامه‌هایی که بر روی دستگاه نصب کرده‌اید را بررسی کردید؛ نوبت پیدا کردن برنامه‌هایی می‌رسد که در حال حاضر به آن احتیاج ندارید. برای این برنامه‌ها می‌توانید چند تصمیم مختلف اتخاذ کنید:

آن‌ها را پاک کنید

پاک کردن برنامه در آیفون

اگر برنامه‌ای را یافتید که دیگر به آن نیازی ندارید؛ سریعا بر روی آن کلیک کرده و گزینه ” Delete App “ را انتخاب کنید. نگران برنامه‌هایی که برای آن‌ها پول پرداخت کرده‌اید نیز نباشید؛ آن‎‌ها همیشه در دسترس شما خواهند بود. تنها کافیست هر زمان که دوباره بدان‌ها احتیاج داشتید؛ آن‌ها را مجدد دانلود و نصب نمایید. برای حذف برنامه‌ها از صفحه اصلی، انگشت خود را روی برنامه‌ای که قصد پاک کردن آن را دارید قرار داده و نگه دارید.برنامه شروع به تکان خوردن کرده و یک X کوچک ظاهر می‌شود. با فشار دادن X برنامه از صفجه اصلی پاک خواهد شد. .

آن‌ها را غیر فعال کنید

در صورتی که تصمیم گرفته‌اید بدون آنکه برنامه را حذف کنید؛ فضای آن را خالی نمایید؛ IOS یک راهکار برای شما در نظر گرفته است. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که شما برای آپدیت سیستم عامل خود، نیاز دارید یک برنامه را به طور موقت غیر فعال یا ” offload ” کنید. برنامه‌ای که می‌خواهید آن را غیر فعال کنید در قسمت ” Storage پیدا کرده؛ روی آن ضربه بزنید و گزینه ” Offload App ” انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که با انجام این کار، برنامه از صفحه اصلی شما پاک نخواهد شد؛ اما برای استفاده مجدد از آن، باید دوباره عملیات دانلود را انجام دهید.

شما همچنین می‌توانید تعیین کنید که برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید؛ به صورت خودکار و بعد از مدتی در دستگاه شما غیر فعال شوند. برای انجام این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

General > iPhone Storage > Offload Unused Apps

فضای استفاده شده توسط فیلم و عکس را بررسی کنید

برنامه ” Photos “ از آنچه که بسیاری از مردم تصور می‌کنند؛ فضای بیشتری را اشغال می‌نماید. از مسیر زیر می‌توانید این برنامه را پیدا کرده و میزان حافظه مصرفی توسط آن را بررسی کنید:

Settings > General > [device] Storage

اگر در این برنامه بیش از ۱ گیگابایت فضای اشغال شده داشتید؛ باید از این به بعد عکس‌ها و فیلم‌های خود را در یک فضای ابری ذخیره نمایید تا بتوانید آن‌ها را بر روی دستگاه خود پاک کتید. اگر حساب Google دارید ، یک گزینه عالی در اینجا دانلود برنامه Google Photos است. بعد از دانلود برنامه، آن را باز کرده و در مسیر زیر پیش بروید :

انتقال عکس به فضای ابری

Settings > Back up & sync and toggle Back up & sync

اطمینان حاصل کنید که این برنامه به عکس‌های شما دسترسی داشته باشد:

Settings > Google Photos > Photos

از این به بعد زمانی که آنلاین هستید ؛ برای هر عکسی که شما با دستگاه خود بگیرید، یک پشتیبان در برنامه Google Photos گرفته می‌شود و شما می‌توانید عکس گرفته شده را از حافظه اصلی دستگاه پاک نمایید. البته گوکل عکس‌های شما را تنها در صورتی در Google Photos ذخیره می‌کند که شما با فشرده سازی و تبدیل آن‌ها به ۱۶MP موافقت نمایید. 

فایل‌ های مالتی مدیا را که نمی‌خواهید پاک کنید

فایل‌های مالتی مدیا یا چند رسانه‌ای از قبیل موسیقی و فیلم، خجم زیادی از فضای دستگاه شما را اشغال می‌کنند. به دو روش می‌توانید این فایل‌ها را از آیفون یا آیپد خود پاک نمایید:

از قسمت SETTING

پاک کردن موزیک در آیفون

 

ابتدا به مسیر زیر بروید :

Settings > General > [device] Storage > Music

در این قسمت یک لیست از تمامی آهنگ‌هایی که در دستگاه خود ذخیره کرده‌اید را خواهید دید. با کشیدن انگشت به سمت چپ، هر کدام از آلبوم‌ها و یا آهنگ‌هایی را که دیگر گوش نمی‌دهید؛ به راحتی پاک نمایید.

از برنامه پخش موزیک

از طریق این برنامه می‌توانید وارد بخش ” Library ” و سپس ” Downloaded Music ” شوید. در این قسمت تمامی موزیک‌ها به همراه محلی که ذخیره شده‌اند را مشاهده خواهید نمود. هر کدام از آهنگ‌ها و یا آلبوم‌هایی را که دیگر گوش نمی‌دهید؛ به راحتی از این قسمت می‌توانید حذف کنید.

نحوه خالی کردن حافظه آیفون : کش مرورگرهای خود را خالی کنید

یکی دیگر از مواردی که ممکن است فضای دستگاه شما را اشغال کرده باشد؛ حافظه پنهان مرورگرهای وب شماست. از بخش تنظیمات به مرورگر مورد نظر رفته و گزینه ” Clear History and Website Data ” را انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید با ورود به مسیر زیر به تنظیمات بیشتری از قبیل پاک کردن کوکی‌ها، گذرواژه‌های ذخیره شده، داده‌های تکمیل شده و … دسترسی داشته و در صورت نیاز آن‌ها را حذف نمایید.

Settings > Privacy > Clear Browsing Data

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.