راهکارهای خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز 10

اگرچه امروزه درایوهای هارد در گزینه‌های چند ترابایت عرضه می‌شوند، ولی زمان زیادی طول نمی‌کشد که با تعداد زیادی فایل، تصویر، فیلم، برنامه و بازی پر می‌شوند. اگر سیستم شما فضای کمی دارد، در ویندوز ۱۰ چندین ویژگی و گزینه برای تمیز کردن پرونده‌های غیرضروری و موقتی، برنامه‌ها و بازی‌ها جهت بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی وجود دارد. استفاده از این ابزارها نه تنها به فضای ذخیره فایل‌های مهم‌تر در سیستم کامپیوتر کمک می‌کند بلکه باعث افزایش سرعت کارکرد کامپیوتر می‌شود.

اگر به فضای زیادی احتیاج دارید، شاید لازم باشد سخت‌افزار خود را به روز کنید یا چند مورد از فایل‌های خود را خالی کنید. در این راهنمای ویندوز ۱۰، ما چندین نکته را برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی بر روی رایانه ارائه کرده‌ایم تا بتوانید فضای بیشتری برای ذخیره پرونده‌ها و نصب نسخه‌های جدید داشته باشید.

  • سطل زباله را خالی کنید

هنگامی که پرونده‌ها و عکس‌ها را از رایانه شخصی خود حذف می‌کنید، بلافاصله حذف نمی‌شوند. آن‌ها در سطل زباله قرار می‌گیرند و فضای ارزشمند هارددیسک را به خود اختصاص می‌دهند. برای خالی کردن سطل آشغال، به دسک‌تاپ خود بروید، روی Recycle Bin راست کلیک کرده و روی Empty Recycle Bin ضربه بزنید. یک پنجره را مشاهده می‌کنید که از شما سوال می‌پرسد آیا می‌خواهید موارد سطل زباله خود را به طور دائم حذف کنید یا خیر؟ روی Yes کلیک کنید.

خالی-کردن-سطل-زباله-در-ویندوز

  • پاکسازی دیسک

ویندوز یک ابزار پاکسازی دیسک داخلی دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا با از بین بردن پرونده‌های مختلف – از جمله فایل‌های اینترنتی موقت، فایل‌های حذف حافظه خطای سیستم و حتی برنامه‌های نصب شده قبلی را از فضای هارد پاک کنید. می‌توانید برای پاکسازی دیسک به منوی استارت، سپس به مسیر زیر بروید under All apps > Windows Administrative Tools > Disk Cleanup

درایو موردنظر برای تمیز کردن را انتخاب کنید و OK را انتخاب کنید. صبر کنید تا مقدار فضای آزاد دیسک محاسبه شود. اگر می‌خواهید فایل‌های سیستمی مانند پوشه Windows.old (که نصب‌های قبلی ویندوز شما را در خود جای داده است و می‌تواند چندین گیگابایت باشد) حذف کنید، Cleanup system files کلیک کنید.

پاکسازی-هارد-دیسک-در-ویندوز-10


پاکسازی-هارد-دیسک-در-ویندوز-

  • پرونده‌های موقت و بارگیری‌شده را حذف کنید

شما می‌توانید پرونده‌های موقتی را بدون اجرای Disk Cleanup، به همراه پرونده‌هایی که بارگیری کرده‌اید، و دیگر نیازی به آن‌ها ندارید حذف کنید. به Settings > System بروید و در پنل سمت چپ روی Storage کلیک کنید. سپس روی This PC در بالای صفحه کلیک کنید و سپس بر روی   Temporary filesاز لیست کلیک کنید. باکس Temporary filesو Downloads folderEmpty recycle bin در حالی که در آن هستید) را علامت بزنید و سپس بر روی دکمه Remove files کلیک کنید.

پرونده‌های-موقت-و-بارگیری‌شده-را-حذف-کنید

  • Storage Sense را فعال کنید

اگر ویندوز ۱۰ به روز شده است، اجازه دهید ویندوز به آزاد کردن فضای دیسک کمک کند. به قسمت تنظیمات برگردید و به  Storage بروید. اکنون ویندوز به طور خودکار Temporary files استفاده نشده و همچنین پرونده‌هایی را که بیش از ۳۰ روز در سطل زباله هستند را دارد. پرونده‌های temp غیرضروری را حذف کنید.

Storage Sense را فعال کنید

  • فایل‌ها را در درایو دیگری ذخیره کنید

اگر رایانه شما دارای چندین درایو هارد دیسک پارتیشن بندی شده دارد، می‌توانید با تغییر مکان پیش فرض ذخیره برنامه‌ها، اسناد، موسیقی، تصاویر و فیلم‌ها، این مشکل را برطرف کنید. برای این کار، منوی تنظیمات را باز کرده و به System> Storage بروید. در قسمت Save locations، یک درایو متفاوت برای هر یک از دسته‌ها انتخاب کنید. شما می‌توانید هر درایو – حتی یک درایو قابل جابجایی ، مانند یک درایو فلش USB یا کارت حافظه – که به رایانه شخصی شما متصل است را انتخاب کنید.

فایل-ها-را-در-درایو-دیگری-ذخیره-کنید

  • غیر فعال کردن hibernate

به جای خاموش کردن کامل رایانه، می‌توانید آن را در حالت hibernate قرار دهید – حالت quasi-shutdown امکان راه‌اندازی را افزایش می‌دهد. وقتی رایانه شما به hibernate می‌رود ، قبل از خاموش شدن رایانه، اسنپ شات از پرونده‌ها و درایور را ذخیره می‌کند، و این باعث می‌شود تا فضای لازم به وجود آید. اگر سرعت راه اندازی سریع اولویت شما نیست، می‌توانید با غیرفعال کردن hibernate، برخی از فضای با ارزش دیسک سخت را پس بگیرید، زیرا پرونده hiberfil.sys  ۷۵ درصد از رم نصب شده رایانه را می‌گیرد. این بدان معنی است که اگر ۸ گیگابایت رم دارید، می‌توانید با غیرفعال کردن hibernate، ۶ گیگابایت را فوراً پاک کنید.

  • Uninstall کردن برنامه‌ها

احتمالاً برخی از برنامه‌ها را در رایانه خود دارید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. برنامه‌هایی که نصب کرده‌اید و فراموش کرده‌اید، یا برنامه‌های bloatware که از طرف سازنده از پیش روی رایانه نصب شده است. برای اینکه دریابید کدام برنامه‌ها فضای کمتری دارند، منوی تنظیمات را باز کنید و به  System > Apps & features بروید و Sort by size را انتخاب کنید. برای حذف برنامه از این منو، روی برنامه کلیک کرده و سپس بر روی حذف کلیک کنید.

اگر برنامه‌های legacy  را در ویندوز ۱۰ اجرا می‌کنید، ممکن است آن‌ها را در این لیست مشاهده نکنید (برخی از آنها ظاهر می‌شوند، اما بعضی‌ها این کار را نمی کنند). برای یافتن این برنامه‌ها، بر روی دکمه Start راست کلیک کرده و روی Control Panel کلیک کنید. برای دیدن لیستی از برنامه‌های legacy در رایانه خود به Programs and Features بروید (همچنین می توانید این لیست را با توجه به اندازه برنامه مرتب‌سازی کنید). برای حذف برنامه از این لیست، روی آن کلیک راست کرده و آن را بر روی حذف کلیک کنید.

برنامه‌های پیش‌فرض ویندوز ۱۰، مانند برنامه Maps، برنامه OneNote و برنامه Photos- فضای زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهند ، اما فضای خاصی را به خود اختصاص می دهند.

Uninstall-کردن-برنامه‌ها

  • فایل‌ها را در ابر ذخیره کنید

اگر از فضای ذخیره‌سازی ابری از طریق OneDrive یا سرویس دیگری استفاده می‌کنید، احتمالاً فایل‌ها double-storing و عکس‌ها را ذخیره می‌کنید. لازم نیست این کار را انجام دهید؛ کلیه سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری به شما امکان می‌دهند که پوشه‌ها را در رایانه شخصی خود (و همچنین در ابر) ذخیره کنید.

بر روی نماد OneDrive در tray سیستم خود کلیک راست کرده و تنظیمات را انتخاب کنید. در برگه Account ، Choose folders to sync to this device، روی Choose folders کلیک کنید. پوشه‌هایی را که می‌خواهید همگام‌سازی کنید را بر روی دستگاه خود انتخاب کنید و پوشه‌هایی را که نمی‌خواهید همگام‌سازی کنید، را نیز انتخاب کنید. پس از پایان یافتن انتخاب یا حذف لیست پوشه‌ها، روی تأیید کلیک کنید. پوشه‌هایی که برای همگام‌سازی با دستگاه خود انتخاب نکرده‌اید، از هارد دیسک شما خارج می‌شوند و فضای شما را آزاد می‌کنند. شما هنوز هم می‌توانید به فایل‌های موجود در این پوشه‌ها از سایت OneDrive در هر مرورگر وب دسترسی پیدا کنید. آن‌ها فقط در هارد دیسک شما ذخیره نمی‌شوند.


نحوه ساخت رایانه: راهنمای گام به گام ساخت بهترین کامپیوتر

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.